gelçar denizcilik

“VE, KAPILAR AÇILDI….”

20 Ekim’e dek, ziyaretçilerini ücretsiz ağırlayacak Troya müzesinde, Yurt dışına kaçırılmış, dillere destan hazinelerin, bazı parçaları da sergilenmeye başladı

196
“VE, KAPILAR AÇILDI….”

TROYA KÖKENLİ HAZİNELER DE VAR,
BURAM BURAM TARİH KOKAN GEÇMİŞİN İZLERİ DE…
2018’e adını veren Troya’nın Müzesi, Turizm’de; Ziyareti olmazsa, ‘olmaz’ merkezlerden biri olarak yaşama geçti.
70 Milyon liralık harcama ile binlerce yıl öncesinin izlerini, günümüzle buluşturan Troya müzesi, görüldüğünde kendine hayran bırakacak eserlerle görücüye çıktı.
İlk günden tam not aldığı gözlenen müzenin resmi açılışı için; “Görkemli tören düzenlenecek.” bilgisini, önceki günlerde Müzeyi ziyaret eden AK Parti Grup başkanvekili Av. Bülent Turan açıklamıştı.
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile birlikte, Müze’nin bir an önce ziyarete açılması için süren çalışmaları titizlikle takip ettiği bilinen AK vekil Av. Turan: “Çanakkalemizin değerine değer katacak bir yatırımımız tamamlandı” ifadeleri ile Troya müzesinin önemine değindi.. 
 UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olan Troya Ören yerinde, uzun yıllardır süren kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkarılan, birbirinden değerli arkeolojik eserler, dün resmen ziyarete açılmış oldu.
-----------------------------------------
 HAYAL Dİ, GERÇEK OLDU…
TROYA MÜZESİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI…
-----------------------------------------
Çanakkale’nin merkeze bağlı Tevfikiye köyünde yapımı tamamlanan 2018 Troya Yılı'nın en büyük yatırımlarından biri olarak değerlendirilen Troya Müzesi, bugün itibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Müze, 20 Ekim tarihine dek ücretsiz ziyaret edilecek.
Müzede sergilenmeye başlanan, Troya kökenli hazine ve eserlerin, ilk  ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiği gözlendi.
 '2018 Troya Yılı' kapsamında en büyük yatırımlardan biri olarak değerlendirilen, Troya müzesi’ nin bir an önce ziyarete açılması için Vali Orhan Tavlı başta olmak üzere, AK Kurmay Av. Bülent Turan’ ın süren çalışmaları titizlikle takip ettiği gözlemleniyordu.
Tevfikiye köyünde, sade bir törenle resmen ziyarete açılan Troya Müzesi, yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı.
Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasının bitmesiyle, kapılarını ziyaretçilerine açan Müze’de, Troya Antik kenti kazılarında ortaya çıkarılan 2 bin eserin yer aldığı alınan bilgilerden.
KAÇIRILAN BAZI ESERLER, AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA…
Yurt dışından getirilen Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara dönerek, yine müzede sergilenmeye başladı. Bu eserler, Müze’nin ilk ziyaretçilerinin ilgi odağı oldu.
Troya Müzesi'nin açılması, halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen hazinelerin ve eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için de büyük etken olarak değerlendiriliyor.
HAYAL Dİ, GERÇEK OLDU…
 UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olan Troya Ören yerinin müze projesi, Çanakkale’nin yıllardır gündemindeydi.
90’ lı yıllarda adı sık geçen ve kentin yılan hikayesine dönüşen Boğaz köprüsü projesi gibi, zaman içinde Troya müzesi de kentin gündemini meşgul eden projelerindendi.
ZİYARET NASIL BAŞLIYOR..
 Müze ziyareti rampadan inerken başlıyor. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları, mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla, günümüze aktarılıyor.
Müzenin giriş alanı olan Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde, ziyaretçiye bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, ‘neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon’ gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle ziyaretçiye anlatılıyor.
Müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen taşınır taşınmaz kültür varlıklarının neredeyse tamamı görücüye çıktı.
20 Ekim’e kadar, ziyaretçilerini ücretsiz ağırlayacak olan Müze’ ye ulaşım için, Çanakkale kent merkezinden Troya Müzesi’ne gitmek isteyen vatandaşlara ulaşım kolaylığı sunacak,  saat 12.00 itibariyle her saat başı hareket edecek servis araçları, ziyaretçilere ücretsiz ulaşım hakkı sunacak.

Cuma Deren
 
 


Etiketler; #kapı #açıldı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.