gelçar denizcilik

PANKARTLA  ‘KASA‘ BEYANI…

Türkiye’nin en büyük Beldesi Kepez’ de, CHP’ li Belediye Hizmet binasına asılan borçluluk durumunu anlatır pankart,  Çanakkale’de siyaset kamuoyunun gündemine oturdu.

445
PANKARTLA  ‘KASA‘ BEYANI…

31 Mart Yerel Yönetimler Seçimi ardından, el değiştirmeyip CHP’ li kalan Kepez Belediyesi’nin yeni Başkanı Birol Arslan, bir önceki Partili Başkan Dr. Ömer Faruk Mutan’ dan devir aldığı Belediye’nin borçluluk  durumunu Belde halkına  anlatmak için ilginç bir yöntem seçti. 
ÇANAKKALİ SİYASETİNDE BİR İLK…
Mitolojiden günümüze, coğrafyasında yaşanmış ilkleri ile bilinen, tarih ve kültür şehri Çanakkale’ de ‘Siyasetin bir ilki’ yorumlarına yol açtığı gözlenen CHP’ li Başkan Arslan’ ın, kamuoyunu borçluluk konusunda bilgilendirme yöntemi, kamuoyunun en konuşulan gündem maddesine dönüştü.
Pankartlı anlatım yöntemine ilişkin konuşan Kepez Belediye Başkanı Arslan, şöyle dedi;
“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIM GEREĞİ…”
CHP’ li Başkan Arslan; “Herhangi bir kriz ortamı yaratma çabasında değilim” vurgusu ardından, “Amacının şeffaf belediyeciliği insanlara anlatmak” diye konuştu.
CHP’ li Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, belediye’nin borçlarını ve mevcut varlığı, hazırlanan pankart üzerine yazdırdı, kamuoyuyla paylaştı.
Eski Başkan Dr. Mutan ise duruma tepkisini, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile gösterdi.
Yeni Başkan Aslan’ ın ‘Popülizm’ yaptığını öne süren Mutan, paylaşımında  “Belediyelerde ‘borç’ olgusuna SGK ve Hazine borçları üzerinden bakılır.
Kepez Belediyesi'nin bu iki kuruma da 1 Kuruş borcu bulunmamaktadır.”ifadelerini kullandı.
-------------------------------
VARLIK VE BORÇLULUK DURUMU İÇİN,
PANKARTLI ‘AFİŞE’…
------------------------------
Çanakkale siyaset kamuoyu, Türkiye’nin en büyük Beldesi Kepez’ de, seçimde el değiştirmeyen CHP’li Belediye’nin Hizmet binasına asılı, ‘VARLIK VE BORÇLULUK’ durumunu anlatır pankartı konuşuyor.
Partilisi eski başkan Dr. Ömer Faruk Mutan yönetiminden devir aldığı Kepez Belediyesi’ nin varlık ve borçluluk durumunu, hazırlanan pankart üzerine yazdıran yeni Başkan Birol Arslan, rakamları kamuoyuyla paylaştı.
1 YIL SONRA, SON DURUMU DA AYNI YÖNTEMLE ANLATACAĞIM…
CHP’ li Kepez Belediyesi Başkanı Arslan, "Ben bu afişi şeffaf belediyecilik anlayışım gereği astım. Kimseyle bir kaos ortamı yaratma gibi bir isteğim yok.
Kimseyi zan altında da bırakmak istemiyorum. Amacım; insanların Kepez Belediyesi'nin şeffaf olduğunu görmesi.
Görevdeki birinci yılım dolduğunda da benim yönetimimdeki belediyeye ait son durumu yine afiş yöntemiyle insanlara duyuracağım" dedi.
RAKAMLARLA, VARLIK VE BORÇLULUK…
Belediye Hizmet binasına asılan pankart üzerinde, Belediyenin 61 milyon 825 bin 517 lira 91 kuruşluk borç ve mevcut varlık durumuna rakamlarla yer verildi.
Türkiye’nin en büyük Beldesi Kepez’ in, CHP’ li Belediye Başkanı Arslan, partilisi Başkan Mutan’ dan devir aldığı Belediye’nin borçluluk durumunu, Hizmet binasına astığı pankartla kamuoyuyla paylaşınca, eski Başkan Dr. Ömer Faruk Mutan’ dan da tepki gecikmedi.
Yeni Başkan Arslan’ın Popülizm yaptığını önü süren eski Başkan Mutan, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.
“Belediyelerde ‘borç’ olgusuna SGK ve Hazine borçları üzerinden bakılır. Kepez Belediyesi'nin bu iki kuruma da 1 Kuruş borcu bulunmamaktadır.” İfadeleri ile tepki gösteren Mutan, ardından da şöyle devam etti; “İller Bankası Belediyelere proje üzerinden kredi olanağı sağlamaktadır, bu kredileri alabilmek için öncelikle projeler ve haliyle bu projeleri bütçelendirip sunacak bir belediye başkanı asgari şarttır. Özetle, kredileri herkes alamaz.
İller Bankası verdiği kredileri kaynağından keser, kredi verirken ise projelerin yanında belediye bütçesinin kendi dinamiklerine bakar. Bütçe dinamiğine bakan kurum ise sadece İller Bankası değil, tüm finans kuruluşlarıdır. Örneğin bahse konu olan Halkbank kredi borcu 10 yıla yayılmış bir borçtur.”
Erdem Sürek
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.