Sayın Ege Cansen

11/06/2017 tarihli Trafik kazalarından rant çıkarmak adlı yazınızı SÖZCÜ gazetesinde okudum. Ben 1950 senesinden beri araba kullanırım. Babam Malkara’da nakliyeci idi. Eminönü ipçiler caddesinde Güzel

368 0

SEYRAN ÇEBİ

SEYRAN ÇEBİ


11/06/2017 tarihli Trafik kazalarından rant çıkarmak adlı yazınızı SÖZCÜ gazetesinde okudum. Ben 1950 senesinden beri araba kullanırım. Babam Malkara’da nakliyeci idi. Eminönü ipçiler caddesinde Güzel Trakya Umimi Nakliyat Ambarmız var idi. Malkara Keşan- İpsala  Bakkaliye  taşındık. Hayatımın büyük bir kısmı kamyonlar üzerinde geçti.
1960”da Çanakkale- Gelibolu, Keşan, Malkara, Tekirdağ, Muratlı Edirne karıştıranına kadar yol stablize ve son derece virajlı idi. Edirne – İstanbul arası öyle bir asfalttı .
1964 senesinde Çanakkale Turizm Bakanlığı bürosunda çalışırken Ali Dalyancının sahibi olduğu Köylü gazetesinde bir yazı yazdım. Edirne-Çanakkale-İzmir-Antalya-İskenderun bir otoyol. Bulgar hududundan-İstanbul-Samsun-Trabzon-Hopa otoyol, Edirne-İstanbul- Ankara-Erzurum bir otoyol. Samsun, Ankara, Antalya  ayrı bir otoyol diye önerim olmuştu. Ben 9 ay Belçika’da Turizm , 3 ay Almanya’da otelcilik stajı yaptım. Avrupa’yı gezdim ve gördüm.
Almanya’dan Emekliolup Çanakkale’ye dönüş yapan bir arkadaşım var Erdoğan Gürler ona bir soru sordum? Sen Almanya’da 10 trdafik kuralı ihlal etsen kaçını ceza ödersin verdiği cevap 9 kasım birini belki atlatırım. Türkiye’de 10 kural ihlal etsen 10”unuda atlatırım. İşte bütün düğüm noktası  burada siz günde Türkiye’de 13 kişi ölüyor diyorsunuz. Ben bir başka gazetede günde 2 kişinin öldüğünü ve Dünyada Trafik kazalarında birinci geldiğimizi okudum. Bana tam yetki verecekler çok kısa bir sürede günde ölüm oranını 5 e düşürürüm. Bu kesin ve çokta büyük bir gelir cezalarla temin ederim. Bunun dışındaki kurallarla ne derecefaydalı olur onu bilemem.
Benim eşim Fahri trafik müfettişi geçen gün mahallemiz sokağında bir araba geçti çok yüksek suratlı dii. Formu doldurdum trafik müdürlüğüne götürdüm. Hayatımda tek ihbarımda budur. Ceza yazılmadı, siz ceza yazmazsanız o tür arabalar da büyle süratli gitmeye ve kuralları ihlale devam eder.
24/06/2015 sabah saat 8.40 odama torunum geldi. Yataktan doğruldum masamdan aldığı kağıt kalemi bana uzatarak şunları yaz dedi .
Trafik kurallarına uymayan ceza almayacak diye bir şey yoktur. Polise şimdi yakalanması lazımdır. Yakalanmazsa öyle gider.
Çok enteresandır, inanılacak gibi değil. Ben buna kelimesi kelimesine şahit olduğum için inanmakta zorluk çekiyorum. Bu yaşta (6 yaş) bu çocukta böyle bir fikir nereden doğdu ve ne yazık ki gerçeklerin üzerine parmak basıyor.
Babası ile konuştum, bir gün evvel trafik polisi bunları kontrol etmiş, oradan bu izlenimin olmuşmuş olduğu anlaşılıyor.
Torunum Tibet AKIN’ın bana yazdırdığı bu olay asla unutulmaz  ve bana bunu başkası anlatsa inanamam.Çanakakkale- Kepez arası 5 km günün her saati surat ve eksiksiz motorsiklet ve otomobil ile kurallar ihlalal ediliyor, ceza yazan yok olmayınca bunlarda her gün bu durumlara devam ediyorlar. Birde bu gürültüleri çekmek zorunda kalıyoruz.
 


Etiketler; #seyran çebi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.