VAKA SAYILARI ARTTI, YASAKLAR BAŞLADI… KISITLANDIK…!

Pandemi tedbirleri bugünden itibaren uygulamaya alındı. Çanakkale’de, Koronavirüs ile savaş veren uzmanlar haftalardır dikkat çekmişti.  

731
VAKA SAYILARI ARTTI, YASAKLAR BAŞLADI… KISITLANDIK…!

Pandemi tedbirleri bugünden itibaren uygulamaya alındı. Çanakkale’de, Koronavirüs ile savaş veren uzmanlar haftalardır dikkat çekmişti.  
“Böyle gider isek yasaklar gelir..” vurgusu yapan ÇOMÜ’ lü Profesör Şener, özellikle Aralık ve Ocak aylarının Kasımdan’ da kötü geçeceğinin altını çizmişti.
 Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları doğrultusunda bugünden itibaren hayata geçen tedbirleri, Çanakkale Valiliği kamuoyuna duyurdu.   
Vali İlhami Aktaş Başkanlığında gerçekleştirilen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, sokağa çıkma kısıtlaması da dahil alınan önlemler tek tek belirlendi.

Bu Saatler, 65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı için...
Çanakkale ili genelinde;   65 yaş ve üzeri vatandaşlar 21 Kasam Cumartesi’den itibaren,  gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri,  20 yaş altı vatandaşlar ise (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar)  gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

----------------------------------------
YENİ KARAR,  YİNE KISITLAR…
---------------------------------------

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni koronavirüs tedbirleri Çanakkale’de bugünden (21 Kasım Cumartesi) itibaren uygulamaya alındı.
Yeni tedbirlerin görüşülmesi ve gereken önlemlerin alınması amacı ile Vali İlhami Aktaş Başkanlığında gerçekleştirilen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması da dahil alınan önlemler hakkındı detayları belirledi.
 İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında, Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri faaliyetleri,  Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerlerinin faaliyetleri, Sinema salonları kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri,  65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlamaları, Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması,   Yerel yönetimlerin şehir içi toplu ulaşım araçları ve seferleri ile ilgili tedbirler başta,   Düğünler ve nikâh merasimleri ile ilgili kısıtlamalar,  Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahat kısıtlamaları gibi konular, görüşülen gündem maddelerinden oldu.
 
Sadece Paket Servis…

Yapılan görüşmelerin ardından, İçişleri Bakanlığının 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgesi gereği; 20.11.2020 Cuma günü (Dün) saat 20:00 den itibaren geçerli olacak şekilde alınan kararlar kamuoyuna duyuruldu.
Çanakkale Valisi Aktaş imzalı bilgilendirmede, alınan kararlar şu ifadelerle anlatıldı;
-Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlara hizmet sunacak.
-Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm köy bakkal/marketlerinin 07:00-20:00 saatleri arasında hizmet verecek.
 -Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya, büfe gibi yeme­içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­al hizmeti verecek.
Kamuoyu duyurusunda, ayrıca Restoran, lokanta, büfe veya online yemek sipariş firmalarının saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti vermelerine, Yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme­içme yerlerinin kısıtlamalardan istisna tutulacağı bilgisi de yer buldu.

31 Aralık’a Kadar Sinema , Kırathane, Oyun Salonları, Halı Sahalar Kapalı…  
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında, 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının? yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetlerinin durdurulmasına,  Çay ocağı şeklinde faaliyet gösteren işyerlerinin masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla açık kalmalarına, Hastanede faaliyet gösteren kantinlerin masa, sandalye/taburelerini kaldırmak kaydıyla açık kalmalarına, Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamının sağlanmasına karar verildi.

65 Yaş Üstü 20 Yaş Altı Vatandaşlar Belirlenen Saatlerde Çıkabilecek
Çanakkale ili genelinde;   65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri,  20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların, sokağa çıkmalarının kısıtlanması da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan karalardandı.
 
20:00-10:00 Saatleri Arasında Sokağa Çıkma Yasağı…
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00­20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verildi.  Sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler ise şöyle; Üretim, imalat ve tedarik zincirlerinin bu kısıtlamadan muaf olmasına, Bu doğrultuda ilk uygulama olarak,  21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00 a kadar,  22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına, Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edilmesine karar verildi.

Açık Olacak İşyeri, İşletme Ve Kurumlar   
Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla? İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,   Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,  Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri­afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.), Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi), Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,
Oteller ve konaklama yerleri, Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar, Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, Üretim ve imalat tesisleri, Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, İl sınırı içinden geçen şehirlerarası karayolu üzerinde kısıtlaması süresince hizmete devam edecek akaryakıt istasyonları (Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü gibi kesintisiz hizmet veren kurumların anlaşmalı olduğu akaryakıt istasyonları, kısıtlamalarda sürekli açık olmak kaydıyla);
 
İstisna Kapsamında Olan Kişiler       

 “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar, Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri dâhil), Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar, ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler(bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,  Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, hizmet alanlar,  Üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar, Küçükbaş­büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler,  Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel,  Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar, İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (işyeri hekimi vb.), Veteriner hekimler,  Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,  30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,  İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, ) Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetin de görevli olanlar,  Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler(mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),  Seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler, Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler, Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.)sürücü ve görevlileri.

EK SEFER…
Valilik imzalı, Yeni tedbirlerle ilgili Kamuoyu bilgilendirmesinde; Yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması vurgulandı.
 İçişleri Bakanlığı’nın 02.09.2020 tarih ve 14210 sayılı Genelgesi ve 03.09.2020 tarih ve 9 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile düğünler ve nikâh merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde? Nikâh törenleri/merasimlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikâh töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilmesine,    Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikâh merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde gerçekleştirilmesine, Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın 30.07.2020 tarih ve 12682 sayılı Genelgesi ve 04.08.2020 tarih ve 8 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümlerin eksiksiz uygulanmasına. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları belirtildi

ÖZEL DURUMLARA İLİŞKİN KARARLAR…
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan ve özel durumları içeren dikkat çekici bir idğer karar ise şöyle dile getirildi;
“Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,  Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanların,  (en fazla 4 kişi),  Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenlerin (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler) gibi,  Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,  Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen Vatandaşların, belirtilen durumların varlığı halinde,  İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilmelerine. Tüm kamu görevlilerimizin salgınla mücadelede alınan tedbirlere uyulması konusunda toplumsal duyarlılığı artırıcı faaliyetlere ağırlık vermeleri ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep birlikte fedakârlık yapılmaya devam edilmesi, bu sürecin üstesinden gelmemiz ve sağlıklı günlere tekrar kavuşmamız için hayati önem taşımaktadır.  Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Cuma Deren
 


Etiketler; #korona virüsü
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.