gelçar denizcilik

“DÜNYA DEVİNİ AYAKTA TUTMAK İÇİN, BATIŞ HAZIRLIĞI …!”

Dünya’nın en büyük boğaz köprüsü olacak ‘1915’in hızla süren çalışmalarını Vali Orhan Tavlı' ya anlatan Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir;“Kule kesonları, 4 çelik şaftın montajı tamamlandıktan sonra köprü ayaklarının bulunduğu alana batırıl

676
“DÜNYA DEVİNİ AYAKTA TUTMAK İÇİN, BATIŞ HAZIRLIĞI …!”

Vali Tavlı’yı ziyaret etti. Çanakkale 1915’ e dair detaylar verdi;

Dünya’nın en büyük boğaz köprüsü olacak ‘1915’in hızla süren çalışmalarını Vali Orhan Tavlı' ya anlatan Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir;
Kule kesonları, 4 çelik şaftın montajı tamamlandıktan sonra köprü ayaklarının bulunduğu alana batırılacak.
Ardından da üzerinde kule montajı başlayacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılacak.” dedi.
Çanakkale 1915’ in, Şehitler Coğrafyasının Tarım, Turizm ve Ticaretine katkısının büyük olacağını söyleyen Vali Tavlı; “Dünya Devi 1915, Çanakkale’yi canlılık getirecek” dedi.
---------------------------------
AYAKLARI İÇİN,
SON HAMLE…!
-----------------------------
Dünya’nın en büyük boğaz köprüsü, ‘1915 Çanakkale’ de, çelik şaftların montaj çalışmaları son sürat ilerliyor.
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ yı makamında ziyaret edip, çalışmalar hakkında bilgi veren Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir; “1915 Çanakkale Köprüsü'nün ıslak havuzdaki kule kesonlarında, çelik şaft montajı çalışmaları devam ediyor. 4 çelik şaftın montajı tamamlandıktan sonra köprü ayaklarının bulunduğu alana batırılacaklar” dedi.
Vali Orhan Tavlı, “Çanakkale'nin tarım, turizm ve ticaretine büyük bir katkı sağlayacak, canlılık getirecek" diyerek, 1915 Çanakkale Boğaz köprüsüne ilişkin değerlendirmede bulundu.
104 yıl önce, 18 Mart Deniz Zaferi ile 7 Düvel’e geçilmez kılınan Çanakkale Boğazı'nda,  dosta boğaz geçiş imkanı sunacak dev proje olarak nitelendirilen, Gelibolu'nun Sütlüce ve Lapseki'nin Şekerkaya mevkileri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'ndeki son durumu, en yetkili ağız özetledi.
Köprü inşaatının önemli bölümü, ıslak havuzdaki kule kesonlarında, çelik şaft montajı çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydeden Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir; “Kule kesonları, 4 çelik şaftın montajı tamamlandıktan sonra köprü ayaklarının bulunduğu alana batırılacak. Böylece,  üzerinde kule montajı başlayacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılacak.” bilgisini paylaştı.
Vali Orhan Tavlı'yı makamında ziyaret eden Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Küçükbekir, 1915 Çanakkale Köprüsü için merak edilenleri yanıtladı.
18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan köprünün yapımının hızla devam ettiğini belirten Küçükbekir, köprünün, 2 bin 23 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprü unvanına sahip olacağını hatırlattı.
Valilik makamı ziyarette,  Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin’ de yer aldı
 Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Sezgin Küçükbekir'e ziyareti nedeniyle teşekkür etti. Vali Tavlı, "18 Mart 2022'de tamamlanması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü, pazarlara olan mesafeyi kısaltarak, Çanakkale'nin tarım ve ticaretine büyük bir katkı sağlayacak, tarihi kültürel ve doğal güzelliklere sahip Çanakkale'nin turizmine büyük bir canlılık getirecektir" iadeleriyle, mega projenin Şehitler coğrafyasına sunacağı katkıdan söz etti.
Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir ise 770'er metre yan açıklıklar ile birlikte toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğunun 4 bin 608 metre olmasının öngörüldüğünü dile getirdi.
BAŞKAN ERDOĞAN, GEÇEN 18 MART’TA ORADAYDI…
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü törenleri için Çanakkale'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyesinde çalışmaları incelemiş, ardından da çelik şaftların ıslak havuzda kule kesonları üzerine montajı için tören gerçekleştirilmişti.
Keson temelindeki ekiple telsizle irtibat kuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından hayırlı olsun temennisinde bulunmuştu.
AYAKLAR İÇİN, SON HAMLE,
BATIRILACAKLAR…!
Köprü inşası için çalışmalar sürerken, 4 çelik şaftın, ıslak havuzda bulunan ve her biri futbol sahası büyüklüğünde olan kule kesonları üzerine montajı da tüm hızıyla devam ediyor. Çelik şaftların montajı tamamlandıktan sonra, 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin 186 ton ağırlığındaki kule kesonu Avrupa yakasında; 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki kule kesonu Asya yakasında köprü ayaklarının yer alacağı alanda denize batırılacak.
MARMARA'YI EGE'YE BAĞLAYACAK
Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu'nun tamamlanması ile birlikte, Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile entegre olarak Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi'ne otoyol ağıyla bağlanacak. Diğer taraftan, yapım çalışmaları devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kesimi ile birlikte Marmara Bölgesi'nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.
DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
1915 Çanakkale Köprüsü; 2 bin 23 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 770'er metre yan açıklıklar ile birlikte toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olacak. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğunun 4608 metre olması öngörülmekte olan köprü, 2x 3 trafik şeritli olacak. Köprü tabliyesinin yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olması öngörülmekte olup, tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak. Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak. Proje kapsamında; 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dâhil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.
 


Etiketler; #dünya #devi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.