gelçar denizcilik

DEPREM YIKTI, DEVLET YAPTI…

Artçıları aylar süren Ayvacık Yukarıköy depremi sonrası, evleri zarar görenlere konut sözü veren Hükümet, dün anahtarları dağıttı.

196
DEPREM YIKTI, DEVLET YAPTI…

AK Parti Kurmayı Av. Turan; “Sözümüzü Tutmanın Onurunu Yaşıyoruz” dedi ve ekledi;
“Valiler, bakanlar ve daha sının, törenden törene gözüktüğü zamanlar yaşadık.
Amma şimdi, köylerde bakanlarımız, valilerimiz var…”
AK Parti Grup Başkan vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, verdikleri sözü tutmalarının gururunu yaşadıklarını belirttiği, Afet konutlarının anahtar teslimi töreninde;  “Her zaman söylüyorum; her şehrin vekilliği kıymetlidir, ama Çanakkale’nin vekilliği bambaşka kıymetlidir.
Bu topraklara hizmet etmekten, bu insanlarla beraber yol yürümekten, çok büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün, bir sözümüzü daha yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz.
O acı depremden sonra devletimizin, başta valimiz olmak üzere, tüm kurumlarıyla daha depremin sabahında burada olması çok kıymetliydi.
Bizler valilerin, kaymakamların, il müdürlerinin hatta bakanların sadece törenden törene gözüktüğü zamanları yaşadık.
Amma şimdi, köylerde valilerimiz var. Köylerde bakanlarımız var, kaymakamlarımız var. Bu çok kıymetli bir şey.” dedi.
------------------------------ 
Yaralar sarıldı, yeni hatıra biriktirilecek evler, köylüye dağıtıldı.
‘Deprem sonrası yeni hayat…’
---------------------------
Ayvacık’ ın köylerine hasar veren, yaşam alanlarını yıkıp geçen, artçıları ise aylarca süren depremin yaraları dün resmen sarıldı.

“Bu Millet Her Seferinde Yanımızda Oldu, Biz De Onların Yanında Olacağız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ un katıldığı törenle, depremden zarar gören evlerin yenilenip  sahiplerine dağıtıldığı sırada duygulu anlar yaşandı.
 İki yıl önce, gecenin kör karanlığında deprem ile sarsılan bölgede evlerinden olan köylüler için 205 Afet konutu tamamlanıp, dün anahtarları sahiplerine törenle teslim edildi.
Çevre ve Şehircilik bakanı Kurum başta olmak üzere, törene Vali Orhan Tavlı, AK parti Grup başkanvekili ve çankakale milletvekili Av. Bülent turan, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ayvacık’ın  AK Partili belediye başkanı M. Ünal Şahin, afet konutlarının dağıtımına tanıklık eden ve duygularını dile getiren isimler oldu.
Bakan Kurum; “Bugün 40 milyon yatırım bedelli 205 afet konutunu teslimi için bir aradayız. Çanakkale’miz, Ayvacık’ımız bu bölgelerimiz kahramanlıklarıyla, destanlarıyla tarihe her zaman altın harflerle yazılmış bölgelerimiz, insanlarımızdır.” İfadeleri ile Ayvacıklılara seslendi.
“Bacılarımız, teyzelerimiz, kardeşlerimiz 1915’te Çanakkale Savaşında bohçalarını, gelinlik işlerini satarak mermiler aldılar, savaşa gittiler.” diyerek, deprem bölgesi yaşayanlarına hitap eden Bakan Kurum;
“Bu topraklarımız için canını, malını, kanını her şeyini feda ettiler. Biz bugün buradaysak, burada konuşabiliyorsak eğer, kahraman Çanakkalelilere, kahraman Ayvacıklılara çok şeyler borçluyuz.  O yüzden bugün bir kez daha 1915’te verdiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu kahramanlığı, bu mücadeleyi tüm Türkiye’de 15 Temmuz’da da biz gösterdik. Milletimiz her zaman bizim yanımızda oldu. İnşallah bizde milletimize hizmet etme noktasında yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışacağız. 6 Şubat 2017’de meydana gelen depremde 1071 vatandaşımız az veya orta hasarlı olarak zarar gördü. Hemen akabinde tüm dünyaya elini uzatan AFAD’ımız, Kızılay’ımız mazlumun yanına olan kurumlarımız bir an önce buraya geldiler ve yapılması gereken her işi; camisinden, sosyal alanında, çadır kentinden konteynır kentine çok kısa zamanda yaparak yaklaşık 4 bin vatandaşımıza hizmet verdiler. Sadece bunlar değil giyimle, gıda ile alakalı yapılması gereken her türlü yardımı ilgili kurumlarımız yaptılar. Bundan sonra yapılması gereken neydi? Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu konutların, kalıcı konutlara dönüşmesi gerekiyordu. Bu talimat ile birlikte AFAD ve TOKİ hızlı bir çalışmayla Eylül ayında buraya ilişkin projeleri geliştirdiler e ihaleyi gerçekleştirdiler. Yaklaşık bir yıl gibi çok kısa bir zamanda, bu bölgenin mimarisine uyan örnek diyeceğimiz deprem konutlarını Ayvacık halkımıza kazandırmış olduk” dedi.
Afet konutlarının dağıtım töreninde, o geceyi anlatan Ayvacık’ ın AK Partili Belediye başkanı M. Ünal Şahin oldu.
Başkan Şahin; “Yukarıköy muhtarını aradık. Muhtarımız dedi ki; ‘hiçbir şey görmüyoruz, çok sarsıldık yıkım olabilir’
Sonra Tuzla Muhtarımızı aradım. O saat’ ten  sonra halkımız ile bir araya geldik. Hemen akabinde sayın valim ekip başkanı, AFAD, Kızılay burada. Akşamına Çadırlarımız geldi. Hava şartları da aşırı zordu. Yağmur yağıyordu, çadırların altına sular girmeye başladı. Bu şartlarda halkımızla, devletimizle el ele bugünlere kadar, bu güzel ortamı getirdik” diyerek, yıkıma yol açan, sıkıntılar yaşatan günelrin geride kaldığını vurguladı ve şöyle devam etti;
“Bugün bizim için mutlu bir gün onu birlikte yaşıyoruz. Zira bugüne yetişene kadar, buralarda 6 Şubat’tan beri çok emek veren her kesime teşekkür ediyorum.
Depremle yaşamasını öğrenmemiz lazım. Zira bölgemiz 1876’da, 1944’de deprem geçirmiş bir bölgedir”
“Herkesten Önce Devlet Buradaydı”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu törende yaptığı konuşmasında,  1999 gölcük depremini hatırlattı. Devletin bir ay boyunca deprem bölgesine dahi giremediğini, Ayvacık depreminde ise herkesten önce Devletin vatandaşların yanında olduğunu vurguladı.
 İskenderoğlu  “Deprem fotoğraflarını göründe geçmişe döndüm. 15 Ağustos 1999’da bir deprem felaketi ile uyanmıştık hatırlıyorsanız. Devletin bir ay giremediği Yalova’yı hatırlıyorum ben.  İnsanların evlatlarını bir darbeli matkapla çıkarmaya çalıştıkları binalar.  Yaklaşık 17 bin kardeşimizi kaybettiğimiz o kara günde 24 bine yakın evimizin yıkıldığı ve insanların evsiz kaldığı bir Türkiye yaşadık o gün. 5 Şubatta  Burada da Allah bir daha göstermesin,  bir deprem olmuştu. 5 Şubat 2017’de yaşadığımız depremle yine sarsıntı ile uyandık. 6 Şubat sabahında da herkesten önce devlet buradaydı.  Çok değerli köylülerimiz de süreç boyunca hep şunu söylediler ‘Allah Devlete zeval vermesin’ dediler.  Depremzedelerimiz için yaptığımız bu konutları teslim ederken Allah bir kez daha böyle bir acı yaşatmasın. Ancak deprem coğrafyamızın bir kaderi. Burada yapacağımız en güzel şey  duvarlarımızı ve evlerimizi sağlam yapmak” dedi.

“Sözümüzü Tutmanın Onurunu Yaşıyoruz”
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise verdikleri sözü tutmalarının gururunu yaşadıklarını belirterek;  “Her zaman söylüyorum; her şehrin vekilliği kıymetlidir, ama Çanakkale’nin vekilliği bambaşka kıymetlidir. Bu topraklara hizmet etmekten, bu insanlarla beraber yol yürümekten, çok büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün, bir sözümüzü daha yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. O acı depremden sonra devletimizin, başta valimiz olmak üzere, tüm kurumlarıyla daha depremin sabahında burada olması çok kıymetliydi. Bizler valilerin, kaymakamların, il müdürlerinin hatta bakanların sadece törenden törene gözüktüğü zamanları yaşadık. Amma şimdi köylerde valilerimiz var. Köylerde bakanlarımız var, kaymakamlarımız var. Bu çok kıymetli bir şey. Belki de en büyük devrimi millet-devlet kaynaşması atmosferinde yapma imkanımız oldu. Yollar, hanlar, hamamlar yapılır. Ama esas iş; bu huzur, bu beraberliği, bu kardeşliği inşa etmek. Köylüsüyle, kentlisiyle, askeriyle, bürokratıyla, siyasetçisiyle, tüccarıyla aynı geminin içerisinde beraber olduğumuz bilerek, bu yolda revan olmak en güzeli. Bir söz vermiştik, o sözü tutmanın onurunu yaşıyoruz. Bugün, villa kalitesinde köy evlerimizde AFAD’ımızın öncülüğünde bu temellerin atılmasına, şimdide açılmasına da şahitlik ediyoruz. Allah bir daha göstermesin ama şimdiden müjdelemek istiyorum ki; ilk etapta 205 evimizin teslimi yapıldığı gibi diğer etaplara TOKİ ile beraber başlıyoruz. Nerede ne söz vermişsek inşallah yerine getireceğiz. Şimdiye kadar vaat edip de yapmadığımız hiçbir sözümüz olmadı. Aynen devam edeceğiz” dedi.

“Daha Yorulmadık Çok İş Yapacağız”
Konuşmasında Ayvacıkta yapılan çalışmalara da  değinen Bülent Turan daha yorulmadıklarını ve çok iş yapacaklarını söyledi. Turan; “Sadece Yukarıköy mü? Yan köylerimiz diğer köylerimiz aynı şekilde imarına devam ediyoruz. Sadece köylerimiz mi? Ayvacık’a her geldiğimizde başta altyapısı olmak üzere nasıl muazzam bir değişiklik olduğuna hep beraber şahitlik ediyoruz. Sadece Ayvacık mı? Söz vermiştik,  Ayvacık kurvaziyer limanı temelini attık inşaatı başladı. Bir sene sonra bu sahillere, büyük limanlara, büyük gemilerin yanaştığını görmek, buranın tarımının, zeytininin, peynirinin daha kıymetli olduğunu görmek en büyük onurumuz olacak. Küçükkuyu rampalarımızda merakla beklenen tünellerin inşaatı devam ediyor. Ayvacık-Ezine arasındaki Tarım Gıda OSB’mizin geçen hafta bakanlığımız altyapı projesini onayladı. Bir adım daha atmış olduk. Oranın 91 tarım fabrikasıyla beraber hayata geçtiğini hep beraber yaşayacağız. Troya 2018 Yılı; o havza komple ayağa kalktı. Köprümüz aynen planlandığı gibi devam ediyor. Çanakkale; tarımıyla, turizmiyle, ormanıyla, sanayisiyle beraber büyümeye devam ediyor. Biz daha çok iş yapmak için buralardayız. Daha yorulmadık, işimiz çok diyoruz. Çünkü bu millete olan borumuz var, sevdamız var. Bu millet bize seçim oldu oy verdi. Sıkıntı oldu sabretti.  Darbe girişimi oldu can verdi. Bu millete bizim vefa borumuz var. 15 Temmuz sonrası can borcumuz var. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, dosta düşmana Çanakkale’nin ayağa kalktığını göstereceğiz”   dedi.      

“Yaraları Hızlıca Sardık”
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise konuşmasında şunları söyledi; “Ayvacık depremi sonrasında bugün yüzlerimiz gülerek bir aradayız. 2017 yılında Ayvacık’ta gerçekleşen, 5.3 büyüklüğünde ki deprem sonrasında ki deprem fırtınası, ardından barınma sorunun çözümü için AFAD başkanlığımız ve toplu konut idari başkanlığı idaresinde, yapımı tamamlanan modern mimarisiyle köylerimize, çağdaş ve güzel şehir havası katacak olan, 205 afet konutun teslim töreninde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunun yaşıyorum. Yaşanılan felaket sonrasında halkımızın temel ihtiyaçlarını karşılayan ve sosyal yaşama adapte olabilmeleri için her türlü desteği sağlayan Türkiye Afet Planı çerçevesinde, deprem bölgesinde görev yapan tüm kamu kurumlarına, belediye başkanlarımıza, başta İÇDAŞ, Akçansa, Kale grubu gibi özel sektörümüze, sivil toplum kuruluşlarına ve muhtarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Cumhurbaşkanımızın himayesinde, depremle ilgili yaralarımız hızlıca sarılmış, bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımızın verdiği önemle yapılan yatırımlar, bölgemizin kalkınmasına kültür ve turizm açısından gelişiminde  önemli katkılar sağlamışlardır. İlimize verdiği değer ve yatırımlar için saygı değer cumhurbaşkanımıza, sayın bakanlarımıza, Çanakkale adına şükranlarımızı arz ediyorum. Modern bir mimari ile çok sağlam bir şekilde yapılmış olan konutların vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde oturmalarını diliyorum”

Cuma Deren
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.