TURAN’DAN, ‘AÇIK AÇIK’… “ASBEST BORULU,  ÜÇ İLDEN BİRİYİZ…

“Türkiye’de üç ilde asbest boru kaldı, birisi Çanakkale’de.   Çanakkale kendisi bilir. Ben açık konuşuyorum.  Türkiye’de, içme suyu şebekesi asbest boru döşeli üç ilden biri olmaya aday olacaksa Çanakkale,  CHP devam etsin.” 

298
TURAN’DAN, ‘AÇIK AÇIK’… “ASBEST BORULU,  ÜÇ İLDEN BİRİYİZ…ÇANAKKALE BU GERÇEĞİ KABUL EDİYOR İSE, CHP DESİN…!”

AK Parti Kurmayı Av. Turan, “Asbestli Su borusu kullanan üç ilden biri olmaya devam etmek isterse, Çanakkale CHP desin “ dedi ve ekledi;
 


AK Parti’ de  aday adaylığı sürecine ilişkin konuşan AK vekil Turan; 
“Biri diyorsa  ki; ‘ben Bülent Turan’dan, Jülide hanımdan talimat aldım, 
izin aldım adayım’ Bilin ki,  yalan söylüyor.”

AK Parti İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Önce  CHP’li Çanakkale Belediyesini Topa tuttu ardından da Yerel Seçimler öncesinde belirlenen Aday Adaylık başvurusuna değindi. 

Turan,  özellikle ‘Adayı Turan Belirleyecek’ şeklinde üretilen ve kulağına ulaşan dedikodulara cevap verdi.

Hiç kimseye belediye başkan adaylığı sözleri olmadığını, Aday olmak isteyen herkesin yarışa katılabileceğini tekrar ilan etti.

AK Parti’nin ezberlenen sloganı; 
“Durmak Yok, Yola Devam’ ı,
ÜÇ SATIR’DA AÇTI…
 
Ak Kurmay Turan; 
“Çalışırsak, hakla yürürsek baş tacı eder. Çalışmazsak, üstten bakarsak, üretmezsek, Milletimiz bizi getirdiği gibi götürmesini de bilir.

 Bu millete bizim borcumuz var. 17 yıldan beri, seçim dedik oy verdiler.
 
Ekonomik sorunlarımız var dedik, sabrettiler. 

Darbe teşebbüssü var dedik, meydana çıktılar can verdiler. 

O yüzden asla mazeret üretmeksizin çalışmaya, koşmaya devam edeceğiz.”
------------------------------------ 
DANIŞMA MECLİSİNE DAMGA VURAN SÖZLER;

“Asla mız mız yapmayacağız. 
Asla yorulduk demeyeceğiz.”
-----------------------------------  
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Konferans Salonu'nda gerçekleşen AK Parti İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, CHP’ li belediyeyi topa tutan AK Kurmay Av. Bülent Turan, teşkilatlara dikkat çeken sözlerle seslendi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ unda katılım gösterdiği , AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili AV. Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, AK Partili ilçe, belde ve belediye başkanları ile partililer katıldığı toplantıya, Vekil Turan’ ın sözleri adeta damgasını vurdu.

“ Asbestli Su Borusu Kullanan Üç İlden Birisi Çanakkale”

CHP’li Çanakkale Belediyesini hizmet yapmadığını söyleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Bülent Turan; ‘Asbestli Su borusu kullanan üç ilden biri olmaya devam etmek isterse, Çanakkale CHP desin ‘dedi.
 
Turan “Biz bunları yaparken, bize muhalefet olduğunu iddia eden başta ana muhalefetin merkez belediyesinin ne yaptığına bakın. Bir tek somut, önemli eleştirisi var mı? 
Bir tek somut, önemli eleştirisi, bize öğreteceği bir şey var mı? 
Çanakkale Belediyesi mi, Türkiye’de CHP Genel Merkezi mi, hangisi Ak Partiye’ rakip olabilir? 
Bunu kıyas bile, Ak Parti’ye ve onun liderine haksızlık olur. 
 Türkiye’de üç ilde asbest boru kaldı, birisi Çanakkale’de.  
Çanakkale kendisi bilir. Ben açık konuşuyorum.  Türkiye’de, şebekesi asbest boru döşeli üç ilden biri olmaya aday olacaksa Çanakkale,  CHP devam etsin.”  dedi.

AK Parti kurmayı Turan, AK Partili belediyeler örneği vererek sözlerin şöyle sürdürdü;;
“Çanakkale, Lapseki gibi, Eceabat gibi, Ezine gibi, Ayvacık gibi, Çan gibi, Yenice gibi ayağa kalksın diyorsa, Çanakkale’nin AK Parti demesi lazım. 
Ak Parti bu şehre yakışır. Dardanos, Güzelyalı; 14 milyon para toplandı. 20 milyondan fazla kredi alındı. Bitti mi altyapı? Daha yüzde 20’lerde. 
Yeşil bina dediler, belediye binası. Bizim köprümüz bitiyor, hastanemiz bitti. Dünya kadar güzel okullar yaptık. Yeşil bina 4 yıldan beri yüzde 40’ı daha bitmedi. 
2018 başında telim edilecekti. Kaldı ki yeşil falan değil, kapkara bina. 
O yüzden bunların bize ilde örnek falan olması asla mümkün değil. 
Biz istiyoruz ki Çanakkale ayağa kalksın. İstiyoruz ki Çanakkale yatırım görsün. Ak Parti ruhu en çok Çanakkale’ye yakışır.  Çanakkale en çok Ak Parti’ye yakışır. 
Biz yanlış yapmazsak, seçimlerde hata yapmazsak, Ak Parti’den başka ayakta duran parti yok buralarda. Belediye başkanı, ilçe başkanı, kadın kolları, gençlik kolları, biz kavga edersek yol yürüyemeyiz. Kavga eden görüntü CHP’nin görüntüsü” dedi.    

Yerel seçimlerden önceki belki de son il danışma meclisini gerçekleştirdiklerini ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av.Turan, İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasında; “Türkiye’nin büyümesine şahitlik ettiğimiz gibi, şehrimizin de büyümesine şahitlik etmek en büyük onurumuz, gururumuz. Bir derdimiz var diyoruz ki; bu millete olan borcumuzu ödemek istiyoruz. 
16 yıldan beri bu millet bizi yalnız bırakmadı. Kolay değil, bir insan dernekte başkan olsa, bir mahallede muhtar olsa 16-17 yıl o ekibin motivasyonu, yön vermesini kolay sağlamayabilir. Ama hamdolsun mahallesinden, ilinden, liderine kadar, bakandan vekiline kadar, kadınından gencine kadar, aynı motivasyonla 17 yıldan beri ‘durmak yok yola devam’ diyen bir teşkilatımız var. Bu çok büyük onur meselesi bizim için. Ama asla mız mız yapmayacağız. Asla yorulduk demeyeceğiz.  Çünkü bu millet asla bizim kaşımıza gözümüze oy vermiyor.

 Çalışırsak, hakla yürürsek baş tacı eder. Çalışmazsak, üstten bakarsak, üretmezsek, bizi getirdiği gibi götürmesini de bilir.

 Bu millete bizim borcumuz var. 17 yıldan beri, seçim dedik oy verdiler.
 Ekonomik sorunlarımız var dedik, sabrettiler. 

Darbe teşebbüssü var dedik, meydana çıktılar can verdiler. 
O yüzden asla mazeret üretmeksizin çalışmaya, koşmaya devam edeceğiz. 

Bu bir gönüllüler hareketi. Görevi olmadığı halde, maaşı olmadığı halde köy köy gezen insanlarımız var. Hepsine bizim vefa borcumuz var. Ama 15 Temmuz sonrası can borcumuz var. O yüzden en az genel başkanımız kadar, liderimiz kadar çalışmak bizim boynumuzun borcu.” İfadeleri karşısında, uzun süre alkışlandı.

 İlçeye, köye gittiklerinde çok da kıymetli bir hikayeleri olduğunu gördüğünü ifade eden AK Parti Kurmayı Turan konuşmasını şöyle sürdürdü; 
“İş yapılmayan köy yok. İyi yatırım almayan ilçemiz yok. Her tarafta çok önemli hatıralarımız var. Düşünün 10-15 sene geçmiş ama köye gidemiyorsunuz, iş yapmamışsınız.  İle gidemiyorsunuz, yatırım yapmamışsınız.  Mahcup oluyorsunuz. Ama artık ezbere gidiyoruz. Her tarafın değiştiğini, dönüştüğünü ve gerçekten gurur verici işlere bu teşkilatın vesile olduğunu çok büyük keyifle takip ediyoruz. Artık Çanakkale’de yol yaptık, taş döşedik falan demiyoruz. Tüm projelerimiz ulusal proje. Köprü dedik, öyle böyle değil, dünyanın en uzun köprüsü 4 bin 600 metre ile apse-Gelibolu’ya yapılıyor. Çok kıymetli bir iş ve takvimde hiçbir aksama olmadı. Devasa bir proje, harika bir mimari ile beraber, Türk bayrağının renklerinde kırmızı-beyaz ve çift köprü gibi, gidiş ayrı bir bant, geliş ayrı bir bant. Tüm Türkiye’ye örnek bir köprünün hayatına geçtiğine hep beraber şahitlik edeceğiz. Mart 2019 ayakları su üzerinde gözükmeye başlayacak. Mart 2022’de inşallah davulla, zurnayla besmeleyi çekip yürüyerek karşıya geçeceğiz inşallah. Bu ulusal bir proje. Tarım gıda organize sanayi bölgemiz… Bu bölgenin meyvesi, sebzesi, zeytini, peyniri çok kıymetli. Dedik ki bunlar heba olmasın. Avrupa’nın pazarı süt, et açısından bize kapalı. OSB standardı yoksa almam diyor, haklı da. Ama şimdi o OSB’nin olması ki 1500 dönüm arazi üzerinde devasa bir tesis. Ezine, Ayvacık, Bayramiç hattının tam merkezinde. Çanakkale’ye 40 kilometre, limana yakın, hava limanına yakın, harika bir rotasyonda. Bitmesiyle 91 tane tarımla ilgili fabrikanın olduğu orada yükselen bacalarla gurur duyacağımız bir süreç başlıyor. Artık bizim zeytinimiz, peynirimiz, şeftalimiz, kirazımız çok daha kıymetli şekilde, etiketlenerek inşallah ihraç edilecek. Türkiye’de bu büyüklükte OSB tek. Bu bizim için bir ulusal proje. Yetmez, dedik ki o bölgede Troya var çok atıl kalmış. Yılda 200 bin kişi geliyor. Müze yok, yol yok… Ama şimdi müzemiz bitti. Troya 2018 Yılı ilan edildi, sadece bu senenin ilk on ayında 450 bin ziyaretçi gelmiş. Daha yeni başlıyoruz. Seneye bunun bir milyonları geçtiğini göreceğiz. Müzenin açılması ardından gerekli tanıtımlar, görüşmeler yapılarak hepsi hayata geçtikten sonra yeni yılda inşallah o bölgenin köyleri bayram edecek. Oranın sebzesi meyvesi daha kıymetlenecek. Biz tarım büyürken nasıl ki köprü, yol olsun, nasıl ki OSB olsun kıymetli ama su olmadan olmaz dedik. Bir kapalı sistem ve baraj kampanyasına başladık. Şuan küçük, büyük 50’ye yakın farklı proje baraja dönsün, kapalı sisteme dönsün diye çalışmalarımız var. Tarımın üç önemli sac ayağı; ulaşım, OSB standardı ve su. Onunla ilgili de çok büyük yol aldık.”


“Kimseye Belediye Başkan Adaylığı Sözümüz Yok,  Herkes Yarışabilir”

Hiç kimseye belediye başkan adaylığı sözleri olmadığını ilan eden  ve isteyen herkesi aday adayı olmaya davet eden AK parti Kurmayı Av.Turan;
“ Çıkın sahaya bakalım. Halk, teşkilat sizi tanıyor mu?”  diyerek başlğı konuşmasında, hyli dikkat çeken sözler etti.
VURGUSU YALANCILARA…
Vekil Turan;  “Biri diyorsa  ki; ‘ben Bülent Turan’dan, Jülide hanımdan talimat aldım, izin aldım adayım’ yalan söylüyor. Ama şunu söylüyorum, herkesin aday olma hakkı, anasının ak sütü gibi helaldir. 
Aday olun kardeşim, isteyen olsun. Bundan çekinmeyin. Ama çantada keklik adaylık bizim tarzımız değil. 
Çık meydana, pazara git, esnafa git, partiye git. Bir görelim bakalım, halk seni kabul ediyor mu, teşkilat kabul ediyor mu? 
Ankette, temayülde çıkıyor musun, bir görelim. 
‘Ben aday olmam, çıkmam, garantiyse çıkarım…’. 5-12’si başvuru süreci, çıkın görelim. Her ilçe için bunu diyorum. Aday olmak asla yanlış değil. Yanlış olan aday açıklandıktan sonra çalışmaya devam etmemek. Biz aday ilanına kadar yarışırız. Ama aday açıklandıktan sonra o aday artık Tayyip Erdoğan’ın adayıdır, Ak Parti’nin adayıdır. Öyle, gençlik kolları atamasındaki gibi ‘o oldu, bu olmadı...’ Ak Parti ahlakı değil bu ahlak. 
O kadar net söylüyorum. Aday açıklandıktan sonra artık, Ak Parti’nin adayıdır. 17 yıldan beri herkesin hatırası olan bir süreç başlar ve sahip çıkarız. 
Sözün özü; hata yapmazsak 12 belediye bizim olur. Hata yaparsak hiç birini alma imkanı da kalmayabilir. 
Bu bize bağlı. Bizim karşımızda rakip falan yok. Meclis’e bakın; Ak Parti’nin söylediği baş tacı. Millet bakıyor, dinliyor, eleştiriyor. Ama muhalefetin hakaretten başka, küfürden başka, eleştiriden başka tek bir somut önerisi var mı? 
O yüzden diyorum; Ak Parti’nin rakibi ancak Ak Parti’dir. 
17 yıldan beri değil, 60 yıldan beri oyunu arttıramayan CHP, asla bize  rakip olamaz. Dünyanın her tarafında muhalefet oy arttır. 1 puan, 2 puan arttırır. Dünyada sadece Türkiye’de muhalefet oy kaybediyor. 
Yanlış bir şey, matematiğe yanlış, siyaset bilimine yanlış. Ama bu adamların kafası bu kadar çalışıyor. O yüzden diyorum ki yanlış yapmazsak, rakibimiz falan yok bizim” diye konuştu.

 “Sırada Lapseki, Umurbey, Kepez ve Çanakkale’nin Atık Arıtma Tesisi Var”
 Çanakkale’ye parti gözetmeksizin yatırımların devam ettiğini söyleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, sırada Lapseki, Umurbey, Kepez ve Çanakkale’nin içinde olduğu yeni bir katı atık arıtma tesisi olduğunu belirterek   “Bugün Kepez Belediyesi CHP’li, Çevre Bakanlığımızın talimatıyla Belediyeler Birliğinden bir kepçe hakkını verdi, teslim etti. Belediye CHP’nin ama bu halk aziz bir millet. CHP’lisi, MHP’lisi, Ak Partilisi, o kepçe herkese çalışacak. Birkaç gün önce Gümüşçay’a verdik. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Yine geçenlerde Ayvacık Belediyesi öncülüğünde, o bölgede tüm belediyeler Ak Parti var, CHP var; Troas Katı Atık Sistemi için 6,5 milyon lira bakanlığımız oraya hibe gönderdi. O bölgenin tüm çöpü toplansın, enerjiye dönsün diye çalışmalar yapıldı. Şimdi sırada temizliğini tam yapamayan, alt yapısını tam bitiremeyen, parkı, bahçe sorunu olan Çanakkale Belediyesinin içinde olduğu, Lapseki, Umurbey, Kepez ve Çanakkale’nin içinde olduğu yeni bir katı atık arıtma tesisi var. İnşallah onu da yoluna sokuyoruz.  Hep beraber takip edeceğiz, onun da hayata geçtiğini göreceksiniz. Sonuç olarak her bölgelerimizde güzel hikayelerimiz var. Dönüp arkaya baktığımızda gurur duyacağımız işlerimiz var. Biz yanlış yapmazsak bu milletin de bize sahip çıkacağına inanıyoruz” dedi. 

“ Oyumuz Hep Düşmüş Ama  Bundan Sonra Hep Beraber Saldıracağız”

 Turan, konuşmasının sonunda yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, yaptığı konuşmada kimsenin geçmişine bakmayın AK Parti için neler yapacağına bakın diyerek  “Her yerel seçim, genel seçimden daha az oy almışız, 17 yıla baktığımızda. Bu sefer bunu bozmak zorundayız. Biz nenden yerelde yanlış yapalım ki, neden geneldeki oyumuzu almayalım ki. Genelde aldığımız bir oy varsa, yerelde de almamız lazım, alabiliriz. Ama şimdiye kadar her yereli genelden aşağıda olmuş; 3 puan, 5 puan, 10 puan. O yüzden diyorum ki; iyi adaylarla, iyi meclis üyeleriyle, mutlaka kadın kollarından, mutlaka gençlik kollarından da adaylar olmak kaydıyla bu seçimi götürmemiz lazım. Yanlış yapmamamız lazım. Ak Parti şimdiye kadar ittifaklarla büyüdü. İttifaktan kastım şu; başka partiler, başka görüşler yanımıza geldi büyüdük. Bu 15 yıl içerisinde farklı farklı partiler bizim partimizde görev aldı. Ama şimdi fotoğrafımızda örnek olarak söylüyorum, bir CHP’li gördü mü; ‘vay ne işi var bunun burada’, bir başka partiden görü mü ‘vay ne işi var’, olmaz. Olmaz arkadaş ittifak yapmadan, kapıyı açmadan. Biz nüfus sayımı yapmıyoruz ki. O zaman otururuz kalkarız aynı oyu alırız. İttifak yapmadan, yanımıza davet etmeden, farklı partilerdeki arkadaşlarımızın ‘o partide yanlış yapmışım Ak Partili olmam lazım’ demesinden daha güzel ne olabilir. Biz babamızın derneğine adam almıyoruz ki iş ortağı almıyoruz ki partimizi büyütüyoruz. O yüzden adam bizim partimizi kabul ediyorsa bırakın 5-10 sene önceyi, dün ne dediğinin kıymeti yok. Liderimize bakın, hiç şimdiye kadar ‘bu adam bana bunu dedi, partide görev vermeyeyim’ dedi mi? Yaptı mı böyle bir şey, ‘şu adam yanlış yaptı sokmayın partiye’ dedi mi? ‘Kim Ak Parti ilkelerini benimsiyorsa, kim bizimle yol yürümek istiyorsa gelsin baş tacı’ dedi. Bundan kıymetli örnek olabilir mi? O yüzden meclis üyelerinde, belediye başkan adaylıklarında, diğer çalışmalarda sakın ha ‘bu adam önceden böyleydi’ demeyin. Bu adam yarın ne yapacak ona bakacağız. Beraber yol yürüyeceğiz. Bu partiyi büyütmek bizim görevimiz. Hiçbirimizin çakılı koltukları değil. Ben bugün vekilim, yarın eski vekil olacağım. Ama dönüp arkaya baktığımda hatıralarımızın Ak Parti ruhuna uygun olması lazım. Herkes aynaya baksın. Şu 5’i, 12’si çok kıymetli.  Aday süreçlerinde yarışın, ama kavga etmeyin. Adaylar belirlendikten sonra da konuyu kapatıp hep beraber, kadın kolları, gençlik kolları, ana kademe, eski meclis üyesi, yeni meclis üyesi hep beraber saldıracağız. Bizler belki sadece kendi işimizdeki insanlardık. Ama bu millet bu parti bize imkan verdi. Meclis üyesi olduk, belediye başkanı olduk, vekil olduk, bakan olduk. Bu millet verdi bunları. Bu parti aracılığıyla yaptı. O yüzden partimize, milletimize yanlış yapmayacağız” dedi.     


Bakan Kurum Çanakkale’ye Yapılan  Yatırımlarını Aktardı
Daha sonra kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti hükümetleri döneminde Çanakkale'ye, yapılan yatırımları anlattı. Bakan Kurum şunları söyledi; “İl Bank Genel Müdürlüğümüzde 294 milyon TL tutarında 94 adet işi tamamladık. Şu an devam eden 11 adet işimiz var. Ve değeri de 138 milyon lira. Tüm bugün devam eden bitmiş işleri topladığımızda sadece İl Bank'la 450 milyon liralık yatırımı Çanakkale'mize yapmış durumdayız. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla 2003 yılından itibaren yaklaşık 3 bin 400 konut inşa ettik. 6 tane büfe, 3 cami, 3 hastane, ilkokul, kreş, lise, pansiyon, sağlık ocağı ve ticaret merkezleri inşa ettik. Bunların yatırım değeri ise 477 milyon lira. Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzle hem tarım arazileri hem de 2B arazilerini vatandaşımızın kullanımına açtık. İnşallah ileri süreçte yine tarımla, çiftçiliği, istihdamı artırmak için bu bölgede bulunan Hazine'ye ait atıl ne kadar arazi varsa yine vatandaşımızın hizmetine sunmak için çalışmaları yürütüyoruz. Tekstil Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile daha önce burada hiçbir atık su arıtma tesis yok iken şu anda 15 tane atık su arıtma tesisi inşa edildi. Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde 19 milyon 500 bin liralık yine Belediyelerimize yardımlar yapıldı. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nce, ÇED Genel Müdürlüğü ve Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nde toplamda 2 milyar 800 milyon lira değerinde yatırım yapıldı. İnşallah bu hizmetlerin daha da fazlasını biz de çalışacağız, sizlerin, vatandaşımızın hizmetine sunacağız.”

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız toplantı sonunda  Bakan Kurum'a çeşitli hediyeler verdi.

 Cuma Deren-Şerife Erdem

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.