gelçar denizcilik

Mutan, 2019’u ‘Atatürk Yılı’ İlan Etti

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, her yıl Olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak Gazeteciler günü dolayısı ile  Basın Mensuplarına kahvaltı verdi.

490
Mutan, 2019’u ‘Atatürk Yılı’ İlan Etti

 
 Mutan kahvaltının ardından ise bir açıklama yaparak Kepez Belediyesi olarak 2019’u ‘Atatürk Yılı’ ilan ettiklerini ve bununla ilgili çalışmaları başlattıklarını söyledi. Ülkedeki ekonomik sıkıntılara de Kepez Belediyesinden örnek vererek, yerel seçimler sonrasının belirsiz olduğunu söyledi.
 
 
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, her yıl Olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak Gazeteciler günü dolayısı ile  Basın Mensuplarına kahvaltı verdi. Çetinkaya Fabrikası Kahvaltı Evi’nde gerçekleşen kahvaltıda, basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Mutan masaları tek tek dolaşar, basın mensuplarına çeşitli hediyeler verdi. Yapılan kahvaltının ardından da bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan,  “Önce tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, tebrik ediyorum. Böyle giderse diyor arkadaşın biri, Marttan sonra Çanakkale’de pek basın kalmayacak, iyice ufalacak dağılacak gibi diyor” şeklinde konuşmasına başladı.  Mutan  konuşmasının devamında 2019 yılına da değinerek, 2019 yılının Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yılı olması sebebiyle bu yılı Kepez Belediyesi olarak Atatürk yılı ilan edeceklerini söyledi. Mutan,”19 Mayıs biliyorsunuz Atatürk’ün doğum günü olarak kutlanıyor, anılıyor. Bu yıl,  Atatürk yılı olarak Atatürk’ü Kepez’e işledik. Önümüzdeki haftalarda esnafa bir Türk bayraklı Atatürk posteri armağan edeceğiz ve 31 Mart’a kadar devam edeceğiz” dedi
 
“Seçime Kadar Tamam Seçimlerden Sonra İçin Bir şey Yok”
 
 Mutan konuşmasında ekonomik krize de değinerek Hükümetin seçimlere kadar birşeyler gösterdiğini seçim sonrası için hiçbir şeyin olmadığını belirten Ömer Faruk Mutan  “ Bu bir felaket tellallığı değil ama şunu herkesin bilmesini istiyorum, ülkede ciddi bir ekonomik kriz var arkadaşlar. Ekonomist, uzman değilim ama kendi yaşam pratiğim diyor. Şuanda hükümetin müdahaleleri var biliyorsunuz. Kredi kartlarının yapılandırılması, futbol kulüplerinin borçlarının yapılandırılması ve benzeri gibi minik minik dokunuşlar. Aslıda yapısal bir dönüşüme işaret etmiyor. Çok ciddi anlamda sıkı bir para politikası lazım. Piyasada zaten para yok. Olmayan parayı ortaya çıkarmaya çalışan bir anlayışla bence 90+2’den sonraki maç oynanıyor. Seçime kadar bir şeyler gidecek ondan sonra ne olacağı konusunda bir hesap, kitap yok gibi geliyor. Bilmiyorum halkımız bu olayın farkına vardı mı veya biz muhalif noktada olanlar farkına vardırtacak mıyız? Bizim temel görevimiz de bu olmalı gibi geliyor. Mevcut hükümet devam edecek 4 yıl. Kim bu hale getirdiyse düzeltmek zorunda. Toplum şuanda moralsiz. 2019’a çok umutla girmemekle birlikte enseyi karartmama adına umudu beslemeye çalışıyoruz ama ciddi bir kriz var. Bunu ben belediyemde de yaşıyorum, yaşıyoruz. İnşallah az hasarla atlatırız diyorum. Yani kalıcı iz bırakmaz” dedi.
 
“Olmayan Parayı Defalarca Yapılandırıyoruz”
2019 Yerel Seçimlerini kazanan gelecekteki Kepez Belediye Başkanı için kolaylıklar dileyen Başkan Mutan, Belediyede de yaşanan zorluklara değinerek  ”Allah kolaylıklar versin diliyorum. Sadece buraya değil bak. Edremit için de zor, Ardahan için de zor, hele Bursa için daha zor. Şuanda Bursa Büyükşehir borç olarak Türkiye’deki en büyük borca sahip belediye. Borcu fazla, para yok. Vatandaşları ikide bir yapılandırma yapıyoruz. Olmayan parayı yapılandırıyoruz. Gene yapılandırma şubat sonuna uzadı. Ödemelerdeki yapılandırma. Olmayan şeyi nasıl yapılandırıyorsun yok, gene uzayacak. Bir kısır döngüye girdi olay dönüp duruyor. Sonuç yok, çıkış yok” ifadelerini kullandı.  Mutan bir basın mensubunun daha önceden böyle bir dönem yaşandı mı, sorusuna cevap vererek, “Rahmetli Ecevit’e kasa atmıştı ya esnaf , o dönemde de belediye başkanıydım ben. Yemin ediyorum yaşamadık. Benim ilk dönemim 1999-2004’tür, Ecevit’in başbakan olduğu dönemde ben de Demokratik Sol Partiden belediye başkanıydım. Böyle bir şey yaşamadık. Daha ne diyeyim” dedi.
 
 
 
 
Seçimden sonra IMF ile anlaşma olması gerektiğini söyleyen Mutan, şunları ekledi:  “Valla eğer bir çıkış olacaksa anlaşma olmalı. Kapitalizm evrensel boyutuyla emperyalizm diyeyim çok ideolojik bir tanımlama olacak belki ama küresel ekonomide biz zaten bu sistemin bir parçasıyız. Şuanda dışlandık hissi var bende. Sistemin içinde olsak biz bunu yaşamayız. Avrupa kriz mi yasıyor arkadaşlar, kim kriz yaşıyor biz yaşıyoruz. Almanya krizde mi, İngiltere AB’den kopuyor krizde mi, İtalya krizde mi, Yunan krizden çıkamadı hala. Ama ciddi anlamda kamu tasarrufu var. Mesela güvenlik gücü polis diyelim yok gibi. 5-6 yıl önceydi Yunan krize girdiğinde hala çıkamadılar. Benim temennim o küresel sistem içerisine entegre olmuş bir ülke isen bu sisteme dahilsen bu sistem seni ayakta tutmak zorunda ve dünyanın ilk 20 ye giren gelişen ülkeler içerisinde olan ekonomisi olan bir ülkeyiz. İlk 20’deyiz dünyada. Bu sistem bizi ayakta tutmak zorunda. Yoksa domino etkisi yapar mı yapar. Ama siyasi bir kıstas da olabilir. Bu da benim kumpas teorisi mi diyorlar öyle bir atıp tutmuş olayım. Ama bir sıkıntı var, bu ülkeye ait bir sıkıntı bu. İran’a da ambargo var ama adamlar dimdik ayaktalar.” Dedi.
 
 Cuma Deren-Şerife Erdem
 


Etiketler; #mutan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.