DÜZ KESİMLE YOK OLAN ORMANA BÜYÜK SESSİZLİK… ÇEVRECİLER NEREDE..?

Çanakkale’ ye kuş uçuşu 15-20 kilometre mesafede gerçekleşen, sayısı belirsiz ağaç kesimi karşısında yaşanan suskunluk ve görmezden gelinme, aylardır süren Çevreci tepkiyi akla getirdi.

221
DÜZ KESİMLE YOK OLAN ORMANA BÜYÜK SESSİZLİK… ÇEVRECİLER NEREDE..?


Çanakkale’ ye kuş uçuşu 15-20 kilometre mesafede gerçekleşen, sayısı belirsiz ağaç kesimi karşısında yaşanan suskunluk ve görmezden gelinme, aylardır süren Çevreci tepkiyi akla getirdi.
Metalik maden karşıtı gösteri, söylem ve eylemlerin adresinden ses veren vatandaşlar;
“Çevre sevgisi kesilen ağacın türüne, neden kesildiğine göre mi sınıflandırılıyor?” şeklinde dikkat çeken bir soru yöneltti.,
“Kazdağları yok oluyor” sloganlarının, yok olan Çanakkale Ormanları için atılmadığına dikkat çeken, Metalik maden faaliyeti bölgesinin yaşayanları;
“Çevre sevgisi, yeşil tutkusu, coğrafyaya göre değişim gösteriyor olmalı, Sarıcaeli, Saraycık sırtlarında ormandan eser kalmadı, tek bir çevreci ses vermiyor” dedi.

Yok eden kesime,
Büyük Suskunluk..!

Düz ara kesimle yok olan ormanlar için çarpıcı yorum, Balabanlılardan geldi.
“Maden faaliyet alanında kesilen ağaçlar için kızılca kıyamet koptu,  yok olan ormanlara ise birileri gözlerini yumdu” ifadesiyle, Ormancıya göre gençleştirme, köylüye göre Ormanı yok etme çalışmalarını gündeme getiren Balaban bölgesinin yaşayanları;
“Binlerce ağaçtan oluşan ormanlar yok ola dursun, ne sincap adını diline alan var, ne de Kazdağlarını anan var. Protestosuzluğun sebebi, sanki üç maymun hikayesi” ifadeleriyle, gözlenen çevreci suskunluğu dile getirdi.
Madencilik faaliyetinin gerçekleşeceği alandaki ağaç kesimlerinden hareketle,  Metalik maden karşıtlığı için süren eylem, gösteri ve mitinglerdeki performansın, yok olan Çanakkale ormanları için gösterilmemesinin nedenini sorgulayan köylüler;
“Ülke kalkınmasına destek, yöre halkına iş ve aş olan yatırım karşısında nöbetler tutuldu, Çanakkale’nin burnunun dibinde ormanlar yok oldu, gören de çıkmadı, ses veren de.” diyerek, Çevreci inisiyatiflerin suskunluğunun nedenine yanıt olarak açıklama beklediklerini söyledi.

YATIRIMA GELİNCE, BÖRTÜ BÖCEK,  SİNCAP,
ORMAN YOK OLURKEN ÜÇ MAYMUN..
Yaz aylarından buyana, metalik maden faaliyeti kapsamında kesimi gerçekleşen, sayısı da Devletü yetkililerince dile gelen ağaçlar örnek gösterilip, kzılca kıyamet koparılıdğını savunan Balaban yöresinin yaşayanları;
“Şimdilerdeki suskunluk, neden sonuç ilişkisinin hangi revresi?
Kazdağları yok oluyor sloganları atılan bölgenin dibinde, ormanlar düz ara kesilip, kelleşmiş bölgeler gün yüzüne çıka dursun, tek bir çevrecinin dilinden, Orman sevgisi üzerine metiyeler düzülmüyor. Ne sincabın adı geçiyor, ne de Kazdağları dile geliyor “ şeklinde konuştu.

BİR YERDE RES’LER, BİR YER DE HEVESLER..
Kimi alanın lüks villalar için zemin olacağını, kimi alanın da rüzgar enerji santrali RES’ lere hazırlık için açıldığı iddialarının kulaktan kulağa yayılmaya başladığı gözlenen Çanakkale’de, dilden die dolaşan dikkat çekici, iddia yüklü söylem ise şöyle oldu;“Lüks villalar için parseller hazırlanıyor. Dev şirketlerin yatırım sahası genişletiliyor”

Adem Y.Bağ
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.