gelçar denizcilik

-EMPERYALİZM VE ÖLÜM UYKUSU-

Emperyalizm kelimesini her duyduğumda veya bir yerde okuduğumda benim aklıma ilk bir tür hastalık, rahatsızlık, yayılmacı bir virüs geliyor. Bana göre emperyalizm zaten güç ve para hastalığıdır.

1163 0

TAMER YENER

TAMER YENER

Kapitalizm,devletçi yapılanmayı ve sosyalizmi katlettikten sonra para yani güç sahibi oldu. Ne acıdır ki bugün dünyamızda para güç demektir. Parayı yani gücü ele geçiren bu rahatsız düşünce bir üst aşamaya geçir tüm dünyayı idare etme ve sömürme hastalığına tutuldu ve emperyalist düşünce oluştu.
Dünyayı sömüren ve idare etmeye çalışan bu hastalıklı düşünce bir çok yol ve yöntem geliştirerek bu pis işlerini sürdürmektedir. İnsanları; sanatsal,sportif,siyasi,basın yayın,sosyal medya gibi etkinliklerle oyalamakta, uyutmakta dikkati oralara çekip yaptığı pislikleri, katliamları, sömürüyü gizlemeye çalışmaktadır. Milli değerlerine özgürlüğüne sahip çıkan toplumlarıda din ve ırk ayrımcılıklarını kullanarak ya resmen işgal etmekte yada terör taaliyetleri ile katletmektedir. Dünya’nın nüfusunu bir düşünün. Bu hastalıklı düşüncenin Irak’ta, Libya’da ve Suriye’de yaptıkları katliamları bir düşünün ve dünyada bütün bunların farkındalığını bir düşünün. Göreceksiniz ki insanlar sanatsal, sportif, siyasi işlerle meşgul, basın yayın ve sosyal medya ile ilgileniyor. Farkındalık çok düşük.
Şu çok açık ve nettir ki bu hastalıklı zihniyet için amaca giden her yol mübahtır. Emperyalist düşünce için kendi ülkesi dahil hangi ülkeden, hangi dinden kaç kişi ölmüş, kaç kişi sakat kalmış hiçbir önemi yoktur. O kendi çıkarlarının hesabını yapar. Onun tek amacı vardır insanlar bilinçlenmemelidir, eğitimleri engellenmelidir.(Tarihçi yazar Sinan Meydan – “El Cevap” isimli kitabında bu konuyu çok güzel anlatıyor.)
Şunu hepimizin iyi bilmesi gerekiyor. Bu hastalıklı zihniyet tarafından kah eğitim yoluyla, kah basın yayın yoluyla, kah korkutularak robotlaştırılıyoruz. Her yerde, her zaman ve her şekilde aldatılıyoruz, kullanılıyoruz ve uyutluyoruz. Emperyalizm insanları geçmişte komünizmle şimdi de radikal islam ve terörle korkutarak taraftar topluyor ve sömürüyor. Bu konuda faaliyet gösteren terör örgütlerini de kendisi finanse ediyor. “Gelecekte kötü uzaylılar dünyamızı ele geçirek.” deyip yeni senaryolar yazarsa hiç şaşırmayın. “Ben bilinçliyim, robotlaşmadım” diyenler şunu bir düşünün. İnsanın ömrü aşağı yukarı bellidir. Peki neden aybaşı, yılbaşı, düğün, dernek, doğum günü, şu günü, bu günü sebeplerle günlerin çabuk geçmesini isteriz? Günler ne kadar çabuk geçerse ölüme o kadar yaklaşıyor muyuz? Neden ölüme koşarak gidiyoruz? Yaşamımızı; gelenek, görenekler,eğitim yoluyla aldığımız bilgi ve beceriler, yasalar, modalar yönlendirmiyor mu? Birileri buralara müdahale etmiyor mu? Maalesef birilerinin kurallarına göre yaşıyoruz.
Emperyalizmin becerileri o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Ülkelerin ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi, askeri, teknolojik vb. bütün faaliyetlerine müdahale eder, yönlendirirler. Yardım getirirler. Ülkelerin insanlarını sağcı, solcu, dinci, laik, alevi, sünni vb. guruplaştırır, onları çatıştırır ve ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozarak gelişmesini önler ve ülkeyi bölerler. Bütün bu grupların dışında birden kendi adamları vardır, onların adı da her devrin adamıdır. Onları herkes bilir. En son aşamada ise bu tür adamları çok çok önceden belirleyip aşama, aşama ülkenin siyasetine yerleştirir ve zamanı geldiğinde istediği makamlara gelmelerini sağlar. Biz de “Demokrasi var biz seçtik.” Deyip seyrederiz.
Gelin şöyle bir hayal kuralım. Bir devlet düşünün adı dünya olsun. Burada yaşayanların hepsi insan ırkından ve dinleri sevgi olsun. Bu ülkede mümkünse emperyalizt düşünce olmasın. Peki dostlar soruyorum size. Dünya denilen bu ülkede kavga edecek, savaşacak bir neden kalıyor mu? Bu gün ki dünyamız da insanlar çıkar için, din için, ırk için, devlet kavramı için kavga edip savaşmıyor mu? 


Etiketler; #tamer yener
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.