TARİH TAMAM DA, YA ADAYLAR..?

Ana muhalefet CHP’ nin tabanında yanıt aranan soruya, dün tarihle cevap geldi; “Kongre 2 Şubat’ta…”

448
TARİH TAMAM DA, YA ADAYLAR..?

ŞARTLAR OLUŞSA GEREK,
CHP’ DE TARİH ÇIKTI..!
Parti içi kulislerde, geçtiğimiz günlerin bir söylemi merak uyandırmıştı. İl Başkanı Güneşhan; “Şartlar oluşmadı..” vurgusu yapıp, kongre takvimine ilişkin ucu açık sözler etmişti.
“Ne şartı? Uygun olmayan da ne?” türünden sorulara yol açan Güneşhan’ ın o sözleri, dün kendisine hatırlatıldı.
İl Başkanı’nın yanıtı hayli net oldu; “Parti içi mesele..!”
‘URAL’ DA, ATEŞ’ TE VAR..!’
Bu arada, kulislerde dillenen ve dillendikçe kulaktan kulağa yayılmaya başlayan; İl Başkanlığı yarışında iki hat ta üç adayın mücadele edeceği şeklindeki söylemler oldu.
Tabanda, CHP’ li vekil adayı Metin Ümit Ural gibi, partili Doğan Ateş’ in isimlerinin, İl Başkanlık yarışında geçtiği şeklindeki söylentinin kulaktan kulağa yayıldığı gözlendi.
SEÇİLMERDEN SORULU İSİMLER, GÜNEŞHAN’CI MI?
Kulislerde, yanıtı aranır soruya dönüşen bir diğer ayrıntı ise;
“Oğuz Kaan Salıcı ve Av. Muharrem Erkek’, il Başkanı Güneşhan’ı mı destekliyor?”

ŞARTLAR OLUŞSA GEREK,
CHP’ DE TARİH ÇIKTI..!

Ana muhalefet CHP’ de, geçen 9 kasım’ da, Türkye’nin en büyük beldesi Kepez’ de başlayan Delege seçimleri, yapılan ilçe seçimleri ile sürmüştü.  Ardından, bir süredir merak konusuna dönüşen seçim tarihi İl Başkanı İsmet Güneşhan’ dan geldi. Merkez ilçe kongresinin zamanı yapılan açıklamayla geldi.
 Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği toplantının ardından, Merkez İlçe Kongresinin tarihini açıklayan il Başkanı İsmet Güneşhan, kongrenin 2 Şubat günü yapılacağını duyurdu.
Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Merkez İlçe Kongresi için beklenen tarih belli oldu. Önceki günlerde, kongre tarihleri için, “gereken şartlar oluşmadı” şeklindeki sözlere imzasını koyan Güneşhan, bu sözlerinin basın mensuplarınca hatırlatılması ve ne manaya geldiğinin sorulması üzerine, “Parti içe mesele” şeklinde, merak uyandıran bir yanıt verdi.
İl Başkanı İsmet Güneşhan başkanlığında toplanan yönetim kurulu tarafından alınan karar, dün  öğle saatlerinde yapılan basın açıklaması ile Merkez İlce başkanlığı seçiminin tarihi kamuoyuna duyurdu. Tarih olarak, 2 Şubat 2020 açılandı.
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan başkanlığında bir araya gelen il yönetim kurulu toplantısında, Merkez İlçe Kongresi için gereken tarih kararlaştırıldı. Başkan Güneşhan, basın toplantısında yaptığı açıklamada kongrenin 2 Şubat 2020 Pazar Günü yapılacağını duyurdu. Güneşhan “Bugün yönetim kurulu olarak toplandık. Biliyorsunuz daha önce Merkez İlçe Kongre tarihimiz belli değildi. 2 Şubat Merkez İlçe Kongremizi yapacağız. Daha sonra tüm ilçelerimizin katılımı ile İlçe Kongrelerini tamamlamış ilçelerimizin de katılacağı İl Kongremizi gerçekleştireceğiz. İl Kongremizi yaptıktan sonra da Büyük Kurultayımızı Ankara’da gerçekleştireceğiz. Dolayısı ile önümüzde yapılacak olan ilk Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerinde partimiz, örgütlerinden yeniden güven almış, örgütlerimiz, üyelerin süzgecinden geçmiş yeni yönetim üyeleri ile birlikte yapılacak olan seçimler hazır duruma gelecekler” dedi.
İl Başkanı Güneşhan, konuşmasının devamında ülke gündemine de değindi, şu değerlendirmede bulundu; “Bildiğiniz gibi ülkemiz çok zor bir süreçten, çok zor bir dönemden geçmekte. Türkiye, freni patlamış bir kamyon gibi hızla bayır aşağı doğru ilerlemekte. Nerde, nasıl duracağı hiç belli değildir.  Türkiye, bugün başta Ekonomik kriz olmak üzere, siyasal kriz, hak, hukuk, adalet krizi, sağlık ve Eğitimde bir çok krizler var.  Bugün Türkiye, ekonomisi iflas etmiş ülke konumunda ve Ekonomisi bir avuç tefeciye teslim edilmiş. Bugün, 17-18 yıllık AKP İktidarında merkezi Londra’da bulunan bir avuç tefeciye ödenen para, 173 milyar dolardır.  173 Milyar dolar bu süre içinde Londra’da merkezi bulunan bir avuç tefeciye ödenmiştir.  Bu para 82 milyon yurttaşımızın cebinden çıkmıştır.  Ankara’daki Sarayda bulunan bir avuç insanın cebinden çıkmamıştır. Bu AKP İktidarı 18 yıllık dönem içerisinde 14 tane işsizlikle ilgili, istihdamla ilgili, 4-5 tane de ekonomi ile ilgili  program açıkladılar. Her bir program açıklandığında, ülke ekonomisinin iyiye gideceğine, enflasyonun düşeceğini, işsizliğin ortadan kalkacağını söylediler.  Ama gelinen nokta itibari ile bakıldığı zaman işsizliğin 8,5 milyona ulaştığı, insanların gittikçe yoksullaştığı, Türkiye’de bin TL altında maaş alan emekli sayısının 784 bine ulaştığı, 8 milyonu aşkın yurttaşın aylık ortalama gelirinin 684 lira olduğu  bir ülke haline geldik. Dolayısı ile Türkiye şu anda ekonomide tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır” dedi.

“Türkiye’nin İçinde Bulunduğu Çıkmaz Durumdan Çıkması Gerekiyor”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Libya tezkeresi ve dış politikaya da değinerek “Türkiye yine dış politikada, uluslararası alanda  ciddi sıkıntılar, sorunlar yaşamakta. Bugün Ortadoğu Bataklığına saplanmış durumda. Bugün Ortadoğu’da savaş an meselesi. Savaş sesleri hızla bölgede yükseliyor. Ortadoğu’da çıkacak olası bir savaşta etkilenecek ilk devlet Türkiye’dir. Türkiye’de Akdeniz’de sıkıntıları vardır. Türkiye’de bırakın komşu ülkeleri, dünyanın hiçbir yerinde dost bir ülkesi kalmamıştır.  Bugün Libya ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar malum. Biliyorsunuz bugün (dün) bir teskere geçti ve bu teskere ile Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’ya  gönderilmek isteniyor.  Libya’da bizimle hiç alakası olmayan iç savaşına müdahil olmaya çalışılıyor.  Dolayısı ile Türkiye içinde bulunduğu konum itibari ile şartlar olarak hiç hak etmediği bir durumda olmuş oluyor.  Türkiye artık yönetilmiyor. Türkiye savruluyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu çıkmazdan bir an önce çıkması gerekiyor. Bunun için de AKP’nin bu ülkeyi yönetmesi son bulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Ülkenin Cumhuriyet Halk Partisine Her Zamankinden Daha Çok İhtiyacı Var
İl Başkanı İsmet Güneşhan, konuşmasının devamında ülke gündemindeki gelişmelerden örnek vererek, gelinen noktada Cumhuriyet Halk Partisi ihtiyaç olduğunu belirtti. Güneşhan “Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurtuluşunda ve kuruluşunda yer almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin temel direği, omurgası ve sigortasıdır.  Bugün halkımızın güvendiği, inandığı tek parti Cumhuriyet Halk Partisidir. Bunu da son yerel seçimlerde gösterdi.  Son yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi adaylarına destek verilerek, özellikle büyük şehirlerde, yıllar sonra İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Mersin’de, Adana’da  11 büyükşehir Belediyelerine Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarını göreve getirildi. Şimdi halkımız nasıl kentlerinin yönetimini Cumhuriyet Halk Partisine bıraktıysa, genel seçimlerde de ülkenin yönetimini Cumhuriyet Halk Partisine verecekler.  Bunun için biz Cumhuriyet Halk Partililere düşen görev, halkımızın  bu güvenini boşa çıkarmamak. Dolayısı ile biz, tarihi sorumluluk üstlenmiş yöneticiler olarak, özellikle yerel yönetimlerde başarılı olmak zorundayız.  Başarılı olmak için de Belediye Başkanlarımız ve İl Genel  Meclisi üyelerimiz ile ortak çalışarak halkın bize olan güvenini boşa çıkarmamamız gerekiyor. Bugün ülkenin Cumhuriyet Halk Partisine her zamankinden daha çok ihtiyacı var.  Türkiye şu anda içinde bulunduğu sorunları atlatacak bir ülke. Yeter ki doğru yönetimler iş başında olsun. Ülkenin kaynakları, gelirleri doğru bir şekilde değerlendirilsin israftan kaçınsın, üç beş kişiye peşkeş çekilmesin, halkın yararına ve menfaatine kullanılsın. Bunun en güzel örneklerini İstanbul ve Ankara’da görüyoruz. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın yaptığı çalışmalarla  oradaki israfın önüne geçilerek, kaynaklar doğru kullanılarak hangi noktaya getirdiklerini görüyoruz.  Dolayısı ile biz, önümüzdeki süreçte kongrelerini yapmış, kurultayını yapmış bir parti olarak, halkımızın beklentilerini yerine getirmek için çalışacağız” dedi.

KULİSLERDE, NE KONUŞULUYOR..?
Parti içi kulislerde, geçtiğimiz günlerin bir söylemi merak uyandırmıştı. İl Başkanı Güneşhan; “Şartlar oluşmadı..” vurgusu yapıp, kongre takvimine ilişkin ucu açık sözler etmişti.
“Ne şartı? Uygun olmayan da ne?” türünden sorulara yol açan Güneşhan’ ın o sözleri, dün kendisine hatırlatıldı.  İl Başkanı’nın yanıtı hayli net oldu; “Parti içi mesele..!”
İl başkanlık yarışında ismi geçenler,
‘URAL’ DA, ATEŞ’ TE VAR..!’
Bu arada, kulislerde dillenen ve dillendikçe kulaktan kulağa yayılmaya başlayan; İl Başkanlığı yarışında iki hat ta üç adayın mücadele edeceği şeklindeki söylemler oldu.
Tabanda, CHP’ li vekil adayı Metin Ümit Ural gibi, partili Doğan Ateş’ in isimlerinin, İl Başkanlık yarışında geçtiği şeklindeki söylentinin kulaktan kulağa yayıldığı gözlendi.

SEÇİLMERDEN SORULU İSİMLER, GÜNEŞHAN’CI MI?
Kulislerde, yanıtı aranır soruya dönüşen bir diğer ayrıntı ise, “iki Partili kurmayın destek verdiği isim le, yeni döneme gidileceği şeklinde kararları bulunuyor” şeklindeki iddianın dilden dile dolaşması oldu.
Partililer arasında; “Genel başkan yardımcıları ve Seçimlerden sorumlu isimler Oğuz Kaan Salıcı ve Av. Muharrem Erkek’, il Başkanı Güneşhan’a destek veriyor. Belediye gurubu ise, Güneşhan karşısına ada çıkarma çalışmasında” şeklindeki ifadelerle geçtiği öğrenilen değerlendirmeler, “Salıcı ve Erkek, Güneşhan’ cı mı?” sorusuna yol açtığı gözlendi.
Kulislerde dillenen ve kulaktan kulağa yayılan dikkat çekici bir diğer söylentinin ise; “Belediye gurubu ile yolları ayırdılar..”ifadesiyle geçtiği öğrenildi.
İddiaya göre, CHP Genel başkan yardımcısı Av. Muharrem Erkek, İl Başkanı İsmet Güneşhan ve eski Belediye Başkan danışmanlarından bir ismin, siyaseten birlikteliği,  Belediye gurubundan tepki gördü. 

Erdem Sürek -Cuma Deren -Şerife Erdem
 


Etiketler; #chp #kongre
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.