gelçar denizcilik

CHP’ İl Başkanı Güneşhan’ dan, İstanbul yorumu; ‘KUMPASI, YSK BOZMAK ZORUNDADIR…’

CHP’ nin 81 il Başkanlığınca eş zamanlı gerçekleştirdiği ‘YSK’ ya çağrı’ açıklamasının gerçekleştiği adreslerden biri de, Çanakkale il başkanlığı oldu.

458
CHP’ İl Başkanı Güneşhan’ dan, İstanbul yorumu; ‘KUMPASI, YSK BOZMAK ZORUNDADIR…’


İl Başkanı Güneşhan;“İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır” sözleri dikkat çekti.
Cumhuriyet Halk Partisi, dün eş zamanlı açıklamalar ile Yüksek Seçim Kurulu’na çağrıda bulundu.
‘Yüksek Seçim Kurulu’na Çağrı’ başlığı ile 81 ilde yapılan eş zamanlı açıklamanın bir örneğini, Çanakkale’ de CHP  İl Başkanı Güneşhan okudu. 
Güneşhan, Seçimlerin tekrarlanma ihtimalinin sıfır olduğunu da sözlerine ekledi.
“Burası bir hukuk devletidir. Seçimlerin tekrarlanması mümkün değildir.  YSK üzerine düşen görevi yapmak zorundadır” diye konuştu.
-----------------------------
CHP’ DEN EŞ ZAMANLI ÇAĞRI…
------------------------
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ nden, dün 81 il Başkanlığının eş zamanlı çağrısı geldi. CHP Çanakkale il binasında gerçekleştirilen toplantıya İl Başkanı İsmet Güneşhan ile birlikte, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık,  Yönetim Kurulu Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri katılım gösterdi.
‘Yüksek Seçim Kurulu’na Çağrı’ başlığı ile 81 ilde yapılan eş zamanlı açıklamayı okuyan İl Başkanı Güneşhan, çağrıda yer bulan yedi maddeyi şu şekilde sıraladı:
"YSK, yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK, seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, "Demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye" isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. YSK, "Hukukun üstünlüğü mü? Yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?" Buna açık ve net cevap vermek zorundadır. 'YSK'da hâkimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?' Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle, iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK'nın sorumluluğudur.”
“İSTANBUL’DA SEÇİM SONUÇLARINDAN SONRA HEM BİR MUTLULUK HEM DE BİR TEDİRGİNLİK VAR”
Başkan Güneşhan, önceki gün 81 İL Başkanı ile birlikte İstanbul’da ortak bir açıklama gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını bir an önce alması için YSK’ya çağrıda bulunduk.  İstanbul’da seçim sonuçlarından sonra hem bir mutluluk hem de bir tedirginlik var.  YSK bir an önce karar vermelidir. AKP’nin tüm oyların sayılması talebi YSK tarafından reddedildi.  Biz yeniden seçim yapılması konusundaki talebi reddetti. Biz yeniden seçim yapılmasına yönelik talebin de reddedileceğini düşünüyoruz. Çünkü hiçbir haklı gerekçeleri, somut delilleri yoktur. Kendileri üretip, kendileri yarattılar.  Biz YSK’ya yaptığımız çağrı ile seçimin bir an önce sonuçlandırılmasını,  seçimin galibi İmamoğlu’nun mazbatasını vermelerini talep ediyoruz. İstanbul’un tek beklentisi bir an önce İmamoğlu’nun mazbatasını alarak, göreve başlamasıdır” dedi.
“SEÇİMLERİN TEKRARLANMA İHTİMALİ SIFIR”
Seçimlerin tekrarlanma ihtimalinin sıfır olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Güneşhan, “ Burası bir hukuk devletidir. Seçimlerin tekrarlanması mümkün değildir.  YSK üzerine düşen görevi yapmak zorundadır.  İptal edilen oylar tek tek sayıldı. İtirazlar incelendi.  Sandıkların tamamı sayıldı. Arada 14 Bin gibi bir fark var. Islak imzalı seçim tutanakları sandığın tapusudur” dedi.
Seçimlerin tekrar olması demek yargının ortadan kalkması demek olduğunu dile getiren Başkan Güneşhan, “Bu Türkiye tam bir diktatörlük ile yönetiliyor demektir.  Bu bir daha seçim yapmamak demektir. Seçimler YSK kontrolünde yapıldı. Geçmişte bir oy ile kazanılan seçimler var” dedi. 
“AK PARTİ’NİN ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE BESLENDİĞİ BİR BELEDİYE İDİ”
CHP İstanbul İl Başkanlığı’na İstanbul Belediyesi ile ilgili ihbarların geldiğini de sözlerine ekleyen Başkan Güneşhan, “ Kamuda çalışan namuslu bürokratlar, çalışanların aktardığı ihbarlar var.  Belediye Başkanına, seçim koordinasyon merkezine aktarılan bilgiler var, görüntüler var. Mazbata alındıktan sonra bu iddialar ile ilgili yapılması gerekenler yapılacaktır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin kaynaklarının tarikat ve vakıflara aktarıldığını biliyoruz.  Bu açık net ve somut bir şekilde ortaya kondu. AK Parti’nin çok ciddi şekilde beslendiği bir belediye idi.  Çeşitli iddialar var. İstanbul’daki arkadaşlar bu iddiaların hepsini bir yere topluyor. Ortada bir suçlu varsa,  gereği yerine getirilecektir” dedi.
Şerife Erdem 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.