gelçar denizcilik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti seçim manifestosunu açıkladı

Reis Başkentten ses verdi; “Belediye başkanlarımız, şehir halkına hakim olma değil hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler.”

469
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti seçim manifestosunu açıkladı

 
Reis Başkentten ses verdi; “Belediye başkanlarımız, şehir halkına hakim olma değil hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler.”

“İNSAN FITRATINA UYGUN DEĞERLERLE YOĞRULMUŞ, YENİ TÜRKİYE…!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın açtığı başlıklar, Deprem’den, Çarpık yapılaşmaya, Şehirlerin Çekim Merkezi haline dönüştürülmesi hedeflerini kapsadı.
İmar’ da istismara açık planlamaya son verileceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, Başkent Ankara’dan seslendi;
 "Potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirerek, şehirlerimizi çekim merkezi haline getirecek projelere öncelik vereceğiz.
Şehirlerimizi hem deprem riskinden, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştireceğiz.
Tarihi yapıları ve mekanları şehrin günlük hayatının ayrılmaz parçaları haline getirerek gelecek nesillere miras bırakacağız" dedi.
------------------------------------------
İKTİDARDA HEDEF;
“MEVCUT ÖTESİ VİZYON…”
-------------------------------
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Ankara’da, 11 maddeden oluşan yerel yönetimler manifestosunu açıkladı. “Türkiye, bugüne kadarki uygulamaların ötesinde bir yeni şehircilik vizyonu ile buluşacak” diye konuştu.
AK Parti seçim manifestosu dile getirilirken açılan başlıklar, deprem’ den, çarpık yapılaşmaya, Şehirler için hedeflenen  yeni görümü anlattı.
 İl, İlçe ve Belde Belediye Başkan adaylarının da tanıtıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye’yi, bugüne kadarki uygulamaların ötesinde bir yeni şehircilik vizyonu ile buluşturacaklarını ifade edip şöyle dedi;
“Şehirlerimizi, insan fıtratına uygun, medeniyet ve kültür değerlerimizle yoğrulmuş daha çok hizmetle donatacağız. “
HALK’A HAKİM DEĞİL, HADİM BAŞKANLAR…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın dikkat çeken diğer bir ifadesi ise şu oldu; “Belediye başkanlarımız, şehir halkına hakim olma değil, hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler. “
Şehir plancılığında ve imar uygulamalarında, dikkat edilecekleri özetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Coğrafyamızın tüm birikimine sahip çıkan, Selçuklu mimarisinin sadeliğini, Osmanlı mimarisinin zarafetini ve günümüzün modern çizgilerini meczeden bir anlayışı yaygınlaştıracağız.
İnsanlarıyla birlikte ağacından hayvanına kadar içindeki tüm canlıların güven içinde yaşadığı şehirlere sahip olmanın huzuruna kavuşacağız.
 AK Parti iktidarları döneminde eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar her alanda kurduğumuz güçlü altyapı, şehirlerimizle ilgili tasavvurlarımızı gerçekleştirebilmemizin teminatıdır.” diye konuştu.
KLASİK ANLAYIŞ, BAŞARI ÖLÇÜSÜ OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR…
31 Mart yerel Yönetimler Seçimi’ne ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı; “Bugün artık klasik belediye hizmetleri, başarının ölçüsü olmaktan çıkmıştır. Artık ölçü, bunların üzerine hangi hizmetleri koyabildiğiniz, özellikle de gönül belediyeciliğinde ne kadar mesafe kat edebildiğinizdir.
ADALET’ LE HÜRMET…
AK Partili belediyeleri, her insana adaletle hürmet edecek, şehrinin ve insanlarının maddi-manevi tüm varlığını kutlu bir emanet olarak görüp sahip çıkacak, herhangi bir kesime ve kişiye değil sadece milletine ve devletine sadakat gösterecek başkanlar yönetecektir.
İşte bunun için 31 Mart seçimlerinde milletimizin karşısına memleket işi gönül işi diyerek çıkıyoruz” dedi.
AK Parti olarak, yeni dönemdeki belediyecilik anlayışını 11 başlık altında özetlediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; şehir planlarına ilişkin şöyle dedi;
İSTİSMARA AÇIK, PLANLAMAYA SON….
 “Şehir planları konusunda, uzun vadeli ihtiyaçları gözeten ve hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceğiz.
İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız. Zorunlu hallerde yapılması gereken plan değişiklikleriyle ilgili süreçleri de aynı şekilde halkın gözetiminde yürüteceğiz.”
MİLLET ONAYI…
 11 maddelik manifestoda dikkat çeken diğer bir başlığı ise Cumhurbaşkanı şu ifadeleriyle açtı;
 “Muhtarlık binalarında ilan edilecek plan değişikliklerini, milletimizin görüşü ve onayı alındıktan sonra daha etkin bir şekilde uygulamaya geçireceğiz.
 Yapılan çalışmalar konusunda ilgili tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin fikirlerine başvuracak, kararları demokratik katılım süreçlerini işleterek, en geniş uzlaşmayla alacağız.
 Milletimizin hayat kalitesini artırmayan hiçbir işe vakit ve kaynak ayırmayacağız.
 Potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirerek, şehirlerimizi çekim merkezi haline getirecek projelere öncelik vereceğiz.”
Erdoğan, altyapı ve ulaşım konusuna yönelik, “Önümüzdeki dönemde, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz, enerji ve iletişim hatları gibi temel altyapı sorunları tamamen çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız.” diyerek,  AK Partili olmayan belediyelerde de altyapı eksiklerinin tamamlanması çalışmalarını yakından takip edileceğinin altını çizdi. Toplu taşıma projelerinin hızlandırılıp yaygınlaştırılacağına da vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı, şehirlerde yaşayanları,   trafikte boğulmaktan kurtaracaklarını söyleyip şöyle devam etti; “Otopark meselesini, hem şehir planlarında, hem de imar uygulamalarında asli öncelik haline getireceğiz. Böylece sokaklarımızdaki araç istilasına son verip, kaldırımlarımızı sadece yayaların hizmetine sunacağız”
 Erdoğan, Kentsel dönüşüm projelerine ilişkin ise şöyle devam etti;
“Benzersiz şehirler hedefimiz doğrultusunda, her şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, tabiatına, tarih ve insan dokusuna, büyüme alanlarına uygun gelişme modelleri hazırlayacağız.
 Planları, altyapı ve üstyapı projelerini, şehirlerimizin asli karakterlerini güçlendirecek şekilde tasarlayacak, koruyarak yaşatmayı esas alacağız.”
SİLÜETİ BOZAN YAPILARA SON…
“Her birinin kendi hikayesi olan şehirler” diyerek açtığı bir diğer balığa ilişkin ise Cumhurbaşkanı şöyle dedi;
“Şehirlerimizin siluetini bozan, estetik değeri olmayan, kültür varlığımıza katkıda bulunmayan projelere kesinlikle izin vermeyeceğiz.
 Tarihi yapıları ve mekanları şehrin günlük hayatının ayrılmaz parçaları haline getirerek gelecek nesillere miras bırakacağız. “

Cuma Deren
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.