Kurban Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı’ nın yaklaşmasıyla hayvan pazarları hareketlendi. Her yıl olduğu gibi vatandaşlar kurban seçerken ve keserken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor.

184
Kurban Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı’ nın yaklaşmasıyla hayvan pazarları hareketlendi. Her yıl olduğu gibi vatandaşlar kurban seçerken ve keserken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor. 15 yıllık kasap Ender Öztürk dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı: ‘’Normalde kapak açmamış bir dana da inci gibi olur dişleri aşağı yukarı hepsi aynıdır. Ön dişleri sarı olması gerekiyor.’’

Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başlarken, ibadet etmek isteyenleri de tatlı bir telaş kapladı. İyi bir kurbanlık almak isteyenler canlı hayvan pazarlarının yolunu tuttu. Allah'ın rızasını kazanmak isteyenlerin tek derdi keselerine uygun bir kurbanlık kesmek değil. Kurbanlığın nasıl olması gerektiği de merak konusu olduğu bu günlerde kafalarda çok fazla soru işareti var.
 
15 yıldır hayvan yetiştiren ve kasaplık yapan Ender Öztürk konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kurban seçerken genelde hayvanın iki yaşına gelmiş olması gerektiğini ve ön dişlerine bakılıp, dişlerini atıp tekrardan çıkıp çıkmadığının ilk dikkat edilecek şey olduğunu vurguluyor. Öztürk; ‘’ Kurbanı keserken özellikle vekaletlere dikkat etmek gerekiyor. Mesela bir danaya hisse oluyor buna dikkat edip hepsinin vekaletlerini alıp onların adına güzelce abdestli bir şekilde, besmele getirerek hayvanı kesmek gerekiyor. Kestikten sonra da özellikle keserken tek bıçak yani önemli olan hayvana acı çektirmeden, mutlaka ki acı çekecek fakat en kolay en basit şekilde kesmek gerekiyor. Onun içinde can damarını koparmıyorsun kesinlikle. Hayvanı kestikten sonra tek bıçakta bırakıp kanı tamamen boşalana kadar bekliyorsun ondan sonra diğer işlemler devam ediyor. Normalde kapak açmamış bir dana da inci gibi olur dişleri aşağı yukarı hepsi aynıdır. Buna bakılıyor. Buradan anlaşılıyor. İnternetten de bu bilgilere ulaşabilirsiniz’’ söylemlerinde bulundu.

Kurbanı güvenilir, bilindik ve işi bilen yerden kişilerden almaları gerektiğini piyasada çok fazla bu sebepten dolayı mağdur olan kişinin olduğunu, vatandaşın dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Öztürk sözlerini şu şekilde tamamlıyor ’’Adam vermiş 2 bin TL para 20 kilo et alıp gidiyor. Hesabını yaptığın zaman zaten 100 TL’ ye geliyor kilosu. O yüzden tanıdık güvenilir yerlerden almalarını tavsiye ederim. Bazı kişiler çok gelişmiş boğaların bir tondan fazla olmasını garipsiyor. Hayvanların bir buçuk ton olmaları gayet normal. Ben de hayvancılık yapıyorum. Bunlar et ırkı olan danalar. Bizim yerli danalar var alaca dana dediklerimiz. Günde 600 gram alabiliyorlar en fazla ama dediğimiz gibi Simental, Belçika Mavisi, Angus bunlarda sonuçta dışarıdan tohum getiriliyor ama yerli. Burada bizim kendi sığırlarımıza aşısı yapılıp tedarik ediliyor. Bu danalar günde bir bir buçuk kilo civarı alıyor. Şimdi bu gördüğünüz danalar en aşağı üç yaşında. Bunlar genelde zaten boğa oluyor ve sürü boğası oluyor. O yüzden normal. Bunlara çok fazla bakılıyor ve yaşı daha fazla diğer olması gereken hayvanlardan. Hayvanlara işlem uygulayanlar vardır. Mesela dışarıdan gelen hayvanlar için dediğim gibi angus, Belçika mavisi, simentel bunlar hep yabancı ırklar. Bunlar için mesela şöyle deniyor işte ithal, aman almayın etmeyin ama öyle değil. İnanın mesela ben kendim Bigalıyım, Biga’nın eti meşhur ama bu hayvana bakımla alakalı bir şey. Fakat dışarıdan gelen hayvanlarda adam bir dana bakıyor biz çiftçiyiz diyoruz ama onlar ultra çiftçi. Biz çiftçilik falan yapmıyoruz yani. Dışarıdaki hayvanlar kötü yetişiyorlar falan diyorlar ama yalan. Adamlar on numara çiftçilik yapıyor, etleri de çok güzel. Yani aşı yapanlar var ama bu hayvan kesildikten sonra ete su basıyorlar şırıngayla. Hayvan canlıyken verilen herhangi bir şey yok yani. Tabi mutlaka olur aşıları vesaire var ama Türkiye’de yapan var mı zannetmiyorum.’’
 
Cuma Deren
 


Etiketler; #kurban bayramı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.