gelçar denizcilik

‘Çan’lar , Yükselme Devri İçin Çalıyor….

Son iki dönemin karnesine göre, Çan İlçesinde gerçekleşen yatırımlar;  “Devir Açıp Kapadı” dedirtiyor.

1107
‘Çan’lar , Yükselme Devri İçin Çalıyor….


Son iki dönemin karnesine göre, Çan İlçesinde gerçekleşen yatırım lar;
 “Devir Açıp Kapadı” dedirtiyor.
Başkan Kuzu: ‘Hizmette Sınırları Kaldırdım’ dedi ve ekledi;
“Çan, yükselme devrini yaşıyor. Son bir yılda hayata gerçekleşen projeleri saymakla bitiremiyoruz.”
Başkan Dr. Kuzu, Hizmet aşkının nedenini sorgulayan ‘Vitamin’e, tek cümlede, şu yanıtı verdi:

“ETKİLİ İLETİŞİM VE EMPATİ…”
------------------------------
2009 yılında AK Parti’den Çan Belediye Başkanı olarak seçilen Dr. Abdurahman Kuzu, İlçede adeta yükselme çağı yaşatıyor.
Dünya Seramik Devi, ‘Çanakkale Seramik’i ve kale Bodur gibi markaları sınırlarında büyüten Çan’ da, şimdide halka hizmeti ön gören ve geleceğin nüfus artışı düşünülerek, standart üstü yaşamsal alanlarının birbiri ardına yükselmeye başladığı gözlemleniyor. 
9 bin 100 metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve Çan ile özdeşleşen dev proje ‘Termal Otel’in açılışında yaptığı konuşması halen akıllara gelen AK Parti’ li  Çan belediye Başkanı Dr. Kuzu, “Yılların tarihine burada imza atıyoruz. Yıl 2009, bir dönem kapandı bir dönem başladı” demiş, yeni dönemin açıldığını da, “Bizi izleyin. Bir zincirin halkaları gibi, ardı ardına eklenen projeler, Çan’ın geleceğine yön verecek”  ifadeleri ile anlatmıştı.
Başkan Dr. Kuzu, yatırımlarla Çan’ı yükselişe geçirdiğini dile getirirken, Başkanlık döneminde başlayıp bitenleri değil, son bir yılın örneklemeleri ile:”Durmak yok, yola hep devam”  ifadesi ile yeni projelerden söz etti.
İlçeyi,  adeta baştan inşa algısına yol açtığı gözlenen yatırımların nasıl gündeme geldiğini anlatırken,  “1999 yılında Çan'da Psikolojik Danışman olarak çalışma hayatına başladım.  Çan Anadolu Lisesi Müdürü olup, Dokuz yıllık meslek hayatı boyunca ilçeye yönelik gözlemlerime bağlı olarak yaptığım tespitler, çözüm odaklı projelerin asıl mimarı oluverdi” ifadeleri ile Yükseliş döneminin sırrını açıklayan Çan belediye başkanı Dr. Kuzu, yaşamının siyaset öncesi kısmından da söz etti.
ETKİLİ İLETİŞİM VE EMPATİ, HİZMET AŞKININ NEDENİ…
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretim Görevlisi olarak Türkiye'nin birçok ilinde kamu-özel kurum ve kuruluşlarında çeşitli meslek grubuna yönelik "Etkili İletişim ve Empati, Toplam Kalite Yönetimi, Halkla İlişkiler" konularında seminerler de veren  Dr. Kuzu,   2007–2008 yıllarında Avrupa Birliği projeleri kapsamında İngiltere, Romanya ve Macaristan'da,  ‘Yerel Yönetimler ve Eğitim’ konulu çalışma ziyaretlerinde bulunan bir isim.
Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca Ankara'da düzenlenen konferanslara panelist olarak katılımcı olan, ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü ‘Şeref Öğrencisi’ derecesi ile bitiren Dr. Abdurahman Kuzu, 2009 yılı Yerel seçimlerinde AK Parti’den aday olduğunu dile getirirken,
Çan’da girdiği seçimi kazanıp,  Belediye Başkanı olduğunu mütevazi bir dille, ‘Vitamin’e anlattı.
Çan belediye Başkanı Dr. Kuzu,  Türkiye’nin en genç ilçe Belediye Başkanı unvanını da bu seçimde aldığından söz etti.
Başkan Dr. Kuzu aynı zamanda, BİÇAY(Biga-Çan-Yenice ve Çevresi Katı Atık Yönetim Birliği),Yüksek Öğrenimi Yaşatma ve Koruma Derneği ve Kaz Dağları Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanlığını da yapıyor.
Türkiye’nin en Genç İlçe Belediye Başkanı Unvanı ile göreve gelmeden önce sürdürdüğü seçim Kampanyasında, hayal ettiği ve ekibi ile planladığı Çan’ın değeri olabilecek projelerin yapılması için söz verdiğini ve bu sözü tutmuş olmanın haklı gururunu yaşadığının altını çizen Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurahman Kuzu,
 Göreve geldiği gün yaptığı ilk işten söz etti ve “Önceki Belediyeler döneminde sadece göstermelik olarak temelleri atılan projelere el attık. Ortada bir proje olmadığı halde Çan’lıların gözünü boyamak için sadece göstermelik olarak atılan temellerin yerine, bir bir projeleri dikerek Çan’lıların hizmetine sunmayı başardık.” dedi.
İki dönemlik Belediye Başkanlığı süresinde, Çan’da hayal bile edilmeyecek projelere imza attıklarına vurgu yapan  Dr. Kuzu; “En büyük proje diye, o gün söz ettiğimiz  Çan Termal Otel’i, Dere Islahı ve Çarşı Merkezi Yenileme çalışmalarımızdı. Şimdi, ‘en’lere yeni ilavelerimiz olduğunu söylemek, bizleri mutlu ediyor.” dedi.
 YENİ ‘EN’LER….
 7 Belediye 250 Köyün Çöpleri Burada…
Son yılların yeni mega projesi olarak, Başkan Kuzu’nun ifade ettiği,  Biga, Çan ve Yenice ile bağlı Karabiga, Gümüşçay, Terzialan ve Kalkım belde belediyeleri ile Çanakkale İl Özel İdaresi ortaklığı olan BİÇAY Katı Atık depolama alanında sona yaklaşıldığı öğrenildi.
22 Mart 2016’ da  ihalesi yapılan ve 20 Milyonluk bütçeli proje, 7 Belediye ve 250 köyü kapsıyor.
 BİÇAY Katı Atık Yönetim Bİrliği, Katı Atık Bertaraf Ve Düzenli Depolama Tesisinde sona gelinmesi üzerine konuşan Çan Belediye Başkanı Dr.  Kuzu, “Başkanlığını yaptığım Biga, Çan, Yenice dahil toplam 7 belediye ve yaklaşık 250 köyün çöplerinin toplanacağı tesis çok yakında açılıyor. 402 Dönüm araziye kurulan dev yatırım, tüm bölgenin katı atık sorununu çözmekle  birlikte,  çöpten elektrik ve gübre de üretecek. İki yıl önce yapımına başlanan tesisin toplam maliyeti 20 Milyon TL. Tesiste organik maddelerin depolanacak, cam, kâğıt, karton gibi ambalaj atıklarının da geri dönüşüme gönderilecek. Böylelikle milli sermayeye katkı ve en önemlisi tesisin faaliyete geçmesiyle istihdam da sağlanacak. “ diyerek,  kamuoyuna bilgi verdi.
Dev projelerin yanı sıra Çan Belediyesi son bir yılda da önemli projelere imzası attığını anımsatan . Çan Belediyesi tarafından son bir yılda yapılan ve yapımı devam eden projeleri sıralayan Başkan ‘Dr. Kuzu, her bir projelere ilişkin, heyecan içinde şu bilgileri verdi.
Yüksek Öğrenim Yurdunun Temelleri Atıldı
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Çan Meslek Yüksek Okulu bünyesinde bulunan Çan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun da eğitim-öğretime başlamasıyla artan öğrenci barınma sorunu çözmek amacı ile 3922 m2’lik alan üzerine 6 katlı Öğrenci Yurdunun temeli atıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun desteği ile temeli atılan Öğrenci Yurdu, 530 öğrenciye barınma imkanı sağlayacak.
 Avcılar İstedi Atış Poligonu  Yapıldı
Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çan Erenler Avcılık Ve Atıcılık Derneği’nin  talebi üzerine  Çan Belediyesi tarafından tüm maliyetleri karşılanarak Mallı Köy yolu, Şuayip Mevkii'nde yapımı tamamlanan, Uluslararası Trap ve Skeet Atış Poligonunun, Tüm Avcılar ve Avcılar Derneği üyeleriyle birlikte açılışı yapıldı. Uluslararası standartlara sahip olan atış poligonu açıldı.
Mesire Alanı Sil Baştan Yaratılarak Hizmete Sunuldu
Çan Belediyesi vatandaşların ilçe sınırları içerisinde aileleri ile birlikte daha rahat piknik ve diğer sosyal aktiviteleri yapabileceği mesire alanına adeta sihirli bir dokunuş yaptı. Seramik Mahallesi Garip Analar Yurdu yanında, uzun yıllar atıl durumda kalan mesire alanı Çan Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilenerek vatandaşların hizmetine sunuldu.
 
İlk etabı tamamlanan Mesire Alanı Yenileme projesinde yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşlar için Çan Belediyesince Mesire Alanı içerisine Mangal şömineler ve piknik masaları yerleştirildi. Yürüyüş parkurlarının yenilendiği Mesire Alanında çocuklar güvenli bir şekilde vakit geçirebileceği oyun parkı kuruldu.  Sosyal alanların da yenilendiği Mesire Alanı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu “Çan’da uzun yıllar atıl durumda kalan bir değeri daha yeniden ayağa kaldırmanın gururunu yaşıyoruz.  Vatandaşların Çan dışına çıkmadan aileleri ile birlikte vakit geçirebileceği Mesire Alanına yeniden hayat verdik.  Bilindiği üzere Mesire Alanımız geçmiş yıllarda pek çok vatandaşımızı ağırlamış son yıllarda ise ne yazık ki atıl durumda kalmıştı. Vatandaşlarımızın talepleri sonucunda Mesire Alanımızı baştan aşağı yenileyerek yeniden hizmete geçmesini sağladık” dedi.
 
Su Baskınları Tarih Oldu
 
Göreve geldiği günden bu yana Çan’daki Altyapıları yenilemek için yoğun çaba harcayan Dr. Abdurahman Kuzu, ‘Çan’ın gelecek 50 yıllık altyapı sorununu çözdük’ sloganı ile tamamlanan Altyapı geçtiğimiz aylarda yaşanan yoğun yağmurlarda sel taşkınlarının olmaması, Başkan Kuzu’nun bu tezini kanıtladı.  Çan ilçesinin genelinde hâkim olan yoğun yağışa rağmen ilçenin herhangi bir noktasında sel ve taşkın yaşanmazken, Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu’nun 2013 yılında Çan’da başlatarak bitirdiği altyapı projesi meyvelerini verdi. ‘Çan’ın gelecek 50 yıllık altyapı sorununu çözdük’ sloganıyla tamamlanan büyük altyapı projesinde, 60 km’lik boru hatlarına ek olarak kanalizasyon ve yağmur suyu tahliye hatlarının bir birinden ayrılması, Çan ilçesini yoğun yağışlara bağlı sel ve taşkınlara karşı kale gibi koruyor şeklinde yorumlandı.
Mahalleliye Söz Verdi Yaptı
Fatih Mahallesi ve Atatürk Mahallelerini ziyaret eden Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu, mahalle sakinleri ile bir araya gelmişti. Mahallelilerin görüş ve taleplerini iletmelerinin üzerine hemşerilerine aile sağlığı merkezi sözü veren Başkan Kuzu, kısa süre içerisinde iki Mahalleyi de sevdiren müjdeyi verdi. Nadir Pazarbaşı Düğün Salonunun hemen yanına kurulan yeni Aile Sağlığı Merkezi kullanıma hızla hazırlanırken 1-2 haftalık çok kısa bir süre içinde de doktorların göreve başlamasıyla Fatih ve Atatürk Mahallesi sakinlerine hizmet vermeye başlayacak. Her iki Mahallenin de ortak ulaşım noktasında yer alan yeni Aile Sağlığı Merkezi ile ilgili açıklama yapan Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu Çanlıların en iyi sağlık hizmetlerini hak ettiklerini, bunun için de gereken ne varsa gerçekleştirme gayretinde olduklarını belirtti.
Çöpler  Konteynerleri Yer Altına İniyor Çan Güzelleşiyor
15 Milyonluk dev projede alt yapı çalışmalarının ardından başlanan üst yapı çalışmalarında Çarşı Merkezine yeni yollar, kaldırımlar ve otopark alanları kazandırılırken, “Daha Temiz, Daha Yeşil Bir Çan” sloganıyla da Çarşı Merkezi’ne yer altı çöp konteynerleri yerleştirildi. Daha temiz, daha yeşil bir Çan sloganıyla ilçede büyük bir değişim hareketi başlatan Çan Belediyesi, alt ve üst yapı çalışmalarının devam ettiği Çarşı Merkezine yer altına indirilen çöp konteynerleri ile ilgili konuşan Başkan Kuzu, Çan’ın 30 bin kişilik büyük bir aile olduğunu söyleyen Başkan Kuzu, söz vermiş oldukları bir projenin daha hayata geçmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.
 Sosyal Aktiviteler Yoğunlaştı
 Belediye tarafından düzenlenen Kültür gezileri, spor aktiviteleri, sinema günleri, halk konserleri gibi önemli aktiviteler ile Çan’lı vatandaşlar tam bir sosyal hayat yaşıyor. Göreve geldiği günden bu yana önemli önemli projelerin yanı sıra sosyal projelere de imza atan Başkan Abdurahman Kuzu, Çan halkının yoğun katılımı ile yüzlerce etkinlik gerçekleştirildi.   Yaz spor Okulları ile Çanlı çocukların için spor dalları, Ramazan Aylarında görkemli gösterilerin olduğu Ramazan etkinlikleri, konserler, kültür gezileri gibi projelerle Çan’lılar bir yılını doya doya yaşıyor.

Cuma Deren
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #Abdurahman Kuzu
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.