gelçar denizcilik

Trafik

Çanakkale kent merkezinde otopark sorunu artık tahammül edilemez boyutta. Liman şehir dışına çıkarılmadı.

5861 0

Gülay Cankaya

Gülay Cankaya

Kamu binaları halen şehrin göbeğinde ve aracınız ile kent merkezine girdiyseniz kabusu yaşamaya başlıyorsunuz.
Her geçen yıl daha da kalabalıklaşan kentimiz İnönü Caddesi ile Plaj Caddesini birleştiren köprünün yapılması ile bir nebze rahatlamıştı ama geçtiğimiz yaz gördük ki bu rahatlama özellikle sabah saatlerinde yerini tam bir trafik kabusuna bırakıyor. Kış gelip de rahatlayınca bu bölge de derin bir nefes aldık ama şu anda artan nüfusla birlikte yazı beklemeden aynı trafiği o köprüde ve Troya Caddesinde yaşar hale geldik.
Acil çözüm bekleyen bu konular varken kentimizde bir de baktık ki vatandaş ile yerel yönetim arasında bağ olması gereken Kent Konseyi koltuk kavgası yüzünden etrafında olup bitenlerin farkına varamıyor. Oysa ki bu kentin sahipleri Kent Konseyinden çözüm beklemekte.
Kentimiz hızla büyümekte ve belki de ülkemizin en güzide ve bakir bölgesini sınırları içinde barındırmakta. Bu durumu kentimizin lehine kullanabilecekken basit yerel yönetim ihmalleri ile yitirme noktasına gelmemizi bir türlü anlayamıyorum.
Gemiden inen bir aracın alışveriş ihtiyacını karşılamak için Cumhuriyet Meydanında duraklaması demek, trafik kurallarını çiğnemesi demek. Peki bu gerçekleşiyor mu? Her gün, yüzlerce kez. Bunun çözüme ulaşması gerekiyor mu? Bir an önce. İyi de ne duruyor değerli yöneticiler o zaman? Seçim vaadleri arasında yok muydu Cumhuriyet Meydanının yeniden düzenlenmesi, büyük ve ihtiyacı karşılayan bir otopark yapılması? Vardı elbette. Ne oldu peki?
Çanakkale’miz içinde barındırdığı endemik bitki örtüsü ile, verimli toprakları ile, termal su yatakları ile, eşsiz doğa harikaları ile, iki kıtayı karşılıklı kılan boğazı ile, tarihi yapısı ile ülke ekonomisinden, dünya turizm gelirinden hak ettiği payı almak yerine kendi halkının çok küçük bir alan içinde dahi ulaşım sorunu yaşamasına engel olamaz durumda. Bu durumdan kurtulmanın formülü yerel yönetimin çözüm odaklı olmasıdır.
Hepimizin günde birkaç kez kullandığı ana güzergahların yeniden yapılaşan kentimizde doğru bir planlama ile ihtiyaca cevap verebilecek hale geleceği gerçeği ortadayken bu duruma kayıtsız kalmak Çanakkale için bir kayıptır.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.