Zamlı Maaş Öncesi Emeklilerden Açıklama

8 Milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklilerine toplu sözleşmede belirlenmiş 2020 yılının ilk yarısına ilişkin belirlenen zamlı maaşlar Temmuz ayı itibari ile yatırılmaya başlanacak.

246
Zamlı Maaş Öncesi Emeklilerden Açıklama

8 Milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklilerine toplu sözleşmede belirlenmiş 2020 yılının ilk yarısına ilişkin belirlenen zamlı maaşlar Temmuz ayı itibari ile yatırılmaya başlanacak. Temmuz ayında yatırılacak zamlı maaşlar öncesi , Tüm Emekli-Sen Çanakkale Şubesi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Basın açıklamasında emekliler adına bir konuşma yapan , Tüm Emekli-Sen Çanakkale Şube Başkanı  Emin Ergün, Pandemi sürecinde emeklilere yönelik hiçbir çalışmanın yapılmadığını hatırlatarak, üstelik emeklilerin Açlık sınırı altında maaş aldığını belirterek yaptığı açıklamasında, emeklilerin 2 bin 500 TL Maaş talep ettiğini de belirtti.
Cumhuriyet Meydanında, emekli vatandaşların da katılımı ile gerçekleştirilen Basın açıklamadında Emeklilerin yaşadığı sorunlara değinen ve Talepleri dile getiren Tüm Emekli-Sen Çanakkale Şube Başkanı  Emin Ergün “Mart ayı başında başlayan koronavirüs salgını ile gerek kişisel, gerek toplumsal yaşamımızda önemli değişiklikler olmuştur.   Anayasamızın amir hükmü olan sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi  gereken siyasi iktidar, ne yazık ki tam tersi davranmış, bu salgından olumsuz etkilenen bütün kesimlerin kendi başının çaresine bakmayla baş başa bırakmıştır. Bu kesimin başında hiç şüphesiz emekliler gelmektedir. Zaten yetersiz olan emekli maaşları salgınla beraber iyice yetersiz hale gelmiş, açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır. Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamıştır. En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama “emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı” gerçeğinin yetkililer tarafından kabul edilmesidir. Aslında artış diye ifade ettikleri bu durum bir kandırmacayı ifade etmektedir. Şöyle ki: maaşı 1500 Tl ye yükseltilen emeklinin maaşına gerçek anlamda 1500 TL ye ulaşıncaya kadar zam yapılmamakta, maaş artışlarından yararlanamamaktadır. Takdir edileceği gibi bu da bir iyileştirme değildir” dedi.

Emekliler Açlık Sınırının Altında Maaş Alıyor
Tüm Emekli- Sen Çanakkale Şube Başkanı Emin Ergün 8 milyonun emeklinin 2 Bişn TL’nin altında maaş aldığını hatırlatarak, dolayısı ile 8 milyon emeklinin açlık sınırı altında maaş aldığını belirtti.  Ergün “8 milyon civarında emeklinin maaşı 2 bin  TL’nin altındadır. Yani 8 milyon yurttaşımız asgari ücretin çok altında hatta açlık sınırının altında maaş almaktadır. Bu yüke bir de maske, dezenfektan vs giderler salgın nedeniyle eklenmiştir. Emekliler bu dönem ne yazık ki ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır. Yine bu dönemde emeklilerin sağlık giderleri artmış, bu konuda da destekleyici hiçbir önlem emeklilerin lehine alınmamıştır. Tüm Emekliler Sendikası iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerini dile getirmekte ısrarcıdır” dedi.

Temel Hedefimiz, Emeklilere Maddi, Sosyal ve Tıbbi Desteğin Sağlanması
Tüm Emekli-Sen  Sendikasının çalışmaları hakkında da bilgiler veren Sendikanın Çanakkale Şube Başkanı  Emin Ergün “Sendikamız başta 65 yaş üstü yurttaşlarımız olmak üzere,  kısıtlama ve yasaklamaya maruz kalan herkesin, bütün ihtiyaçlarının merkezi ve yerel yönetim tarafından karşılıksız olarak giderilmesini her ortamda ifade etmiştir. Bu çerçevede hala salgının etkisinin azalmadığı, hatta kimi  illerde arttığı gerçeğinden hareketle, kısıtlama getirilen bütün kesimler başta olmak üzere, her türlü maddi, sosyal ve tıbbi desteğin verilmesi sendikamızın temel hedeflerinden biridir. Yine emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla, avutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin bütün birikiminde payı, emeği olan emekliler ne yazık ki siyasi iktidar tarafından bir yük olarak görülmekte, aldıkları sefalet ücretinde bile kesinti yapılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Pandemi Sürecinde, Desteklenmek Yerine Borçlanmaya Sürüklendik
Hükümetin pandemi sürecinde Emeklilere yönelik hiçbir çalışma yapmadığını da hatırlatan Ergün, destek yerine emeklilerin faizli borçlanmaya sürüklendiğini belirterek, Temmuz ayında yapılacak zammın Emeklilerin dertlerine çare olmayacağını belirterek  “Salgın süresince destek yerine borçlandırmayı seçen ve teşvik eden siyasi iktidar, bu yolla emeklinin faiz batağına, tefeci batağına düşmesini de adeta teşvik etmektedir. Temmuz ayında maaşlarımıza yapılacak olan yüzdelik zammın derdimize çare olmayacağını, zaten temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan ve nerdeyse % 50 oranını bulan zamlarla bu yüzdelik zammın çoktan geri alındığını biliyoruz.  Krizin ve olumsuzlukların sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez. Temmuz ayında yapılacak olan ve yüzdelik bile sayılamayacak zamlar ile güya enflasyon farkı komik bile denemeyecek oranlardır. Emeklilerin yüzdelik zamlara değil, insanca yaşayacak ücrete ihtiyacı vardır.

2 Bin 500 TL Emekli Maaşı İstiyoruz
Bizi açlıkla, yoksullukla, baskıyla terbiye edeceğini sananlar yanılıyorlar. Bu süreçte siyasi iktidardan taleplerimiz şunlardır; En düşük emekli maaşı 2.500 TL düzeyinde olmalıdır. Yılda 2 kere verilen ikramiyeler 4 sefere çıkarılmalı ve tutarı da 2.000 TL olmalıdır. Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır. Emekliler için Mart ayından geçerli olmak üzere 6 ay süresince her ay için 2.000 TL salgın desteği yapılmalıdır. İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve temel gıda maddeleri emekliler için % 50 indirimli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır. Hakkımızı istemek, hakkımızı aramak bu ülkenin her değerinde payı, emeği olan biz emeklilerin en doğal hakkıdır” Dedi.
 
Cuma Deren

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.