gelçar denizcilik

CHP tabanı bir yanda fermuar derdinde, bir yanda ise izlenen yöntemde…

Sosyal medyadan CHP’ li Belediye Başkan yardımcısı Ünüvar’ı hedef alıp, siyasi çalışma şeklini eleştiren Kent Konseyi eski Başkanı Yavuz’un kullandığı ifadeleri hayli dikkat çekti.

3871
CHP tabanı bir yanda fermuar derdinde, bir yanda ise izlenen yöntemde…


Sosyal medyadan CHP’ li Belediye Başkan yardımcısı Ünüvar’ı hedef alıp, siyasi çalışma şeklini eleştiren Kent Konseyi eski Başkanı Yavuz’un kullandığı ifadeleri hayli dikkat çekti.

ESKİ BAŞKAN YAVUZ’DAN, BELEDİYE KURMAYINA; “UTANMAK YOK, ARSIZLIKTA SINIR TANIMIYOR…!”
Ana muhalefet CHP’ nin, 12 Ocak Pazar günü il Genel ve Belediye Meclisi üyelikleri için yapacağı eğilim yoklamasına ilişkin, sosyal medyadan gelen eleştirilerde hayli yoğundu.

Kent Konseyi eski Başkanı Yavuz, isim zikrederek hedefine aldığı Belediye Başkan yardımcısı Rebiye Ünüvar için;
“Rebiye Ünüvar, parti üyelerini arayıp/aratıp ‘bir kadın aday olarak’ oy istiyormuş. Evden gelip almacalı üstelik. Liste de hazır. Tam hizmet. Herkes ‘ot’ ve ‘kapıkulu’ ya, bu ve bunun gibilere göre, bir telefonla iş tamam!
Utanmak diye bir şey olmadığı gibi arsızlık da sınır tanımıyor.” İfadelerini sosyal medya paylaşımında kullandı.
CHP’ nin, eski kurmaylarından birinin yakını olan parti üyesi,  Genel Merkezin; “il genel meclisi üyelikleri için fermuar uygulanmayacak olup belediye meclis üyeliklerinde uygulanacaktır ve tek sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır.” kararana, hayli manidar şu yorum getirdi;
“Yani bize, yarısı bizim, yarısı sizin diyorlar.”
CHP Genel Merkezi’nin kararı ardından dile gelen bir dikkat çekici ifade ise tam da şöyle oldu;
“Olur Paşam, ne demek lafımı olur. Ne güzel işte kendimize göre demokrasi icat ediyoruz.”
İL BAŞKANI GÜNEŞHAN’ DAN  ‘FERMUAR’ VURGUSU…
CHP il Başkanı İsmet Güneşhan ise tabanın eleştiri yüklü paylaşımlarına neden Genel Merkez kararına ilişkin; “Türkiye’de tek Çanakkale’de fermuarla da olsa bir eğilimle belediye meclis üyelerinin seçimi yapacağız.  Türkiye’de tek il Çanakkale.”  İfadeleri ile dikkat çekti.
--------------------------------------
CHP’DE ‘ÇARŞI KARIŞTI…’
ELEŞTİRİDE SINIR TANIMAZ İFADELERLE,   YORUMLAR BAŞLADI…
------------------------------------
Ana muhalefet CHP’de, ‘Kavga çıkartmaya yeter ifadeler’, sosyal medyadan gelen eleştirilerde ağırlık kazanmaya başladı.
12 Ocak Pazar günü gerçekleşecek eğilim yoklaması öncesinde, açık açık isim zikredilip, ağır eleştirilerde bulunulmasının, siyaset kamuoyunun tansiyonu da hayli yükselttiği gözlendi.
Kent Konseyi eski başkanı Saim Yavuz’ un,   “Utanmak yok, arsızlıkta sınır tanımıyor…” şeklindeki çıkışı öncesinde isim vererek eleştiride bulunması, sosyal medyadan gelen eleştiriler içinde en dikkat çekeni oldu.
Yavuz, kişisel sosyal medya hesabından; “CHP'nin belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği için aday adayı yoklaması var. Rebiye Ünüvar, parti üyelerini arayıp/aratıp ‘bir kadın aday olarak’ oy istiyormuş. Evden gelip almacalı üstelik.
Liste de hazır. Tam hizmet. Herkes ‘ot’ ve ‘kapıkulu’ ya, bu ve bunun gibilere göre, bir telefonla iş tamam!
Utanmak diye bir şey olmadığı gibi arsızlık da sınır tanımıyor. Siyaset bu değil ve siyasetçiler bunlar olmamalı.” İfadelerini kullanarak yaptığı paylaşımının devamında ise Siyaset ve Erdemlilik dersi verip, bazı meslek dalları örneği ile dikkat çeken cümleler kurduğu gözlendi.
Kent Konseyi eski Başkanı Saim Yavuz, Kişisel sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu;"  ‘Kullar’ın ortalıkta kol gezdiği, 3-5 ‘adam’ ın belirleyici(!) olduğu siyaset, siyaset değil, olsa olsa bakkalcılık ya da beylik deyişle, ‘ağalık’ tır. Bu zihniyet ve işleyiş nafiledir. Çıkar yol değildir. Çıkar yol; birlikte yaşamı örgütleyecek ve yönetecek politikaları oluşturmak, buna kafa yormak ve emek vermektir.
Çıkar yol, kolektif yaşamı demokratik, adil ve eşitlikçi bir tarzla dönüştürebilmeyi becerebilmek, buna gönül ve emek vermektir. Komplolarla, ittifaklarla, hilelerle, vaatler ve tehditlerle iktidar olmak(koltuğun cinsi, türü farketmiyor!) rebiyegillerin siyaseti olabilir ancak.
Rebiyegiller kazanamaz mı? Kazanabilirler, ama bu kazançta ‘erdem’e yer olmayacaktır. Ben erdemli siyasetten yanayım. Erdemlilik itaatkarlık değildir. Kimsenin adamı olmadan, paçasına yapışmadan sorumluluk almaktır erdemlilik. Kendisi için değil, bir başkası için sorumluluk duymaktır erdemlilik. Erdemli siyaset yapmak isteyenler var ve sanılandan da çok.”

GENEL MERKEZSİN KARARINA; ‘OLUR PAŞAM…’ ÇIKIŞI…
Ana muhalefet CHP’ de il Genel ve belediye Meclis üyelerinin eğilim yoklaması ile belirleneceği 12 Ocak pazar günü yapılacak seçime ilişkin, tabandan da tepkili sözler geldi.
Önceki dönem CHP örgütünün kurmaylarından birinin yakını olan partili;
“12 Ocak’ta il genel meclisi ve belediye Meclisi üyelikleri için eğilim yoklaması yapılacak. Bize soracaklar kimi istiyorsunuz diye.” İfadeleri ile başladığı sözlerini, CHP Genel Merkezi’nin il başkanlıklarına gönderdiği, Fermuar listenin nerede uygulanacağını anlatır kararına ilişkin etti.
Tabanda adı bilinen partililerden olan CHP üyesi; “Ama bu yazıda da diyor ki; ‘il genel meclisi üyelikleri için fermuar uygulanmayacak olup belediye meclis üyeliklerinde uygulanacaktır ve tek sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır.’ Yani yarısı bizim, yarısı sizin diyorlar.
Olur Paşam, ne demek lafımı olur. Ne güzel işte kendimize göre demokrasi icat ediyoruz.”  İfaelerini kulandı.
31 Mart’ ta yapılacak seçimden bahsederken; “Yerel seçim, adı üstünde yereli ilgilendirir. Ama sen 4500 üyeni yok say ve 2-3 kişiyle Ankara’dan belediye meclis üyelerini belirle, sonrada bunun adına demokrasi de.
Haketmeyene, emek vermeyene, üyenin karşısına çıkma cesareti olmayana, iki günlük partiliye meclis yolunu açacak olan fermuara, hem ön seçimde hem yerel seçimde benden oy yok.”  diye de çıkışan CHP üyesi, Genel Merkez kararını da paylaşımının ekinde takipçilerine sundu.
Geçtiğimiz Aralık ayında,  2018/1531 sayılı Genel merkez kararı, “ Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Adaylıkları Eğilim Yoklaması” başlığı altında, CHP İl Başkanlıklarına ulaştırılmıştı.
Kararı anlatır ifadeler şöyle idi; “Merkez Yönetim Kurulunun 17/12/2018 tarihinde aldığı karar uyarınca belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için talep edilen yerlerde 12- 13 Ocak 2019 tarihlerinde eğilim yoklaması yapılacaktır.
il genel meclisi üyelikleri için fermuar yöntemi uygulanmayacak olup belediye meclislerinde uygulanacaktır ve tek sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır.”
CHP KURMAYININ VURGUSU,
‘TÜRKİYE’DE TEK İL ÇANAKKALE…’
CHP il Başkanı İsmet Güneşhan ise tabanın eleştiri yüklü paylaşımlarına neden Genel Merkez kararında geçen Fermuar uygulaması başta, iki adrese ilişkin dikkat çeken sözler etti.
 Bir yerel gazeteye açıklamalarda bulunan Güneşhan; “Kepez ve Gökçeada ile ilgili beklemedeyiz. Artık buna genel merkez bir şekilde karar verecek. Gökçeada, İyi Partiye ait olan bir belediyedir. Kepez ise CHP ye ait olan bir belediyedir.”  dedi.
CHP Kurmayı Güneşhan önceki günlerde Vitamin’e konuşmuş; “Gökçeada için Kepez, Kepez için Gökçeada” demişti.
Güneşhan ; “Türkiye’de tek Çanakkale’de fermuarla da olsa bir eğilimle belediye meclis üyelerinin seçimi yapacağız.  Türkiye’de tek il Çanakkale.” vurgusu yaptı ve şöyle devam etti;
Yaklaşık iki buçuk ay önce Bursa’da bölge toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Sarıcı’ da eğer belediye meclis üyelerine eğilim yoklaması olursa, fermuar sistemiyle olacağını söyledi.
Fermuar sisteminde amaç şu, belli sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılıyor, belirli sıralar da örgüt tarafından belirleniyor. Örgüt tarafından belirlenirken eksik görülen bazı yerler olursa, bazı meslek grupları olursa,  ittifaklar söz konusu, ittifaklardan arkadaşlar alınacaksa bunları değerlendirerek o fermuar doldurulacak anlayışı ortaya konuldu.
Şimdi elbette bizden yedi arkadaşımız da fermuarda değerlendirilmek üzere merkez ilçemize dilekçeyle başvurmuştur. Üç arkadaşımız kontenjanda, on arkadaşımız. Diğer 38 arkadaşımız da yarışa girecekler. Fermuarda değerlendirilmek isteyen arkadaşlarımız yüzde yüz değerlendirilecek diye bir kaide yoktur. Hepsi de değerlendirilebilir, bir kısmı da değerlendirilebilir. 
48 arkadaşımız Cumhuriyet Halk Partisi merkeze aday adayı olurken fermuar sistemini biliyordu. Bunu bile bile girdiler. Bir de genel yönetim kararını da biz yöneticiler olarak genel merkeze görüş ve düşüncelerimizi merkez ilçemiz bize yazdı, biz de genel merkezimize aktardık. Genel merkez sonuçları MYK bu kararı aldı bize gönderdi. Biz de bu kararın en sağlıklı bir şekilde uygulanması için çaba göstereceğiz.”

Erdem Sürek –Cuma Deren
 


Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Bozkurt606 - 10.01.2019 11:24:33
Biz başvuruyu yaptığımızda ön seçim istiyoruz diye imza attık. Müracat ekim ayı içinde oldu. Fermuar olayını aralık ayının sonunda dayattılar. Fermuarda yer almak isteyenlerinin hiç birisi Çanakkale halkı için çalışmayacak. Herkes kendi işi ile ilgili komisyonlarda yer almak isteyecek. Bizler de bunu kabullenemiyoruz.