İl Genel Meclisi, O İşin Peşini bırakmadı: RES KONDU ÇIKARMASI...

Maden işletme sahasında, gerekli izinler alınmadan yükselişini başlatan RES'ler için, Meclis başkanı Göğüsgeren, İlgili Çevre Komisyonu Başkanı Önder ve Meclis üyeleri sahada inceleme başlattı. Rapor hazırlamak üzere RES alanında Cuma mesaisi yaptı.

328
İl Genel Meclisi, O İşin Peşini bırakmadı: RES KONDU ÇIKARMASI...

Maden işletme sahasında, gerekli izinler alınmadan yükselişini başlatan RES'ler için, Meclis başkanı Göğüsgeren, İlgili Çevre Komisyonu Başkanı Önder ve Meclis üyeleri sahada inceleme başlattı. Rapor hazırlamak üzere RES alanında Cuma mesaisi yaptı.
Edinilen bilgiye göre, RES' ler için kurulan Çevre Komisyonu hazırlayaucağı rapor eşliğinde, Mart ayı ilk Meclis oturumunda konuyu masaya yatıracak. Kanunsuz yükselişini sürdüren projeye 'dur' demek için mücadele başlatacak.
32 izin ile yol alması gerekir iken, ‘Oldu-bitti’ mantığı ile yükselişini sürdürdüğü ileri sürülen projeye, Çanakkale İl Genel Meclisi adeta ‘Karşıyız’ seferberliği başlattı.

-------------------------------------------
Meclis başkanı Göğüsgeren, İzinsiz projeye seyirci kalınmayacağını söyledi;
“NE GEREKİYOR İSE O…!”
--------------------------------------------

“Dava açacağız, Oldu-Bitti’ ye seyirce kalmayız” ifadeleri, RES kondu için dile geldi.
Çanakkale İl Genel Meclisi, Lapseki’ de Dumanlı’ ya RES kondu çıkarması gerçekleştirdi. 32 izin ile yol alınması gereken proje için, gerekli adımların atılmadığını belirten Meclis’in ilgili Çevre komisyonu Başkanı Nejat Önder,”Usulsüzlüğe, kanunsuzluğa dur demek için bölgedeyiz. Hazırlayacağımız rapor eşliğinde konunun yakından ve ısrarlı takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bir süre önce tartışmalı proje için önceki yıllarda Beyçayırı köyü muhtarlığına resmi yazı çıkarmış, ÇED Kararı (30.4MWm/30MWe 8 Adet Türbin) konusuna ilişkin; “Lapseki ilçesi, Çamyurt-Dumanlı ve Beyçayırı Köyleri sınırları içerisinde yer alan sahada, SONE Enerji Yatırım Üretim ve Tic.A.Ş. tarafından yapılması planlanan "GELİBOLU RES(30,4 MWm/30MWe)[8 adet x(3,8 MWm/3,75MWe)]" projesi ile ilgili olarak. Valiliğimize sunulan Proje Tanıtım Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince, "GELİBOLU RES(30,4 MWm/30MWe)[8 adet x(3,8 MWm/3,75MWe)J" Projesine Valiliğimizce 02 02.2021 tarih ve E-202112 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.” ifadeleri ile bilgilendirmede bulunmuştu.

CHP’ Lİ MECLİS ÜYELERİ ATEŞ PÜSKÜRDÜ
CHP Lapseki İl Genel Meclis Üyesi Ali Özkan Aldemir, “Bölgemizde kurmuş olduğu bu rüzgar güllerinden 8 tane var. Birincisini Beyçayır Köyümüze başlamışlardı. Beyçayır Köyümüzde sistemi kurdular, bitmiş vaziyette. Dumanlı Köyüne de ikincisini yapmak üzereler fakat yaptıkları alanın asbest toprak üzerine kurulduğu köylüler tarafından ihbarı geldi. Olay yerinde incelememizi yaptık. Asbestli yer olduğu tespit edildi. İl Genel Meclisi’ne konu iletildi. İl Genel Meclisi’nde komisyon başkanlarımız, İl Genel Meclis başkanımız da olaya haiz bir şekilde incelemeye geldik. Halkımızla görüşüyoruz, onların sıkıntılarını dinledik. Komisyon başkanımız gerekli incelemeleri yapıyor, ona göre hareket edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede inceleme gezisi yapıp, açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgören oldu.
Başkan Göğüsgeren; “Bu konu; ruhsatlı maden sahasına konulmak istenen rüzgar gülü ile ortaya çıktı. Bu konuda mecliste Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanımız Sayın Nejat Önder gerekli çalışmaları yaparak meclisimize bildirdi. Öncelikle kendisine bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Haberimiz bile olmadan 8 tane Reskondu Çanakkale’mize konulup, kimsenin haberi olmayacaktı. İnsanların izinsiz yaptıkları bir kümese bile yıkım çıkartırken bugün bağlayıcı devlet aktörlerini kullanırken, kocaman kocaman pervanelere kayıtsız kalmak çok üzücü. Bu köye geldiğimde şu dikkatimi çekti; sayın cumhurbaşkanımızın ismi kullanılarak ‘Siz yerlerinizi bize vermeseniz de, cumhurbaşkanımızın emriyle biz alacağız, arkamızda cumhurbaşkanı var’ ibarelerini biraz önce dinledik. Sayın cumhurbaşkanımızın bu konudan haberdar olduğunu ben düşünmüyorum. İsminin böyle bir ticari projede kullanıldığından haberdar olduğunu düşünmüyorum. Kendisine de mail yoluyla ulaşmaya çalışacağız. Çünkü bu konunun incelenmesi kararını sadece Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri ile değil, komisyon kurma kararını oy birliği ile aldık. Bu konunun siyasetten arı değerlendirilmesi lazım. Köylü burada mağdur. Hatta bir iddia da şu; alınan sondaj kuyusu ruhsatının söylendiği yere çakılmadığı, başka bir mesafeye çakıldığı. Bu konuda Devlet Su İşleri’ne yazılı talepte bulunacağız. Şimdi itiraz süresi var. 5 Mart’ta itiraz süresi bitiyor. Buradaki vatandaşımız itiraz edecek. Ondan sonraki süreçte mahkeme süreci başlayacak. Burada kendimiz için yokuz. Burada vatandaşlarımız yaşıyor ve vandalca, barbarca bu işin yapılmasına karşı vatandaşımızın talebiyle buradayız. Halkımız için buradayız. 5 Şubat’a kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz süreci devam ediyor. Çanakkale halkının böyle bir barbarlığa maruz kalmamasını adına Çanakkale halkını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçelerini vermeye davet ediyorum. burası çevre adına müdahale edilecek ve hak aranacak bir yer.” diyerek değerlendirmede bulundu.
Bir tepki de, Komisyon başkanı Önder’den geldi.. Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Nejat Önder, “Bizler yenilenebilir enerjiye karşı değiliz ama bu enerjinin kurulacağı yerde insana, doğaya zarar veren bir yapılanmaya karşıyız. Geldiğimiz noktada bu tesis, İl Özel İdare’nin hiçbir bilgisi olmadığı, hiçbir müracaatın olmadığı, Çevre İl Müdürlüğü olsun, Tarım İl Müdürlüğü olsun onları da ziyaret ettik ve bir müracaatlarının olmadığını yakalamıştık komisyon olarak. Geldiğimiz noktada Özel İdare’nin İmar Müdürlüğünün bu tesisi iki kez mühürlemesine rağmen, mühür fesih oldu. komisyon olarak da yetkiliyle görüştüğümüzde ‘Bizim şirketimizin izinleri hep arkadan geliyor’ ibareleri bizi çok sarsmıştı, bizi aşağılayan bir şeydir. Bizler İl Genel Meclis üyeleri olarak aynı zaman kamu vazifesi görüyoruz. Geldiğimiz köyde maalesef cumhurbaşkanımızın ismi kullanılarak, ‘Cumhurbaşkanımız nasıl olsa kamulaştıracak’ diyerek köylülerin mallarını ucuza kapatma yollar aranmış. Burada 2011 yılında bilimsel bir çalışma yapılmış. Asbestle kanserin bağlantısı olduğu raporlarına varılmış. Bu Dumanlı Köyü’nde beş yılda 9 ölümden 5’inin akciğer kanserinden olduğu saptanmış bilim kurulu üyeleri tarafından. Geldiğimiz noktada, biz yenilenebilir enerjiye karşı değiliz ama burada hem doğaya zarar veriyorsunuz hem insana zarar veriyorsunuz. Dolayısıyla bizler meclis olarak adli süreci takip edeceğimizi ve itiraz edeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Biz bunun takipçisi olacağız. Sağlıksız yapılanma devam ediyor.  Buradan sormak lazım, bütün kurum görüşleri alınmış mıdır? Orman ön izleme raporu var deniliyor ama verilmiş midir? Bunların da takipçisi olacağız. Köylülerimizin sağlıklarının koruyucusu olacağız. “ ifadelerini kullandı.

Cuma Deren
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.