gelçar denizcilik

KAFA KARIŞTIRAN ANKET…!

Adaylığı kesinleşen isimler yanında, üçüncü bir ismin de anket sorularına dahil edilmesi, Siyaset kamuoyunun en konuşulan gündem maddesi oldu.

832
KAFA KARIŞTIRAN ANKET…!

Siyasette ezber bozan adımlar, kamuoyunu şaşkına çevirdi.

Merkezi İstanbul’ un Anadolu yakasında olduğu öğrenilen bir Kamuoyu Araştırma Şirketi’nce gerçekleştiği öğrenilen araştırmada, Çanakkalelilerden ‘hangi isme oy verirsiniz?’ sorusuna yanıt istendi.
Dün, özelikle öğle saatlerinde İstanbul Anadolu yakasının telefon kodu (0.216) ile düşen bir numara üzerinden, cep telefonlarına gelen çağrıyı cevaplayan Çanakkaleliler, sonra da onlarca soruluk anketi yanıtladı.
Kamuoyu araştırması için cep telefonlarından aranan Çanakkalelileri şaşırtan ise, adaylığı konusunda müracaatının bulunmadığı bilinen bir isim dile getirilerek;  ‘Oy verir misiniz?’ sorusuna muhatap kalmaları oldu.
Çanakkale’ de aktif siyaset yapan onlarca isim; “CHP ve AK Parti’nin Belediye Başkan adayları dışında, oy verip vermeyeceğimiz sorusunda dile gelen üçüncü ismin,  her hangi bir adaylık çıkışı olmadığını biliyoruz. Anket bu anlamda şaşırtıcı” diyerek değerlendirmede bulundu.
Çanakkaleli kurt siyasetçilerin, anket çalışmasına yönelik dikkat çeken bir diğer yorumu ise şu oldu. ; “Optimum da, acaba kim Maksimum?”
--------------------------------- 
Başvurusu yok, Adı ankette…
----------------------------
Çanakkale siyaset kamuoyunun, dün gerçekleştirilen bir anketin şaşkınlığını yaşadığı gözlendi.
Aktif siyasette yer alan onlarca ismin, İstanbul Anadolu yakasının telefon kodu ile arandığı dakikalarda muhatap kaldığı sorulardan biri, hayli dikkat çekti.
CHP ve AK Parti’nin kesinleşen Belediye Başkan adayları dışında, anket çalışmasında dile gelen, ancak adaylığı konusunda bir girişimi bulanmadığı bilinen ismin zikredilerek, ‘Oy verir misiniz?’ sorusuna yanıt arananlardan olması, Çanakkalelileri hayli şaşırttı.

GİDER’ İN İSMİ DE BENZER ANKETLE GÜNDEME GELMİŞTİ…

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen bir anket çalışmasında, İktidar kanadında, aday adaylığı başvurusu yaptığı bilinen isimlerle birlikte, dile getirilen bir önceki dönem AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider adı, yanıtı aranan sorularda geçmiş ve kamuoyunun şaşırtmıştı.  Bu anket rdından da eski vekil Gider, AK Parti’nin adayı olarak açıklanmıştı.
Dün de, benzer bir anket çalışması kapsamında dile gelen isim, siyaset kamuoyunun gündemini meşgul etti.
Alınan bilgiye göre, aktif siyasetteki  isimleri arayan çalışma ekibi;‘Optimum Kamuoyu Araştırma Şirketi’nden arıyoruz’  tanıtımı ardından, 31 Mart Yerel Yönetimler Seçimi’nde, ‘CHP adayı Ülgür Gökhan’a mı, AK Parti adayı Ayhan Gider’e mi, oy verirsiniz?’ sorusu ardından, anket için birkaç soruları olduğuna dikkat çekip yanıtlar istedi.
 Üç dakika kadar süren görüşmenin bir diğer kısmında, aynı adayların ismi tekrarlanıp, bir üçüncüsünden de bahsedildi. Sorulara muhatap kalan ve halen aktif siyaset yapan Çanakkalelilerden; ‘Rıdvan Uz’a oy verir misiniz?’ sorusuna da yanıt istendi.

Anket için aranan bir siyasetçi Vitamin’e konuştu. Üçüncü ismin aday adaylığının ya da adaylığı konusunda bir bilginin kamuoyuna ulaşmadığını, yönelen soru üzerine dile getirdiğini söyleyen Çanakkaleli siyasetçi: “Biliyorum ki, mensubu olduğum partinin böyle bir çalışması yok. Anketi kim yaptırıyor? Sorusu kadar, yanıtını merak ettiğim diğer bir soru da;  ‘Optimum’ dan, acaba kim Maksimum çıktı?’ “ diye konuştu.

UZ, ‘ANKETTENHABERİM YOK…’

Bu arada, 2009 seçimlerinde, MHP’ den belediye Başkan adayı olan, İYİ Parti’nin kurucularından Rıdvan Uz, anket çalışmasından habersiz olduğunu savundu. Dün, Partisinin Genel İdare Kurulu toplantısında iken Vitamin’ in ulaştığı Uz; “Anket çalışmasından habersizim. Bizim böyle bir çalışmamız yok.” dedi.

BENZER BİR ANKET DAHA YAPILMIŞ…

Dünkü anket, bir süredir kamuoyunda dillenen bir iddiayı akılları getirdi. İddiaya göre,   Ana muhalefet CHP’ nin benzer bir anket çalışmasını geçtiğimiz günlerde yapıldı. Dün gerçekleşen ankette dile gelen sorular ile bir önceki anket sorularının örtüşmesi, bu yeni anketin  de CHP kanadınca tekraren yaptırıldığı düşüncesini güçlendirdi.
İddiaya göre, CHP’ nin yaptırdığı benzer bir ankette, Gökhan ve Uz isimleri neredeyse bir birine yakın oranda eşit oylandı.
Çanakkaleli kurt siyasetçilerden, Merkez sağ’da isimleri ‘Ak saçlılar’ olarak anılan onlarca isimden iddiaları ve anket çalışmasını yorumlamalarını isteyen Vitamin’e yapılan kısa ve dikkat çekici değerlendirmeler de bir biriyle örtüştü.  
Merkez sağ’ ın ‘Ak saçlı’ ları;  “Kim, kime karşı daha güçlü, onun tespiti yapılıyor. Bu çalışma, görüşmeleri süren CHP-İyi Parti ittifakı ihtiyaç mı? şeklindeki soruya da yanıt verir.”

Erdem Sürek
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.