gelçar denizcilik

“BARIŞ’ IN KENTİNDE, BELEDİYE İSYANI…!”

Özgürlük Parkının, sarhoşların gezdiği, mangalların aralıksız tüttürüldüğü, yetmedi silahların ateşlendiği adrese dönüştürülmesine göz yumulduğu iddiasıyla, CHP’ li Belediye’ yi hedefine alan ‘Özgürkent’ sakinlerinin mesajı ortak geldi: ‘Artık yeter…!’

188
 “BARIŞ’ IN KENTİNDE,  BELEDİYE İSYANI…!”


-CHP’ li belediye’ ye görev hatırlatmasını, ilgili Kanun üzerinden yapan Özgür kent sakinleri; “Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, emir ve yasaklar yönetmeliği, A bölümünün 6 Maddesi’ nin  5b bandına göre;
 ‘Meskenlerin Balkonlarında, yol kenarlarında ve mahalle aralarında ızgara ve mangal yakmak yasaktır.’  
Görüldüğü üzere, Burada bir kesinlik cümlesi vardır. Biz burada yaşayanların,  arabaları yanma tehlikesi ile karşı karşıya. Çünkü, kaldırım üzerinde ve araç aralarında dahi mangal yakılıyor.”
------------------------
Özgür kentin isyanı, özgürlük parkında yaşandı;
“ÖZGÜRLÜĞÜN BU KADARI DA FAZLA…”
---------------------------------
‘Barışın Kenti’ söyleminin merkezinde, Özgürlüğe karşı isyan barağı çekildi.
Özgür Kent Siteleri Yönetimleri olarak ortak açıklamada bulunan Sakinler;
“Buranın kullanımı ile ilgili düşüncelerimizi Çanakkale Belediyesine iletmiştik.  Aynı şekilde piknik alanı olduktan sonra,  5 Haziran 2014 yılında dünya çevre gününde Özgürlük parkında 200 kişi ile bu piknik alanının kullanımı ile ilgili bir form yapıldı. 
Bu formun sonuçları da yerel Basın ile paylaşıldığı gibi,  görüşleri çektiğimiz CD ile Mahalle Başkanı olarak resmi yazı ile Çanakkale Belediyesine gönderdik.  Bunun üzerine  17 Haziran 2014 tarihinde Çanakkale Belediye Encümeni bu taleplerimiz doğrultusunda toplandı.  Toplantıdan sonra alınan kararda ‘saat 21:00’ dan sonra  mangal yakmak yasaktır. 23:00’te ise Alan boşaltılacaktır’ kararı alındı.   Ne yazık ki bu karar ölü doğan bir karardır.” İfadeleri ile seslerini yükseltti.
Çanakkale’de dün, tepkinin ve isyanın odağında, CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe belediyesi vardı.
Tek Kelime İle ‘Artık Yeter’
Örgürlük parkında bir araya gelen bölge sakinleri; “Gece yarısından sabahlara kadar sarhoşların gezdiği, mangalların yakıldığı, silahların patladığı yetmedi yollarının yarış pistine çevrildiği yer” diyerek, söze başladı.
Özgürkent sakinleri olarak ortak açıklamaya imza atan bölgenin yaşayanları,   Özellikle Mangal kokusundan dolayı evinin balkonunda oturmaya hasret kaldıklarını, CHP’ li  Belediyeye isyan ederek ‘artık yeter’ ifadeleri ile gösterdi.
Yıllardır soruna çözüm bulamayan ve Alınan kararları da uygulayamayan belediyeye isyan eden mahalle sakinleri adına bir açıklama yapan Esenler Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü; 
“Özgür Kent Siteleri Yönetimleri olarak, buranın kullanımı ile ilgili düşüncelerimizi Çanakkale Belediyesine iletmiştik.  Aynı şekilde piknik alanı olduktan sonra  5 Haziran 2014 yılında  dünya çevre gününde Özgürlük parkında 200 kişi ile bu piknik alanının kullanımı ile ilgili bir form yapıldı. Bu formun sonuçları da yerel Basın ile paylaşıldığı gibi  görüşleri çektiğimiz CD ile Mahalle Başkanı olarak resmi yazı ile Çanakkale Belediyesine gönderdik.  Bunun üzerine  17 Haziran 2014 tarihinde Çanakkale Belediye Encümeni bu taleplerimiz doğrultusunda toplandı.  Toplantıdan sonra alınan kararda ‘saat 21:00’ dan sonra  mangal yakmak yasaktır. 23:00’te ise Alan boşaltılacaktır’ kararı alındı.   Ne yazık ki bu karar ölü doğan bir karardır. İki tane tabelaya baktığınızda bunu görürsünüz. Çünkü bunun uygulanma olasılığı yoktur.  Nitekim, uygulanmadığını siz değerli mahalle sakinleri yaşayarak da gördünüz.  Mangallar kaldırımlar ve arabaların arasında yakılıyordu.  18 Nisan 2018 saat 20:00  bunu komşularımız fotoğraflamıştır ve fotoğrafları elimizdedir.  Arabaların ortasında ve kaldırımda yanıyordu.  Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, emir ve yasaklar yönetmeliğine göre, A bölümünün 6 Maddesinin  5b bandına göre,  Meskenlerin Balkonlarında, yol kenarlarında ve mahalle aralarında ızgara ve mangal yakmak yasaktır.  Burada bir kesinlik cümlesi vardır. Peki biz burada yaşayanlar,  arabalarımızın yanma tehlikesi ile karşı karşıyayız.  Yasak olmasına rağmen burası, mahalle değil mi? Burası kaldırım değil mi? Burada yaşayan insanlar isyan ediyor. Mahalleli ‘Uykumuzdan silah sesleri ile uyanmak istemiyoruz. Tavuk, Balık, köfte kokusu almak istemiyoruz. Yangın tehlikesi ile yaşamak istemiyoruz’ diyor. Belediye’nin Zabıta kayıtlarını tüm yetkililer incelesin. Ben İrfan Kütüklü olarak, gece saat 23:30’unda bir çam tutuştuğu zaman, Zabıtayı getirttik  ve söndürmek için su arıyorlardı. O olayda ben uyanıktım, başka bir olayda sizden bir uyanıktı.
 Peki ya uyanık olmasaydık. Ne olacaktı? Hepimiz yanacaktık. Tek kelime ile ‘Artık Yete’ biz yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz” diye ses verdi.
İçip Ağaçlara İşiyorlar….
Esenler Mahalle sakinlerinin altını çizdiği,  diğer bir yaşanılana ilişkin sözleri hayli dikkat çekti. İşte o sözler;
“ Mahalleliyi en çok rahatsız eden ise sarhoşlar oluyor. Sarhoşlar alkol alıp tuvaletini de çamların altına yapıyor”
Mahalle sakinleri gazetecilerin soruları üzerine; “Biz artık evimizde rahat uyumak istiyoruz. Sabahlara kadar sarhoşlar dolaşıyor ve yıllardır evimizin balkonunda rahat oturamaz olduk.
 Adam içiyor ve ağaçlara çişini yapıyor.  Artı parkımızda mangal yapılmasına karşıyız. Hepimiz dumanlardan ve kokulardan rahatsız oluyoruz. 
Kimse dolaşıp kontrol etmiyor. Fakat burada çamların altında ateş yakılmasını istemiyoruz” dediler. 

Mahalleli Parkı Doğa ve Eğitim Parkı Olarak İlan Etti
Belediyenin bir çare bulamadığı, sarhoşların cirit attığı mahalledeki parkın adını vatandaşlar “Çanakkale Belediyesi Doğa ve Eğitim Parkı’  olarak belirledi. Tüm ısrarlara ve çabalarına rağmen mangal kokusundan, sarhoşlardan ve caddeleri  motor pistine çevirenlerden kurtulmayan Mahalleli çareyi parkın adını, ‘doğa ve eğitim parkı’ olarak ilan etmekte bulduklarını dile getirdi.
Cuma Deren

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.