Ziraat Mühendislerinin Sorunları Artarak Devam Ediyor

Tarımsal Öğrenimin başlangıcının 174. Yıl dönümü nedeni ile Çanakkale Ziraat Odası üyeleri Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Düzenlenen törende bir konuşma yapan Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant, Mühendislerin sorunlarının her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

453
Ziraat Mühendislerinin Sorunları Artarak Devam Ediyor

Tarımsal Öğrenimin başlangıcının 174. Yıl dönümü nedeni ile Çanakkale Zıraat Odası üyeleri Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Törene Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve çok sayıda Zıraat Mühendisi katıldı. Zıraat Odası çelenginin Atatürk heykeline sunulmasının, Saygı Duruşu ileİstiklal marşının ardından günün önemine değinen Çanakkale Zıraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant son yıllarda Zıraat Mühendislerinin sorunlarının artarak devam ettiğini ifade ederek  “Günümüzde Türkiye’de 40 üniversite de Ziraat Mühendisliği eğitimine yönelik 166 program yer almaktadır. Bu programlarda 5107 öğrenci kontenjanı açılmıştır. Ziraat Mühendislerinin en çok istihdam edildiği Tarım İl Müdürlüklerine 3 yıldır ziraat mühendisi ataması yapılmamıştır. Bütün mesleklerde olduğu gibi ziraat mühendisliğinde de ciddi bir işsizlik sorunu olduğu burandan da görülmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz tarımdaki gelişmeler dikkate alındığında işsizliğin neden bu boyutlara ulaştığı daha kolay anlaşılacaktır. İMF ve Dünya Bankası programları ile Dünya Ticaret Örgütü veya Avrupa Bilirliği uyum yasalarının hepsi Türkiye gibi ülkelere “tarımsal destekleri azalt, kırsal nüfusu düşür, tarımsal üretime kota uygula, suyu ticarileştir, kamuya ait tarım işletmelerini özelleştir ve ithalatı serbest bırak” demişlerdir. Tarımda uygulanan bu politikalar çerçevesinde bir yandan küçük çiftçilik tasfiye edilirken şirketler tarıma el atmaya başlamış, kırsal alanlar boşalmış, kır emekçileri kentlere yığılarak marjinal işlerde istihdam edilmişler yada sanayiye ucuz iş gücü haline gelmişlerdir” dedi.
 
Nalbant konuşmasının devamında Türkiye’ de ekilemeyen arazilerin her geçen gün arttığına da dikkat çekerek “3 milyon hektardan fazla tarım arazisi son girdi maliyetlerindeki artışa karşılık ürün fiyatlarının düşük kalmasından kaynaklanan nedenlerle ekilmemektedir. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten Türkiye, şimdi buğday, mısır, pamuk, patates, soğan gibi en temel ürünlerde bile ithalatçı konuma gelmiştir. Hayvancılıkta durum daha vahimdir. Et ithal, hayvan ithal, saman ithal iken şimdi de Moldova’dan , Suriye’den çoban ithal edilmektedir. Rusya Fedarasyonu Fedaral Meclisi Devlet Duması temsilcisi Malik Kerimov “Atatürk döneminde Türkiye, Sovyetler Birliği’nin tarımsal ürün ihtiyacının % 33 ünü karşılıyordu. Bugün maalesef Türkiye Rusya’dan buğday alıyor” demektedir. Buğday üretimi son 10 yılın en düşük seviyesindedir. Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünü buğdayda üretim, 2018 yılında, önceki yıla  göre % 5 düşüşle 19 milyon tona gerilemiştir. 2019 yılında ithalat inanılmaz boyutlarda artarak 11 ayda neredeyse 9 milyon tona ulaşmıştır. Durum mısırda , ayçiçeğinde , soyada , şeker pancarında ve  pamukta da farklı değildir. Çözüm, üretimi odağına alan ve üretimden dış ticarete kadar tüm süreci planlayan . Girdi maliyetlerini düşüren, destekleri arttıran, taban fiyat uygulayan, çiftçiyi borçlarından kurtaran, ithalatı, özelleştirmeleri durduran politikalarla  birlikte çiftçilerin, tarım emekçilerinin örgütlü mücadelesinden geçmektedir.” dedi.
 
Şerife Erdem
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.