Çanakkale de kurmay KURULTAYDA KONUK

 Hafta sonu İl Başkanlığı için sandık başına geçen Cumhuriyet Halk Partili delegeler tarihi bir seçim yaşattılar.

284
Çanakkale de kurmay KURULTAYDA KONUK

 Hafta sonu İl Başkanlığı için sandık başına geçen Cumhuriyet Halk Partili delegeler tarihi bir seçim yaşattılar. Yaşanan tarihi seçim oylamasında da ilginç sonuçlar çıktı. Geçtiğimiz yıllarda çarşaf liste ile seçime giren CHP’liler bu kongrede yine bir ilke imza atarak oy birliği ile Blok liste ile seçime girmek istendi. Yapılan seçim sonrasında  Metin Ümit Ural İl Başkanı oldu ama Kurultay delegesi Seçilemedi.
 
İl Başkanlığı seçimini 4 oy farkla alarak il başkanı seçilen Metin Ümit Ural Kurultay delegesi olabilmek için yeterli oy alamadı. Metin Ümit Ural ile beraber listede yer almayan bir başka sürprizi isim ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oldu. Metin Ümit Ural’ın Mavi Listesinde yer aldığı için  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da Kurultay delegesi olarak seçilmezken,  İsmet Güneşhan önderliğinde beyaz listenin 8 ismi kurultay delegesi seçildi.
9 Kasım 2019’da  Kepez Beldesinde başlayan delege seçimleri ile Kongre sürecine giren Cumhuriyet Halk Partisi, 5 Şubat 2020’de  gerçekleştirilen Merkez İlçe Başkanlığı kongresinde Mevcut Başkan Ali Uyanık tek aday olarak güven tazelemişti. İl Başkanlığı için ise ayrıma düşen Cumhuriyet Halk Partisi Pazar günü 37. Olağan Kongresine  iki adayla seçime girdi.   Bir yandan İlçelerin desteğini alan İsmet Güneşhan, diğer yandan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın açık açık destek verdiği Metin Ümit Ural yer aldı.   Önceki kongreler gibi, yine kırgınlıklarla dolu bir kongreyi geride bırakan Cumhuriyet Halk Partisinde  512 Oy kullanıldı. Kullanılan toplam oydan 254 oy alan İsmet Güneşhan’a İlçelerin desteği de yetmezken,  4 oy farkla    258 oy alan Metin Ümit Ural Cumhuriyet Halk Partisinin yeni Çanakkale İl Başkanı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan Kongresini her dönem olduğu gibi Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri yerine bu kez daha geniş katılımın olduğu İÇDAŞ kongre merkezinde gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını, Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un gerçekleştirdiği 37. Olağan İl Kongresinde tansiyon yine yüksekti.  Dilek ve temenni maddesi kapsamında söz alan gençler siyasette aktif rol alma şansı vermedikleri için koltukta yıllardır kalan partililere kırgınlıklarını dile getirirken, İlçe Başkanları ise seçim öncesinde taraflarını açıkladıkları için yapılan baskılardan dolayı adaylara kırgınlıklarını ifade ettiler.
İlk kez büyük bir salonda kongresini gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi, sabahın erken saatlerinde partililer ve delegeler kongre merkezine gelmeye başladı. Yeterli çoğunluğun sağlanması ve İlçedeki delegelerin de merkeze ulaşmasının ardından 37. İl Başkanlığı Kongresi başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan Divan Başkanlığı oylamasının ardından Divan Başkanlığına Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu G  Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun seçildi. Seyit Torun gündem maddesine geçmeden önce bir konuşma yaparak CHP’nin çalışmalarına ve  projelerine değindi.

“%50.8’i Yönetiyoruz Demek Ki Gücümüz Var”
Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Divan Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Tek adam yönetiminin her türlü dayatmasına rağmen 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da bir sonuç aldık ve bu başarının arkasında olan yine sizlersiniz. Hep birlikte olsak, beraber yürüdük, davamıza inandık ve başardık. İstanbul bizim için bir laboratuvar oldu aslında. 23 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen bütün partililerimizi, İYİ Parti ve Demokrat Partililer ile birlikte olduk ve ilk defa dünya tarihinde bir tek adam rejiminin, bir diktatörlüğün sandık yolu ile, seçimle değişebileceğini gösterdik. Bunu siz  başardınız. Demokrasimize sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk bir ümmetten devlet çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları saraydan aldığı yetkiyi halka verdi. Ama geçen süreç içerisinde biz maalesef yenildik ve halktaki yetkiyi saraya devrettik. Şimdi Cumhuriyeti kuran parti olarak bize düşen görev,  Cumhuriyeti ve demokrasiyi kurtaran parti olmak zorundayız ve bunu da hep birlikte başarmak zorundayız. Bunun için yeterli ekibimiz, donanımımız var. Ama şunu bileceğiz ki artık Cumhurbaşkanı sisteminde Millet ittifakını geliştirerek, güçlendirerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bu genel seçim hepimiz için önemli bir süreç oldu. Bugün Türkiye Nüfusunun%50.8’i Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler Tarafından yönetiliyor. Ekonominin yaklaşık %60’ı Cumhuriyet Halk partisinin olduğu terde gerçekleşiyor. Bugün Turizmin %97’si Cumhuriyet Halk Partisinin olduğu yerde.  Demek ki gücümüz var. Önemli bir mevziyi kazandık. Bunun için de yapacağımız iş, önümüzde yapılacak ilk genel seçimlerde de  iktidara gelmek ve ülkemizin temel sorunlarını çözmek“ dedi.  
 
Sizleri Tarihi bir görev bekliyor
Milletvekili Özgür Ceylan ise yaptığı açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisini tarihi bir görev beklediğini belirterek “31 Mar seçimlerinde sonra arttırdığımız belediyelerimiz ile birlikte İlçelerdeki çalışmalarımızla Partimize çok önemli bir oy artışı potansiyeline sahibiz. Belediye Başkanlarımız bulundukları yerlerde Partimizin oyunu arttırmak için ellerinden geleni yapacaklar. İl Genel Meclisi Üyelerimiz Köylerde partimiz iktidar olursa neleri başarabileceğinin çalışmalarını yapacaklar. Bu da halkımızın bizi görmesi açısından çok önemli. Tabi yine en büyük görev İlçe Başkanlarımız, Kadın Kolu, Gençlik kolu ve siz örgütümüze düşüyor. Bu bakımdan sizleri tarihi bir görev bekliyor. Bu tarihi görevde şunu bilin ki asla yalnız olmayacaksınız. Çünkü bu görev partimizi iktidara götürme görevidir.  Eğer birlik ve beraber olursak bu amacımız ulaşacağız. Tarihi bir göreve başlarken kavga etme gibi bir lüksümüz yok. Çanakkale Ruhunu da Mustafa Kemal Atatürk’ün tutkusuyla göz bebeğimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında hak ettiği yere taşıyarak bu ülkeye demokrasi ve adaleti yeniden getireceğiz” dedi.

İktidar Kurultayına Hazırlanıyoruz
Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek İse yaptığı açıklamasında  28-29 Mart’ta yapılacak Kurultaya değinerek “Hiç kimsenin endişesi olmasın Demokrasiyi hep birlikte tesis edeceğiz.  Bu tarihi topraklarda Adalet kurultayımızı gerçekleştirdik. Bu kurultay bizim büyük gururumuzdu. Ardından ittifaklar geliyor. İttifaklar çok önemliydi. Çünkü Türkiye’nin bugün verdiği mücadele bir ideoloji mücadelesi, sağ-sol mücadelesi değil, bir demokrasi mücadelesi Veriyoruz hep birlikte. Liberal demokrat, muhafazakar demokrat, liberal demokrat, Ülkücü demokrat  olabilirsiniz. Ama buradaki sihirli kelime demokrasi. Biz de demokrasiye inanan ittifakları kurduk. Önümüzdeki dönemlerde de bu ittifakları canlı tutacağız. Memleketin her köşesinde bu ittifakları büyüteceğiz. Çünkü 31 Marttaki başarı böyle geldi. Arkasında 23 Haziran’da 14 binlik fark 800 bine çıkınca umutlarımız tekrar yeşerdi. Büyük bir şamar geldi tek adam rejimine o gün hepimiz İstanbul’daydık. İşte bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Şimdi 28-29 Mart İktidar Kurultayına hazırlanıyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, Umut oldu, çözüm oldu artık. Arzumuz hiçbir zaman olmadığı kadar iyi durumda ve yüksek” dedi.

Rasyonelleştirilmiş Parlamenter Sistemi Göreceğiz
Büyük kurultayın ardından yapılacak bir kurultayın daha olacağını belirten Erkek, bu kurultayda konuşulacak önemli bir başlığa değindi. Kurultayın detaylarına girmeyen Muharrem Erkek “ 28-29 Kurultayımızın ardından bir kurultayımız daha olacak. O da Program Kurultayımızı yapacağız. Bu kurultayda Tüzüğümüzün bazı maddeleri çok daha ileriye götürülecek.  Dünya siyasi tarihine geçecek dünyada temel felsefesi sosyal demokrat olan partilerin örnek alacağı bir kurultaydan bahsediyoruz. Ekibin içerisinde çok değerli bilim ve siyaset adamları da var. Bu programda Türkiye’nin sorunları ve çok net çözümleri olacak. Ayrıntılara girilmeyecek. Ama toplumun önüne öyle bir reçete sunulacak ki ekonomik krizleri ortadan kaldıran, adaletsizliği de adaletle ortadan kaldıran bir program olacak. Rasyonelleştirilmiş parlamenter sistemi göreceğiz hep beraber. O sistemde Adalet Bakanının bile belirlenmesi çok farklı olacak. O sistemde istikrarsızlık olmayacak” dedi.

AKP Erirken Biz Büyüyoruz
Yerelde kazanılan seçimlere de değinen Muharrem Erkek “Yerelde çok önemli başarılar elde ettik hepinize teşekkür ederim. Çanakkale İl Genelinde 16 bine yaklaşan üyemiz. Bugün Çanakkale’de AKP hızla erirken biz büyüyoruz. AKP’de il genelinde istifa eden üye sayısı 6 bine ulaştı. Ama biz büyüyoruz. İlkesinde parti kültürünü barındıran üyelerimizle daha da büyüyeceğiz.  Partimize üye olanlara artık eğitim zorunluluğu getirdik ve iki gün süren çok keyifli bir eğitim ile parti bilincimizi öğrenecekler. Çünkü bizim için parti bilinci çok önemli” dedi.

Bu başarımızı Arttırmamız Gerekiyor
31 Mart yerel seçimlerinden önce daha önce yapılmayan şeyler yapıldı Çanakkale’de 12 İlçe’de de İl Genel Meclisi üyelerimizi Partililerimiz seçti. Geçmişte olmayan bu seçim çok önemlidir. Bugün tarihimizde ilk kez İl Genel Meclisinde birinci partiysek bugünkü İl Başkanımız ve yönetiminin çok büyük katkısı vardır. Hiçbir ayrım yapmadan 12 ilçede de sandık koydular. 2004,2009,2014  yerel seçimlerinde bu olmadı. Biz de il örgütü iradesi ile destek verdik. Onlar da örgütün iradesine saygı duyarak Genel merkez ile uyumlu çalıştık. Bu kapsamda Belediye Meclis üyesi ve İl Genel Meclisi üyelerimizin sayısını arttırarak önemli başarılara imza attık. Bu başarıları çok daha büyütmemiz gerekiyor.
                             
İl Başkanı Adayı İsmet Güneşhan ise yaptığı açıklamasında “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu elinde  Adalet yazan bir pankart, dilinde ‘Hak, Hukuk, Adalet’ sloganı onun önderliğinde gerçekleştirdiğimiz yürüyüşe Adalet yürüyüşü dedik. Bu müstesna Topraklarda, Gelibolu ve Eceabat İlçelerinde gerçekleştirdiğimiz ve Çanakkale İl Örgütü olarak ev sahipliği yaptığımız Adalet Kurultayımız da gururumuz oldu. İşte o yürüyüş bugün devam ediyor ve iktidara kadar devam edecek. Bu topraklara demokrasiyi, özgürlüğü ve adaleti getirene kadar çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü biz kuruluş ve kurtuluşun partisiyiz. Biz gözlerinde bağımsızlık ve özgürlüğü olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Türkiye iktidar elinde 17 yıldır her alanda geriletiliyor. Ekonomi çökmüş. Hatırlayın ülkemizde yazar kasa fırlatıldığında kıyamet kopmuştu. Şimdi her gün bir intihar haberi ile sarsılıyoruz. Türkiye artık yönetilmiyor, savruluyor. Artık Adalet hayal olmuş, yargıya kimse güvenmiyor. Vatandaşlarımız artık adaletin tecelli edeceğine, hukukun üstünlüğüne inanmıyor. Tek adam oturduğu sarayında her şeyi belirlemeye çalışıyor ve Saray adaletsizlik dağıtıyor. Meclis yok sayılarak millet egemenliği değil ‘Şahsım’ diyor birisi. Dış politika Allaha emanet, eğitim, sağlık, tarım başta olmak üzere kötüye gitmediğimiz tek bir alan yok.
Tablo hiç de iç açıcı değil. Bir yandan intihar eden  yoksul vatandaşlar. Diğer yanda 5 milyonluk çanta takan saray sosyeteleri. Bir yanda depremlerde enkaz altında kalanlar, diğer yanda ülkeyi enkaz haline getirenler. Onlar istiyor ki adalet olmasın. Onlar diyor ki kaymayı yalnızca bir kesim cebe indirsin. İstiyorlar ki hukuk tek adamın keyfine göre işlesin. Halkımız yoklukla sınanırken kendileri badem unundan kurabiye yesin. İstiyorlar ki kendi çocukları gemicikleri yürütsün bizim gencimiz işsiz kalsın,  Mehmetçiğimiz İdlib’de ölüme gitsin.  Saray şatafatından, israfından kısılmasın ama Asgari ücret altında çalışanlar tasarruf yapsın. Artık yeter. Tek adam olup her şeyi belirlemeyi amaçlayabilir. Ama Türkiye bunu kabul etmiyor ret ediyor. İşte bu yüzden İktidarın yanlış politikalarına hep beraber dur diyoruz.
 
31 Mart ve 23 Haziran seçimleri bize gösterdi ki yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Artık İktidara güle güle demenin zamanı geldi. Ama kolay olmaz. İhtiyacımız olan şey daha çok çalışmak. İki yıllık görev sürecinde önemli çalışmalara imza attık. İlçe örgütlerimizle, yerel yönetimlerimiz ve Genel Merkezimiz ile uyum içerisinde çalıştık. Demokrasi mücadelesini Yürüttüğümüz tüm siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarımızla dayanışma içerisinde olduk. Birlik olarak örgütlerimizle daha önceki seçimlerde yapılmayan başarılara imza attık. Yaptığımız ön seçim çalışmaları ile seçilen İl Genel Meclisi üyelerimiz mecliste birinci parti oldu.  Bugün İl Genel Meclisi üyelerimiz ilçelerde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Artık kırsalda da gücümüz artıyor. AKP eriyor biz büyüyoruz. İl Genel Meclisimiz ve Belediye Meclisi üyelerimizi arttırdık. İnanıyorum ki önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde birlik ve beraberlik içerisinde çok daha büyük başarılara ulaşacağız” dedi.
 
Diğer Aday Merin Ümit Ural ise yaptığı açıklamasında “Bu kongremizde kazanan arkadaşlar partimizi 37. Olağan  kurultayımızda partimizi iktidara taşıyacak siyasetimize yön verecek, Genel Başkanımızı ve Parti Meclisimizi seçeceklerdir kongre delegelerimizin kendi özgür iradeleri ile kullanacakları oyları için şimdiden hepsine çok teşekkür ediyorum. Partimizde kongreler sürecini yaşıyoruz. Bu süreç partimizi iktidara taşıyacak kadroları oluşturma sürecidir.  Bu süreçte Farklılıklarımız zenginliğimiz olacaktır, bundan korkmamalıyız. Önemli olan bu süreci doğru yaşıyor olmamızdır. Bizler,  dünya siyasi tarihine adı geçen adalet yürüyüşünde, sürüyüş sırasında tırnakları dökülen Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlunun önderliğinde hak, hukuk, Adalet ve özgürlükler mücadelesi veren yol arkadaşlarıyız. Halkımız bizden iktidar bekliyor. İktidara giden yol Mücadeleden, dokunmaktan, kucaklamaktan geçiyor. Mücadelemizi, Örgütlerimizle, yerel yönetimlerimiz ve halkımız ile gerçekleştireceğiz. 1 Mart 2015 tarihinde ilk milletvekili adayı olduğumda söylediklerimi aynen tekrarlıyorum. O günde söylediğim gibi  Doğamızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tohumlarımızı, onurumuzu, sevdamızı, çocuklarımızı ve geleceğini çalanlardan hesap sormak için adayım. Bugün yine aynı yerdeyim ve sözümün arkasındayım. Geleceği birlikte kurmak, geleceğimize sahip çıkmak birlikte ve örgütlü mücadeleden geçer. “ dedi.

Ural Yeni İl Başkanı Oldu
Yapılan konuşmaların ardından kurulan iki sandıkta delegeler oy kullandı. Saat 15:00’da başlayan oy kullanma süresince ilçeler öncelikli olmak üzere delegeler oylarını kullandı. Saat 17’de kapanan sandıklarda oy sayımı başladı.  Gerçekleştirilen oy sayımının ardından 512 Oyun kullanıldığı Kongrede toplam oydan 254 oy alan İsmet Güneşhan’a İlçelerin desteği de yetmezken,  4 oy farkla    258 oy alan Metin Ümit Ural Cumhuriyet Halk Partisinin yeni Çanakkale İl Başkanı oldu. Seçildikten sonra zaferini kutlayan  Metin Ümit Ural, “Ben değil, biz dedik. Hep birlikte bizler kazandık. Seçim sonuçları partimize, Çanakkale’mize ve ülkemize hayırlı olsun. Yarından itibaren kucaklamaya başlıyoruz. Kucaklayarak, dayanışarak, birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek CHP’yi iktidara taşıyacağız” dedi.
Mavi liste ile seçime giren Metin Ümit Ural’ın İl Yönetim Kurulu, Emir Berke Aktaş, Doğan Ateş, Ali Rıza Berkit, Hüseyin Çay, Nuriye Ecem Damar, Feride Demirtaş, Nedim Duran, Reyhan Elbasan, Süheyla Eriş Mehmet Gerçek, Nazmiye Gök, Aydın Karasaç, Sabiha Güler Koçer, Selma Kurtel, Meydin Nurlu, Mehmet Orhan Orhan, Mustafa Özkul, Serhad Savaş, İsmail Çağrı Uğur, Cenk Vural Yurdatap’tan oluşurken
İl Disiplin Kurulu ise  Halil Aksoy, Sabri Ballıkaya, Şerife Selma Güler, Neşe Nur Kaya, İmalettin Meriç, Ayşe Şengün, Erkan Tüze, Tayfun Umur, Erdinç Üzden oluşturdu.
 
Cuma Deren
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.