gelçar denizcilik

 52 Türle Yeşil Cennet Ekonomiye Yön, Geleceğe Nefes

Çanakkale’nin gelecek yüz yıldaki ekonomisine yön vermesi planlanan Ezine OSB’den önce  gelecek nesillere nefes alacak ormanları oluşturan fidanların yetiştiği adres de yine Ezine oldu.

325
 52 Türle Yeşil Cennet Ekonomiye Yön, Geleceğe Nefes

 
 
Çanakkale’nin gelecek yüz yıldaki ekonomisine yön vermesi planlanan Ezine OSB’den önce  gelecek nesillere nefes alacak ormanları oluşturan fidanların yetiştiği adres de yine Ezine oldu.

İnsanların bilinçsizliği, rüzgarın sertliği ile birleşince Çanakkale’de her yıl binlerce ağacın yok olmasına neden oluyor. Vatandaşların bilinçsizce anız yakması ya da orman kampında ateş yakması ile   binlerce yangınla mücadele eden Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri , diğer yandan da yetiştirdikleri fidanlarla adeta Çanakkale’nin her tarafını yeşillendiriyor.
 Çanakkale yaşana yangınlarla  çorak araziye dönerken, Orman Bölge Müdürlüğünün çalışmaları ile yeniden yemyeşil hale geliyor. Yılda 2 Milyondan fazla fidan yetiştirerek Çanakkale’nin çorak arazilerinin yeniden  hayat veren Orman Bölge Müdürlüğü, fidan yetiştirmeye devam ediyor.
1990 ve 2000’lerin başlarında yanan ve Orman Bölge Müdürlüğünün eli yeniden yeşile kavuşturulan başta Gökçeada olmak üzere Çanakkale’nin bir çok bölgesinde fidan dikim çalışmaları yeniden yeşile kavuşturuldu. 2018 yılında 2,5 milyon fidan diken Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, bu yıl da 2,8 milyon fidan yetiştirerek yangında hasar gören alanlarda dikilmeye hazır hale getirilecek.
 
………………………………………………………………………………..
Ezine Fidanlığında 52 Türde 2,7 Milyon Fidan Üretildi
Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy ve beraberindeki heyet, her yıl milyonlarca fidanın yetiştirildiği Ezine Fidanlığını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Burada bir açıklama yapan ve yetiştirilen fidanlar hakkında bilgiler veren Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çanakkale ve bulunduğu bölgelerde dikilmek üzere 2018 yılında, 52 türde 2,7 milyon fidan ürettiklerini, 2019’yılında ise hedefin 2,8 Milyon olduğunu söyledi.
Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy gerçekleştirdiği İlçe ziyaretleri kapsamında Ezine  Orman İşletme Şefliklerini ziyaret etti. Bölge Müdürü Ulusoy,  Ezine’deki Fidanlığı da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.  Çanakkale Orman Bölge Müdürümüz Refik Ulusoy ,Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğünde yaptığı incelemelere Ezine Orman Fidanlık Şefliği ziyaretlerinde  Ağaçlandırma Şube Müdürü Mehmet Ali Çelebi, Etüt Proje Başmühendisi Asli Böbek Bağran, Ayvacık Orman İşletme Müdür Yardımcısı Zafer Özbek, Etüt Proje Mühendisi Sibel Kemerli eşlik etti.
Ezine Fidanlık Şefliğine vekalet eden Ezine Orman İşletme Şefi Onur Durkaya fidanlık çalışmaları hakkında Bölge Müdürü Ulusoy ve beraberindeki heyete  bilgi verdi. Yapılan inceleme ile ilgili bir açıklama yaparak yetiştirilen fidanlar hakkında bilgi veren Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy  “Fidanlığımızda bozuk orman alanlarını ağaçlandırmak, rehabilite etmek, bakım ve gençleştirme faaliyetlerinde kullanılmak üzere yapraklı ve ibreli 52 türde 2,7 milyon fidan ürettik. Fidanlığımızda üretilen fidanlarla Bölge Müdürlüğümüz ve komşu Bölge Müdürlüklerinin ağaçlandırma çalışmaları için ihtiyaç duydukları fidan taleplerinin karşılanmasını sağlıyoruz. 2018 yılında 1.900.000. Kızılçam, 180.000 Fıstıkçamı, 220.000 Servi, 30.000 Akasya, 21.000 Ceviz ve 7000 Badem olmak üzere, diğer türlerle birlikte toplam 2.700.000 adet yapraklı ve ibreli fidan ürettik. Ürettiğimiz fidanları hava şartlarının dikime uygun olduğu günlerde sökerek dikim sahalarına gönderiliyor ve orada toprakla buluşmalarını sağlıyoruz” dedi.
2019 Yılında Hedef 2,8 Milyon Fidanın Üretmek
Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy,  2019 yılı hedeflerine de değinerek “2019 yılında ise yaklaşık 2,8 milyon fidanın üretilmesi için planlama yaptık ve bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi. Bölge Müdürümüz dikim sezonu içerisinde bulunulması dolayısıyla fidan sökümü, seleksiyonu, balyalama ve dikim sahalarına taşınma sürecinin önemli olduğunu belirterek başarılı bir ağaçlandırma çalışmasının ilk ayağının fidan ve fidanlık olduğunu belirtti. Fidan üretim süreçlerinde küçük miktarlarda deneme amaçlı tohum ekimi ve üretim yöntemlerinin denenmesini tavsiye ederek, bu şekilde farklılık yaratılabileceğini belirtti. Fidanlığımızda üretimi yapılan boylu kaplı repikajlı fidanların da zamanında değerlendirilmesini, ‘Ağaçlandırma Seferberliği Eylem Planı kapsamında toplumun çeşitli kesimlerinin fidan taleplerin karşılanmasında kullanılmasını başlandı. Ezine Orman fidanlığımızda üretilen fidanlarla, kamu kurumu ve kuruluşları, belediyeler, diğer gerçek ve tüzel kişilerin ihtiyaçları ile halkımızın taleplerini karşılıyor, bedelsiz fidan dağıtımında bulunuyoruz” dedi.
 Ezine Büyüyor Çanakkale Yeşeriyor
Gıda OSB’si ile Çanakkale’nin global ilçesine dönecek olan Ezine, gelecek nesillere de nefes olacak. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, yaşanan yangınlar ile kül olan ormanları yeniden ver etmek için Ezine Fidanlığında her yıl milyonlarca fidan yetiştiriyor. Yetiştiren fidanlar Çanakkale’nin bir çok bölgesinde toprakla buluşturuluyor. Bu nedenle Gıda OSB’si gibi bir çok Uluslararası projeye sahip Ezine ilçesi gelecek nesiller için de Nefes oluyor.
Gökçeada Daha Yeşil
Gökçeada’da yıllar önce çıkan bir yangın sonucu ormanlık alanlar tamamen yanmıştı.  Gerçekleşen yandın sonucunda tamamen yanan yeşil alanlar için harekete geçen Orman Bölge Müdürlüğü gerçekleştirdikleri fidan dikimi ile adete Gökçeada’yı yeşil  alana döndürdü. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Gökçeada’da , Orman Bölge Müdürlüğünün Fidan dikimi çalışmaları ile Yeşil ve Mavinin tadını çıkarıyor.
 
Cuma Deren
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.