gelçar denizcilik

FIRSAT

  Bugünlerde demiryolu konusu yeniden alevlenmeye başladı. Daha önce bu konuda boğaz köprüsünün yapımına nereden başlanacak tartışmalarının yaşandığı bir süreçte cılızda olsa kıvılcımı atılmıştı.

2557 0

İbrahim Koç

İbrahim Koç


            Bugünlerde demiryolu konusu yeniden alevlenmeye başladı. Daha önce bu konuda boğaz köprüsünün yapımına nereden başlanacak tartışmalarının yaşandığı bir süreçte cılızda olsa kıvılcımı atılmıştı. Ancak hakim hava bu cılız seslerin bastırılmasına, yüksek sesle konuşanların sayesinde başlayamadan bitmişti.
            Ancak şimdi yeniden fırsat elimize geçmeye başladı. Şahsi veya siyasi düşünerek şehrimize gelecek yatırımların gecikmesine veya başka bir döneme kalmasına ilimiz kamuoyu olarak fırsat vermeyelim.
            Siyasi iradenin desteğini almadan yapacağımız birçok girişim akim (butlan) kalmaya mahkumdur. Bu yüzden Çanakkale mevzu olduğunda hesapları bir kenara bırakabilmeyi başarabilmeliyiz. Bunu da bir taviz olarak algılamamalıyız. Aynen hacıyatmaz oyuncağı gibi. (Çanakkale çıkarları olduğunda kişisel ve siyasi çıkarlardan özveride bulunacak bir yaklaşım) Sadece bölgemizle ilgili değil ulusal ve özellikle uluslararası ilişkilerde de hacıyatmaz politikası benimsenebilir.
            Zaten zaman yolculuğumuzda kaçan (giden) fırsatların sayısız örnekleri ile dolu. Çanakkale Savaşlarının 100. yılı bunlardan sadece biri. O zamanda yazdığım yazılarımda (2011 yılı içerisinde; Körebe ve Bir hayali vardı başlıklı yazılar) bunun ilimiz için önemini anlatmaya çalıştım. (Daha 100. yılına 4 yıl varken yazdığım; Bir hayali vardı başlıklı yazıdan bir kesit: Cesaretli adımlar hayallerle atılır. İlkleri oluşturacak hayallerle atılır. Bu hayal neden gerçek olmasın. 2015 yılı için atılacak/atılması planlanan adımlar ilimiz içinde bir fırsat olacaktır. ‘Ancak nedense bu süreçte ilimiz kamuoyu körebeyi oynamayı tercih etti’)
            Son sözümüzü boğaz köprüsünün ‘nereye yapılacak güzergahı nereden geçecek’ tartışmalarının yaşandığı dönemde yazdığım yazımdan (fırsat; 2011) alıntıladığım kısımları paylaşarak bitirelim.
            Çok sık kullanırız. İşletme literatüründe olsun, günlük yaşamımızda olsun yada başka bir alanda olsun dilimizden düşürmeyiz bu kavramı. Nedir o halde fırsat. İşletme diliyle kısaca kişiye yada işletmeye üstünlük sağlayacak onu diğerlerinden farklı kılan kavramın adıdır fırsat. Fırsatı görüyor ama fırsatı lehimize çevirebilmek için neler yapmaya çalışıyoruz.
            İlimiz için el ele vermeyi, birliktelik içerisinde nasıl ki Çanakkale Savaşı’nda vatan toprağımızı elbirliği ile savunduk ise aynı şekilde güzel ilimizin kalkınması içinde elbirliği içinde savunabilmeliyiz. O zaman sesimiz daha gür çıkar. Atatürk’ün savaş arenasında söylediği bir söz: Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, sözü aslında güzel bir mesaj veriyor. İçimizde düşman yaratmayarak; çünkü savaştan sonra yıllardır güzel Çanakkale’mizin kaybetmesinin belki ana sebeplerinden biridir. Bu yüzden artık öne atılarak ilimizin potansiyel varlıklarını daha iyi hale getirebilmenin ve bunun arkasındanda tanıtımının güçlü bir şekilde aktarabilmenin yollarını aramalıyız.
            Bundan 10-11 ay önce tren taşımacılığında çalışan görevli bir arkadaşım ile konuşurken konu Çanakkale’den açıldı. Kendisi ile paylaştığım, tren yolunun ilimize de uzanması gerektiğini belirtmiştim. Daha ekonomik olan navlun giderlerinin seçilmesi fiyat ve maliyet avantajını sağlayabilecektir. (Güzergahı Balıkesir-Yenice-Çan-Çanakkale olabilir)
            Çanakkale’ye gelebilecek tren yolu ile birlikte Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinden geçebilecek bir köprü ilimizin stratejik önemini çok daha fazlasıyla arttırabilecektir. Bunun neresi olacağı ile ilgili tartışmalar gündemi bir hayli meşgul etti.
            Daha öncede basında paylaştığım fırsatlara bu yazımda yer vermiyorum. Pazarlamanın modern bir tanımı ve değerlendirmelerime yer vererek yazımı sonlandıracağım. Pazarlama üretim öncesi (fikir aşaması) üretim ve üretim sonrası devam eden faaliyetler bütünüdür. Pazarlamacının işi fark yaratacak, fırsata dönüşecek fikirleri üretmektir. İşin teknik yönü ile ilgili değerlendirme ve tartışmalar ilimizin karar vericilerin tartışarak uygulanabilirliğini ölçmektir. Fırsatı en iyi olacak şekilde lehimize değerlendirebilmektir.  
 
 


Etiketler; #ibrahim koç
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tuncay315 - 25.01.2019 06:25:32
Bir fırsat için hazır olmak; fakat sahip olamamak; sahip olup hazır olamamaktan daha iyidir.