gelçar denizcilik

CHP’li Belediye’nin İmar Komisyonu’nun Kararları Soruşturmada

CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe Belediyesi’nin tüm üyelerine, İç İşleri bakanlığı, Mülkiye Teftiş kurulu Başkanlığı’ndan gönderilen soruşturma evrakının ulaştığı öğrenildi.

1259
CHP’li Belediye’nin İmar Komisyonu’nun Kararları Soruşturmada

CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe Belediyesi’nin tüm üyelerine, İç İşleri bakanlığı, Mülkiye Teftiş kurulu Başkanlığı’ndan gönderilen soruşturma evrakının ulaştığı öğrenildi.
Son günlerde, Belediye Meclisinde görev alan eski ve yeni üyelerin kapısını çalan Postacıların, onlarca isme Soruşturma evrakı teslim ederek mesai tamamladığı öğrenildi.
TÜM ÜYELER İÇİN SORUŞTURMA NEDENİ;
 “Ayrıcalıklı ve avantajlı yapılaşma…”  
Üzerinde, “4483 sayılı, Memurlar ve Diğer kamu Görevlileri’nin yargılanması hakkında.”  vurgusu yapılarak, hem Ana Muhalefet CHP, hem de İktidar AK Parti’li Meclis üyelerine ulaşan soruşturma evraklarında, taban metre kare büyümesi ve kat artışı nedeniyle işlenen suçtan söz edildiği alınan bilgilerden.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERKEK’ E DE,
CHP İL BAŞKANI GÜNEŞHAN’ A DA SORUŞTURMA…
Meclisin geçmiş yıllardaki Üyeleri arasında geçen isimler, Günümüzdeki görevleri ile göz önüne geldiğinde, soruşturmaya tabi dikkat çekenler oldu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek yanı sıra, geçmişte birikte Meclis üyesi olarak görev alan günümüzün CHP il başkanı İsmet Güneşhan’ a da, soruşturma evraklarının ulaştığı öğrenildi.
-----------------------------------------
2007’DEN,  GÜNÜMÜZE,
İMAR SORUŞTURMASI…
---------------------------------
CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe Belediyesi’nde, CİMER ve BİMER başta, Çanakkale Valiliği ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşan şikayet ve suç duyuruları üzerine, bir ayı aşkın süren Müfettiş incelemesi başlatılmıştı. Ankara’ ya, yürüttüğü soruşturma sonrası, elde ettiği bilgi ve belgeleri, kolilerle taşıyan Mülkiye Baş Müfettişi’nin,  soruşturma evraklarını ilgili isimlerin adreslerine postaladığı öğrenildi.
Çanakkale Posta Müdürlüğü çalışanlarının, günlerdir mesaisini, soruşturma evraklarını telsem ederek tamamladığı da edinilen dikkat çeken bilgilerden.
CHP’ li Çanakkale Merkez İlçe Belediyesi’nde, 2007 ‘ den buyana görev alan Meclis üyelerinin tamamına gönderilen soruşturma evraklarının, imar içerikli olduğu öğrenildi.
Alınan bilgiye göre, Meclis üyeleri İmar komisyonundan geçen bazı dosyalarda; “Ayrıcalıklı ve avantajlı yapılaşma…” ya müsaade ile suçlanıyor. 
Üzerinde, “4483 sayılı, Memurlar ve Diğer kamu Görevlileri’nin yargılanması hakkında.”  vurgusu yapılarak, hem Ana Muhalefet CHP, hem de İktidar AK Parti’li Meclis üyelerine ulaşan soruşturma evraklarında, taban metre kare büyümesi ve kat artışı nedeniyle işlenen suçtan söz edildiği gözlendi.
Belediye Meclisi’nin eski ve yeni üyelerine ulaşan soruşturma evraklarında,  3194 sayılı imar kanunun, yönetmeliklerinin amir hükümlerinin gözetilmeksizin,  Meclis İmar Komisyonu’ nun plan tadilatı içerikli dosyalarının bazılarında,   söz konusu taşınmazlar için, ayrıcalıklı ve avantajlı yapılaşma koşullarının sağlandığı (taban metrekare büyümesi, kat artışı gibi) savıyla, soruşturma başlatıldığı bilgisi dile getirildi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DA VAR, İL BAŞKANI DA…
ESKİ ÜYELERİN TAMAMINA SORUŞTURMA…
CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe Belediyesi Meclisi’nde, 2007 yılında görev alan Meclis üyelerinin tamamına, üzerinde;
“İçişleri Bakanlığı Bakanlık Makamının 25.09.2018 tarihli onay emirleri ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının  05.10.2018 gün ve ( 17-07) 5007 sayılı görev emirleri üzerine, müfettişliğimce 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında  Kanun hükümleri doğrultusunda yapılmakta olan önincelemeye esas olmak üzere ,
Mahallinde yapılan inceleme ve soruşturmada,  hakkınızda illeri sürülen iddialarda olan” bilgisi eşliğinde, şu ifadelerle soruşturma evraklarının ulaştığı öğrenildi.
ESKİ ÜYELER HANGİ NEDENLE SORUŞTURMA DA? 
CHP Genel başkan yardımcısı Av. Erkek gibi, CHP il başkanı İsmet Güneşhan ve hali hazırda, Meclis üyeliği görevini sürdüren isimlerinde geçtiği soruşturma evrakında şöyle denildi;
 ”Çanakkale Belediye Başkanlığı’ na Çanakkale’de faaliyetini sürdüren Amator Spor Klüplerinden olan Arslanca Spor Klübüne, Belediyenin mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan olan halı saha ve açık otopark kiralamalarının usulsüz yapıldığı” yolundaki  iddialarla ilgili olarak,
Öncellikle, Çanakkale Belediye Meclisinin 02.02.2007 tarih ve 2007/ 25 sayılı “ Tahsis Talebi “ konulu kararında aynen, “… Arslanca spor kulübü mülkiyeti belediyemize ait ilimiz İsmetpaşa mahallesi oğuz sokakta bulunan halen belediye spor kulübü işletiminde bulunan halı saha ve tesislerinin mahalle gençliğinin faydalanması amacıyla Çanakkale Arslanca spor kulübü adına tahsissen verilmesini talep etmektedirler. Konumun meclisçe görüşülerek gerekli kararını alınması “ denilerek verilen kararda , “Meclisçe yapılan görüşmede, Çanakkale Arslanca spor Kulübü Başkanlığının 18.01.2007 tarih ve 2121 sayılı talebinin meclisçe incelenmesi neticesinde, ilgi dilekçede bahse konu Arslanca spor kulübü mülkiyeti belediyemize ait ilimiz İsmetpaşa mahallesi oğuz sokakta bulunan halen belediye spor kulübü işletiminde bulunan halı saha ve tesislerinin mahalle gençliğin faydalanması amacıyla Çanakkale Arslanca Spor Kulübü adına tahsisen verilmesine “ karar verildiği, Çanakkale Belediye Meclisinin 02.02.2007 tarih ve 2007/ 25 sayılı bu kararına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN’ın yanında Belediye Meclis üyeleri” bilgisi eşliğinde dönemin 23 meclis üyelerinin isimleri sıralanıp,
“Olumlu oy kullandıkları, Çanakkale Belediye Meclisinin amatör spor kulübüne gerek 5393 Sayılı Belediye Kanunun ve gerekse 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunun amir hükümleri  doğrultusunda belediye taşınmazını tahsis etme imkanının bulunmadığı” na dikkat çekildiğinin dile getirildiği gözlendi.
Erdem Sürek
 
 
 
 
 


Etiketler; #İmar Komisyon
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.