Ayıtdere Bal Ormanında Fidan Dikimi Tamamlandı

Çanakkale’deki arıcıların girişimleri ve Orman Bölge Müdürlüğünün çalışmaları ile, bal üretimine önemli katkı verecek olan Ayıtdere Bal Ormanı flora ve çiçekli bal bitkisi zenginleştirme dikim çalışmaları gerçekleştirildi. Bitki dikimleri tamamlanan Bal ormanı, Çanakkale’nin bal üretimine katkı sun

96
Ayıtdere Bal Ormanında Fidan Dikimi Tamamlandı

Arıcılık faaliyetlerini arttırmak amacıyla, uygun bitkilerin yetiştirilmesi ile sonradan oluşturulurmuş olan tarımsal ormancılık faaliyet alanları olan Bal Ormanları her geçen gün genişlik kazanıyor. Bu ormanlık alanlarda üretilmek istenen balın türüne göre akasya, kestane ya da çam gibi çeşitli türdeki ağaçlardan oluşturuluyor. Dünyada çok sayıda örneklerine rastlanan bal ormancılığı fikri Türkiye’de 2010 yılından itibaren hız kazandı. 2013 yılına gelindiğinde ise dört yıllık (2013-2017) bir bal orman eylem planı hazırlanmıştı. Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin farklı bölgelerinde toplamda 30.385 hektarlık alana yayılmış, en küçüğü 4 hektar, en büyüğü ise 2 bin hektara yaklaşan 231 adet bal ormanı mevcut. Türkiyenin özellikle Çam Balı üretiminde büyük pay sahibi olan Çanakkale’de de bal ormanı projeleri yavaş yavaş oluşturuluyor. Orman Bölge Müdürlüğüne Bağlı Orman İşletmelerinin bünyesinde gerçekleştirilen bal ormanlarına her mevsim yeni fidanlar ekleniyor. Bu kapsamda Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Biga Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde bulunan Ayıtdere Bal Ormanı flora ve çiçekli bal bitkisi zenginleştirme dikim çalışmaları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen dikim çalışmaları gerçekleştirilirken Biga İlçesinin Bal üretimine büyük katkı vermesi bekleniyor.

Şerife Erdem
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.