Personelin Özverili Çalışması Başarıyı Getirdi

Türkiye’nin yerli Petrol Markası OPET Ege Bölgesi istasyonlarının yer aldığı Bravo sisteminden yapılan değerlendirmede Çanakkale Truva OPET İstasyonu 400 istasyon arasından 5. Oldu. 

306
Personelin Özverili Çalışması Başarıyı Getirdi

Türkiye’nin yerli Petrol Markası OPET Ege Bölgesi istasyonlarının yer aldığı Bravo sisteminden yapılan değerlendirmede Çanakkale Truva OPET İstasyonu 400 istasyon arasından 5. Oldu.  Personelin davranışları, hijyen ve verilen hizmet kalitesinin değerlendirmesinde örnek bir istasyon olan Çanakkale Truva OPET istasyonu çalışanlarına gösterdikleri bu başarılarından dolayı ödüllendirildi. İstasyonda düzenlenen ödül törenine ile Personele başarılarından dolayı ödülleri verildi.

Bayi Hedef Kartı ve Personel Hizmet Değerlendirme Sistemlerindeki hedeflere  ne kadar ulaştığını ve gösterilen  performans neticesinde OPET İstasyonları arasındaki sıralamayı takip edebilmek, mesajlaşma ve kontrol çizelgesi gibi özellikler bulunan performans yönetim sistemi olan OPET’in  Bravo Sistemi verilerine göre  400 şirketin arasından Çanakkale Truva OPET İstasyonu 5. Sıraya yükseldi.  Bir çok kriterin bulunduğu zistemde  özellikle müşteri memnuniyeti ve personelin davranışlarındaki  memnuniyetin çalışmaları yansıması ile elde edilen bu derece dolayısı ile Truva OPET  Personeline çeşitli ödüller verildi.

Truva OPET Petrol istasyonunda gerçekleştirilen hediye takdim törenine OPET Ege Bölge Müdürü Emrah Şener, Truva Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, personel ve davetliler katıldı.  Ödül takdim töreninde açılış konuşmasını gerçekleştiren ve Başarı hikayesini anlatan Truva Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, “OPET’imizin çok kıymetli bölge müdürümüz, kıymetli yöneticilerimiz, çalışma arkadaşlarımız, Truva Petrol ailesi, değerli basın mensupları hepiniz hoş geldiniz. Bugün OPET’in bin 400 bayisi arasında Truva Petrol şirketi olarak ilk beşe girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. OPET yöneticilerimiz istasyonumuzu ziyaret ederek, çalışma arkadaşlarımıza tam altın hediye takdim edecekler. Bu amaçla hep birlikte bugün burada toplandık. OPET bayisi olmaktan gururluyuz, mutluyuz” dedi.
 
400 Bayi Arasından İlk 5’e Girdik

Yerli bir şirket olan OPET’in bayrağını daha yukarıya taşımak için çalıştıklarını ve bu çalışmalar sonucunda 400 bayi arasından Çanakkale OPET olarak ilk 5’e girdiklerini belirten Truva Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kılıç “OPET Türkiye’nin en büyük akaryakıt şirketlerinden bir tanesi. Yine OPET Türkiye’de birçok sosyal projelerle başarılara imza atan bir şirket. OPET, özellikle Çanakkale bölgesinde yapmış oldukları destekler, tarihi Gelibolu Yarımadası’nda yapmış olduğu katkılar, köylerin restorasyonları ile yine Truva Antik Kentinde Tevfikiye Köyümüz ve Çıplak Köyü’müzün restorasyonları, geçmişimize ve tarihimize sahip çıkan bir şirket. Türkiye’nin göz bebeği bir akaryakıt markası ve bu markanın bir parçası olmaktan son derece mutluyuz, gururluyuz. Biz de Truva Turizm Petrol şirketleri olarak, OPET bayrağını bölgemizde en iyi şekilde taşımak adına çalışıyoruz. Yaptığımız işler dolayısıyla da OPET tarafından takdir ediliyoruz ve bin 400 bayi arasından ilk beşe giriyoruz. Bu bizim için büyük bir başarı. Bölgenin en kaliteli, en yeni, en modern istasyonuyuz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte OPET bayrağını çok daha ileriye taşıyacağımıza canı gönülden inanıyorum.
 
Hedefimiz Bölgenin En İyi İstasyonu Olmak

Çanakkale Truva OPET olarak Marmara Bölgesinde büyük bir başarıya imza atmak için çok çalıştıklarını ve hedeflerinin, bölgenin en iyi istasyonu  olmak olduğunu belirten  Kılıç, “Bizlere bugün gelip ziyaret edip moral veren bölge müdürümüze, OPET’in çok kıymetli yönetim kurulu üyelerine, buradaki OPET yetkilisi arkadaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu başarıda ciddi bir emek var. Özellikle akaryakıt satış personeli arkadaşlarımız, market satış personeli arkadaşlarımız, arka plandaki otomobil satıştaki arkadaşlarımız, toptan akaryakıttaki arkadaşlarımız ve işletme müdürümüz, müdürlerimiz, temizlik görevlisi arkadaşlarımızın çok büyük emeği, katkısı var. Ben huzurlarınızda bütün arkadaşlarıma teşekkürü borç biliyorum. Hepsinin eline koluna sağlık. Bundan sonraki süreçte hedefimiz ilk üçe girmek. İnşallah bunu da başaracağız çünkü o hırsımız o azmimiz var. Bölgenin en iyi istasyonu olarak daha güzel işlere hep birlikte imza atacağız” dedi.

İlk 5’e Girmek Çok Büyük Bir Başarı
Ege Bölge Müdürü Emrah Şener ise yaptığı açıklamasında, OPET olarak yapılan çalışma ve düzenlenen Bravo Projesi hakkında bilgiler vererek, Çanakkale Truva  OPET’in gösterdiği başarıya değinerek “   “OPET 1992’de kurulduğunda farklılaşmak adına kendine bir yol çizmiş. Kabaca bu ülkede kazandığını bu ülke topraklarına harcamak olarak yapmış. Bunun en somut örneklerinden biri de, bu tarihi şehir Çanakkale de olmuş. Öncelikle Gelibolu Yarımadası’nı daha sonra da Truva’nın tarihinin geçtiği yerleri değerlendirerek, bu ülkenin insanına bunları armağan etmiş. Bu bağlamda OPET olarak yine farklılaşmak için, ön saha çalışanlarımıza destek olmak, onların yanında olmak, yapmış oldukları katkıya bir katkıda kendimiz vermek amacıyla ufak bir konkur düzenledik aramızda. Kendi aramızda, bu ilk olarak geçen sene oldu adına ‘Bravo Sistemi’ dedik. Bu bağlamda yeni Truva Petrol Çanakkale beşinci oldu. Bu çok büyük bir başarı, bin 400 istasyon arasında beşinci olmak çok büyük bir başarı çünkü bu bütün yıl süren bir yarışma. Bu yarışmada süreklilik, hastalık hepsi dahil olmak üzere beşinci olabilmek hakikaten çok büyük bir başarı ama tabi çıta yükseğe kondu. Seneye üçüncülük, birincilik ne olacak bilmiyoruz açıkçası. Ben yeni Truva Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Bey’e ve değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Yapılan konuşmaların ardından sıralamada büyük bir başarı elde eden Truva OPET İstasyonu yetkilileri ve başarılı olan personel pasta kesti. Daha sonra özveri ile çalışan ve başarıyı elde eden istasyon çalışanlarına ödülleri verildi.
 
Cuma Deren
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.