gelçar denizcilik

GÖKHAN ‘AKLANDIM’ DİYOR, RAPORLAR ‘AKSİNİ’ SÖYLÜYOR…

CHP’ Lİ BELEDİYE’NİN USULSÜZLÜKLERİ, SAYIŞTAY RAPORUNDA TESPİTLİ…! 

906
GÖKHAN ‘AKLANDIM’ DİYOR, RAPORLAR ‘AKSİNİ’ SÖYLÜYOR…Belediye taşınmazlarının usulsüz tahsili konusunda tespitler bulunan son Sayıştay Raporu dururken, CHP’ li Gökhan; "Kamu kaynağı kullananlar himaye olmadan soruşturmalıdır, hesap vermelidir" sözleri ile adeta akıllarla dalga geçti.

‘Vitamin’ hukukçulara, Sayıştay Raporundaki dili sadeleştirip, Hukuki bilgileri de ayrıntılardan arındırarak, Usulsüz şekilde Tahsis edilen derneklerin, spor kulüplerinin adlarını da açıklamadan denilenleri kaleme aldı.

Sayıştay raporunda altı usulsüz tahsis için, biri hariç diğerlerinin tahsisinin iptal edilmesine dikkat çekilirken, Çanakkale’nin CHP’ li Merkez ilçe Belediye Başkan ve CHP Belediye Başkan adayı Ülgür Gökhan, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısı ile düzenlediği kahvaltılı toplantıda, farklı konularda çarpıcı mesajlar verirken, Raporlara yansıyan gerçeklerden hiç söz etmedi.
-------------------------------                  
KİM DOĞRU SÖYLÜYOR? DEVLET Mİ, CHP’Lİ BELEDİYE Mİ…?
---------------------------------
Vitamin bir süre önce Sayıştay’ın CHP’li Çanakkale Merkez İlçe Belediyesi’yle ilgili 2017 yılı raporunda “ Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler “  başlığı altında bazı usulsüzlüklerin altını çizdiğini, bu usulsüzlüklerden birinin belediye taşınmazlarının kiralanmasıyla ilgili olduğunu okurlarına duyurmuştu.
CHP’ li Belediye Başkanı Gökhan ise, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltılı buluşmada, bir önceki Müfettiş soruşturmasından söz edip, hayli pembe tablo çizdi.

SAYIŞTAY RAPORU NE DİYOR…?
Sayıştay raporunda tespit edilen usulsüzlükler bununla sınırlı değil, daha başka usulsüzlük ve hukuka aykırılıklarında yer tuttuğu raporda dikkat çekilenlerdin biri, belediye taşınmazlarının bazı dernek ve vakıflara kulüplerine tahsisiyle ilgili.
CHP’ li Belediyenin bu konudaki usulsüzlük ve hukuka aykırılıklarının da ayrıntılı olarak açıklandığı raporda,“Kurumun mülkiyetinde bulunan altı adet taşınmazın mevzuata aykırı olarak bazı dernek ve vakıflara tahsis edildiği tespit edilmiştir”  ifadesine yer verildi.
Yapılan söz konusu tahsislerin 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu’na aykırılığı vurgulanarak bu kanunun 47.maddesi uyarınca kamu idarelerinin mülkiyetlerindeki taşınmazları ancak “ birbirlerine ve köy tüzel kişiliklerine bedelsiz olarak tahsis edilebileceği “ belirtilmiş.   5018 sayılı Kanun’un 47. maddesinde ayrıca tahsislerin   “kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için “  yapılabileceği ve “ tahsis edilen taşınmazlar(ın) amacı dışında “ kullanılamayacağı da hatırlatılmış.
Sayıştay raporunda geçen hukuki dile sadeleştiren ve halkın anlayacağı şekle dönüştüren hukukçular;
“Bu açıdan bakıldığında Çanakkale Belediyesi’nin bazı dernek ve vakıflara yapmış olduğu taşınmaz tahsislerin gerçekten 47. maddeye bütünüyle aykırı olduğu görülmekte. Çünkü : 1- Taşınmazlar kamu idarelerine ( veya köy tüzel kişiliklerine )  değil, bu nitelikleri taşımayan dernek ve vakıflara tahsis edilmiş. 2- Yapılan tahsisler   “ kamu hizmeti”   amacına yönelik değil. 3- Belediyenin tahsis ettiği taşınmazlar zamanla tahsis amacı dışında kullanılmaya başlanmış. Örneğin,  bir spor kulübüne tahsis edilen taşınmaz zamanla  “ medya center “  olarak da kullanılır hale gelmiş.”  değerlendirmesinde bulundu.
Sayıştay’ın 2017 yılı raporunda atıfta bulunulan bir diğer kanun da 5393 sayılı Belediye Kanunu. Bu kanunun 75.maddesinde belediyelerin taşınmazlarını kimlere tahsis edebilecekleri ifade edilmiş. Buna göre belediyeler kendilerine ait taşınmazları sadece  “ diğer kamu kurum ve kuruluşlarına “ tahsis edebilecekleri, tahsis süresinin de yirmi beş yıldan fazla olamayacağı çok net bir ifadeyle belirtilmiş..
Oysa rapor incelendiğinde Çanakkale Belediyesi’nin kanunun tanımladığı anlamda kamu kurumu niteliği taşımayan bazı dernek ve vakıflara yirmi beş yılı aşan çok uzun süreler için tahsiste bulunduğu anlaşılmakta. Dahası, bu taşınmazlardan biri uzun bir zamandan bu yana tahsis amaçları dışında ve ticari faaliyet kapsamında kullanılmakta. Tahsis amacının dışına çıkılmış olması, başlangıçta kanuna uygun olarak kamu kurumlarına yapılmış olsa bile ise belediye taşınmazını geri alması için yeterli bir hukuki nedendir.Nitekim 5393 sayılı Kanun’un ilgili maddesinde net bir şekilde ifade edilerek  “Bu taşınmazların, tahsis amacı dışında kullanılması halinde tahsis işlemi iptal edilir”  denilmekte.
Buna göre CHP’li Çanakkale Merkez İlçe Belediyesi’nin bazı dernek ve vakıflara yapmış olduğu taşınmaz tahsisleri hem 5018 sayılı, hem de 5393 sayılı kanunlara aykırı.  Bu nedenle 2017 yılına ilişkin denetim raporunda Çanakkale Belediyesi’nin bazı dernek ve vakıflara yaptığı taşınmaz tahsislerinin mevzuat hükümlerine aykırılığının tespitiyle yetinilmemiş, bu aykırılığın giderilmesinin zorunlu olduğunun da altı çizilmiş.
Vitamin’in görüş aldığı hukukçular da raporda belirtilen usulsüzlüklerin basit tespitler  olmadığını, bunların aynı zamanda uyarı niteliği taşıdığı da dile getiriyor ve Sayıştay raporunda tespit edilen usulsüzlerin giderilmesi için belediyenin gereken adımları atması,  gerekli hukuki süreci bir an önce başlatması gerektiğini de ifade etti.
Aynı kaynaklar tespitlerin raporda yer almasından sonra da usulsüzlüklerin sona erdirilmemesinin,  gerekli   belediye başkanının hukuki ve cezai sorumluluğunu doğuracağı  dile getiriyorlar. Vitamin’e ulaşan bir habere göre bu konuda bazı vatandaşların ilgili kurumlara, Sayıştay raporundaki tespitler karşısında Çanakkale Belediyesi’nin bu usulsüzlüğe son vereceğine, tahsisleri iptal edeceğine dair beyanda, yani bir anlamda taahhütte bulunduğu ancak bu rağmen gerekli hukuki adımları atmadığının,  oyalama yolunu seçtiğinin  anlaşıldığını ileri sürdüler. Bazı vatandaşların ilgili  kurumlara  dilekçe sunma hazırlığı içinde oldukları da Vitamin’e ulaşan bilgiler arasında.

GÖKHAN NE DEDİ..?
Gökhan, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltılı buluşmada, Çanakkaleli gazetecilere;  "Sorgulanıyorum" dedi.
Ülgür Gökhan 60 haberden dolayı sorgulandığını ifde etitği sözlerinin devamında da;"Kamu kaynağı kullananlar himaye olmadan soruşturmalıdır, hesap vermelidir" şeklindeki bir çıkışa imza attı.
'10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısı ile düzenlediği kahvaltılı toplantıda farklı konularda çarpıcı mesajlar veren Gökhan’ ın, yerelde basın kuruluşlarında yayınlanan onlarca haberlerden dolayı sorgulandığını söyleyip, ardından da  bir baş müfettişin 2 ay boyunca Belediye'yi ve kendisini sorguladığını, hatta haberlerde ilişiği bulunan ve adı geçen merkez ve ilçelerden de çok sayıda kişinin ifadesine başvurulduguna dikkat çekmesi de gözden kaçmadı..
"Hepsi yalandı"
Başkan Gökhan böyle bir süreç yaşadığı için aslında memnun olduğunu söyledi. Gökhan en azından asılsız iddia ve haberlerin doğru olmadığının bir anlamda kanıtlanmış olduğunu ve bunun seçimden önce olmasının da kendi adına sevindirici olduğuna dikkat çekerek "ben tümünün yalan olduğunu zaten biliyordum" sözleri de hayli dikkat çekti.
"Hesap ver kitapçığı"
Sayıştay raporunda geçen usulsüz tahsisler vurgusuna karşın, Ülgür Gökhan’ ın 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili bir kitapçık yayınlayacağını, bu kitapçığın da "Hesap ver" olacağını ifade etmesi de dikkat çeken ifadelerinden oldu.
Kamu kaynakları kullanan kuruluşlarının sorgulanması gerektiğini ve yönetenlerin de hesap vermeleri gerektiğini belirten Gökhan, "Ancak bu konuda sadece Belediye'nin değil kamu kaynağı kullanan tüm kuruluşların himaye edilmeden sorgulanması gerekir" diye konuştu. Gökhan’ ın bu sözleri akıllara Sayıştay raporundaki tespitleri getirmeye yetti.

Erdem Sürek
 


Etiketler; #ülgür gökhan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.