gelçar denizcilik

  SAĞLIKLI GENÇ ORMANLAR İÇİN SAHADALAR…

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Geleceğin sağlıklı ormanlarını oluşturmak için, Silvikütür ve ağaçlandırma eğitim dizisi başlattı.

337
  SAĞLIKLI GENÇ ORMANLAR İÇİN SAHADALAR…

İstikbal ve aday istikbal fert seçimi, istikbal fertlere baskı yapan diğer ağaçların çıkarılması maksadıyla işaretleme yapan ekipler,söküm için sahada.
 SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ…!
“GELECEĞİN ORMANI, BU ELLERDE…”
 Bölge müdürü Ulusoy; “Ormanlarımızın silvikültürel özelliklerini bilmek ve doğru uygulamak, ormanlarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.” diyerek personeline seslendi;
“Bölge Müdürlüğümüzde genç orman alanları oldukça fazla, bu ormanlara yapacağınız doğru silvikültürel müdahalelerle geleceğin ormanlarının sağlıklı kurulmasını sağlayacaksınız”
Çanakkale ve Biga İşletme Müdürlüklerinin İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları ve İşçilerinin katılımı ile İntepe ve Lapseki Orman İşletme Şefliği ormanlarında gerçekleştirilen eğitim dizisi çalışmasında konuşan Çanakkale Orman Bölge müdürü Refik Ulusoy;
 “Ormanlarımızı gençleştirmek ve gelişimini sağlıklı sürdürebilmelerini sağlamak için gerekli  bu önemli çalışmayı çok önemsiyoruz.
Ormanlarımızın silvikültürel özelliklerini bilmek ve doğru uygulamak, ormanlarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.
--------------------------------
YERİNDE MÜDEHALE İLE,
GELECEĞİN ORMANI…!
--------------------------------
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Geleceğin sağlıklı ormanı” hedefi ile adeta seferberlik ilan etti.
Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk bölgesinde,   genç orman alanlarının oldukça fazla olduğunu, bu ormanlara uygulanacak doğru silvikültürel müdahalelerle geleceğin, ormanlarının sağlıklı kurulacağını duyuran Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dev sahalarda, geleceğin ormanlarını oluşturmak için kolları sıvadı.
SİLVİKÜLTÜR VE AĞAÇLANDIRMA EĞİTİM DİZİSİ İLE GELECEK PLANI…!
Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy başkanlığında, Bölge müdür Yardımcısı Ahmet Köle koordinatörlüğünde başlatılan’ Silvikültür ve Ağaçlandırma eğitimi’ nin hedefi, Çanakkale’nin gelecek ormanlarını sağlıklı şekilde oluşturmak olarak açıklandı.
Alınan bilgiye göre,  startı verilen eğitim çalışmalarına, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Oğuz Döner, Ağaçlandırma Şube Müdürü Mehmet Ali Çelebi, Etüt Proje Başmühendisi Aslı Böbek Bağran, Çanakkale Orman İşletme Müdürü Barış Sergni, Silvikültür Şube Müdür vekili İsmail Uzun, şube mühendislerinden Murat Aksu ve Sibel Kemerli  ile Çanakkale Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza şefi İlhan Karaduman eğitici olarak katılıyor.
Silvikültür ve Ağaçlandırma eğitiminin ilki geçtiğimiz gün Çanakkale ve Biga İşletme Müdürlüklerinin İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları ve İşçilerinin katılımı ile İntepe ve Lapseki Orman İşletme Şefliği ormanlarında gerçekleştirildi.
Eğitimde; Kızılçam ormanlarında yapılacak olan doğal gençleştirme aşamaları, gençlik bakımı, kültür bakımı (ot alma çapa, teras onarımı), sıklık bakımı, ilk aralama bakımı ve meşcere bakımı, koruya tahvil, çıplak köklü ibreli ve yapraklı fidan dikimleri ile tüplü fidan dikimi ve yetişme ortamı etüdü konuları uygulamalı olarak işlendi.
Uygulama eğitiminde, Orman İşletme Şefleri ve Orman Muhafaza Memurları gruplar oluşturarak belirlenen deneme alanlarında istikbal ve aday istikbal fert seçimi, istikbal fertlere baskı yapan diğer ağaçların çıkarılması maksadıyla işaretleme yaparak sahadan çıkartıldı.
Fidan dikim tekniği ve yetişme ortamının etüdü amacıyla açılan toprak profili incelendi,  Orman İşletme Şefleri ve Muhafaza Memurları yorumlar yaparak, uygulama hakkında görüşlerini aktardı.
Çalışmaların önemine değinen Orman Bölge müdürü Refik Ulusoy, “Bugün burada gerçekleştirilen eğitimde yaptığımız onlarca işin yanında asli işlerimizde en önemli olan silvikültür ve ağaçlandırma konularındaki bilgilerinizi pekiştiriyorsunuz.
Silvikültürel çalışmalarla ormanlarımızı gençleştirmek ve gelişimini sağlıklı sürdürebilmelerini sağlamak için çok önemsiyoruz.
Ormanlarımızın silvikültürel özelliklerini bilmek ve doğru uygulamak, ormanlarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bölge Müdürlüğümüzde genç orman alanları oldukça fazla, bu ormanlara yapacağınız doğru silvikültürel müdahalelerle geleceğin ormanlarının sağlıklı kurulmasını sağlayacaksınız.” diyerek, personeline seslendi.
 Orman Genel Müdürlüğü’ nün prensipleri doğrultusunda mevzuat dahilinde çalışmanın asli görevleri olduğunu anımsatan Bölge Müdürü Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Uygulama yaparken farklı denemeler yapmaktan çekinmeyin. Kontrol parselleri oluşturun. İşinizi ve zamanınızı iyi planladığınızda her işin üstesinden daha kolay gelebileceksiniz.
Ağaçlandırma çalışmaları fidan üretiminden, dikilecek uygun fidan tespitine, fidanların taşınmasından, tekniğine uygun olarak dikimlerine, bakımlarına ve korunmasını içeren bir dizi faaliyet zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin her halkası aynı öneme sahip olup bir tanesinde yapılacak hata bütün çalışmalarımızı başarısız duruma getirir.
Onun için ağaçlandırma çalışmalarında işlerimizin mevzuata ve tekniğine uygun olarak yürütülmesi çok önemli”
 Cuma Deren


Etiketler; #sağlık
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.