gelçar denizcilik

BİR YANDAN DEVLET, BİR YANDAN SİYASET, KAZANAN ÇANAKKALE…!

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ nın yakın takibi, İktidar kanadının Kurmayı Av. Bülent Turan’ ın da tüm Hükümet imkanı desteği ile sona gelinen Troya Müzesi projesinde, geri sayıma geçildi.

149
BİR YANDAN DEVLET, BİR YANDAN SİYASET, KAZANAN ÇANAKKALE…!

VEKİL TURAN’ IN SÖZLERİ, EN MERAK EDİLEN SORUYA, YANIT VERİR GİBİ;
“OLASI TARİH, 104. YIL…”
İncele gezisi yapıp, geçtiğimiz günlerdeki Müze ziyaretinde, ‘Büyük ve görkemli açılışı Reis yapacak’ ifadesine imza atan AK vekil Turan’ ın bu çıkışı, açılış tarihi için akıllara 18 Mart 2019’u getirdi.
Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018’e adını veren “Troya ” nın bağrından çıkan eserler, adına taşıyan müzesinde sergilenmek üzere bir bir yerine aldı.
Yaklaşık 5000 yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri’nde süren  kazı çalışmalarında, bu güne değin  gün yüzüne çıkan  arkeolojik eserleri içinde barındıracak Tevfikiye Köyü’nde  yapımı tamamlanan Troya Müzesi’nde,  şimdilerde süren heyecanın  adı, ‘Açılış günü’ oldu.

 TROYA’NIN İZLERİ, BU MÜZEDE….
Çanakkale Merkez İlçesi’ne bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan, UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı, Troya Antik Kenti girişinde, 3.000 metrekare sergi salonu, 11.200 metrekare kapalı alanına sahip olan müze inşası ile 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Troya’ nın ulaşılan tüm  izlerinin modern dünya ile tanıştırılıp, nesilden nesle aktarılması amaçlandı.
--------------------------------
TROYA’NIN TÜM İZLERİ,
NESİLDEN NESİLE TAŞINACAK…
-----------------------------
Çanakkale’de herkesimin merak ettiği Troya müzesinde, açılış için hummalı bekleyişe geçildi. En merak edilen soru ise; ‘Açılış tarihi…?’ 
Vitamin haber merkezi, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın yakın takibindeki çalışmalara, Hükümet desteğini de tam sunan İktidar kanadının kurmayı Av. Bülent Turan’ ın ilgisi ile yapımında sona gelinen Müzeye ilişkin merak edilenlere yanıt olacak bilgileri derledi.
Açılış tarihinden, açılış günü ve sonrası müze ziyaretinin nasıl olacağı yanıtını arayan sorular için Vitamin’ in çabası, olası müze açılış tarihini de ortaya serdi.
Açılış tarihi  için, ‘En anlamlı gün’ denilen Troya Müzesi, o gün geldiğinde  nasıl ziyaret edilecek?
İşte bu sorunun yanıtı; Müze ziyareti, görkemli şekilde yükselen binaya ulaşımı sağlayan, rampadan inerken başlayacak. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla modern dünyayla tanıştırılmış olacak.
Müzenin giriş alanında Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçilere oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, ‘neolitik, kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, höyük, restorasyon, konservasyon’ gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarıldığından, ziyaretçiler bilimsel açıdan da doyurucu bilgilere kavuşturulacak.
Müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen taşınır taşınmaz kültür varlıkları başta,  Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen geçmişin tüm  izleri  özel kurgulanıp sergilenecek.
Blegen kazılarından çıkan ve şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Troya eserleri ile ABD’den getirilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Troya altınlarının da müzeye getirilerek sergilenmesi planlanmıştı.
Açılışa özenle hazırlanan Troya müzesinde, sergilenmeleri için Homeros ile ilgili sikkelerin İzmir Arkeoloji Müzesi’nden istenmesinden, bu ve benzeri nakil işlemlerini  yakından takip eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, açılış tarihi için sel verdi ancak sır vermedi. Tavlı, , “Merakla beklenen açılış, en önemli günümüzde”  ifadesiyle yetindi.
Taş ve mermer  heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, paleolitik balta ve kesiciler gibi, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar; altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, bardak, koku şişeleri, gözyaşı şişeleri gibi, sergilenecek  tüm kültür mirasının, gelecek nesillere aktarılmasına köprü olacak Troya müzesini geçtiğimiz günlerde ziyaret edip, ilgililerden bilgi alan İktidar kurmayı, Çanakkale milletvekili Av. Bülent Turan, Müzede  görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama (anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi),sayesinde,  dokunmatik ekran ve animasyonlarla gerçekleşecek özel anlatımların ziyaretçilerle buluşacağını söylemişti.

ZİYARETTE EDİLEN SÖZ, OLASI TARİHİMİ VERDİ?
AK Parti Grup başkan vekili Av. Turan, müzenin tamamlanmasının büyük bir turizm imkanı sunacağını vurgulayıp;
“Troya Müzesi bölgemizi ayağa kaldıracak yatırımların içinde en önemlilerinden biri. Troya binlerce yıllık hatırasıyla beraber toplumumuza büyük bir turizm imkanı sunuyor. Bu güne dek müzemizin olmaması büyük bir eksiklikti. Açılış için son aşamaya gelindi.  Cumhurbaşkanımızın katılımıyla büyük bir törenle açmayı planlıyoruz.” demesi, ‘Açılışın olası tarihi’ değerlendirmelerine yetti.
Vekil Turan’ ın bu sözleri, akıllara;  18 Mart Deniz Zaferi törenlerinin 104. Yılına da, her yıl olduğu gibi katılması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın, bu tarihte  Şehitler coğrafyası, medeniyetler beşiği Çanakkale’ye, turizm alınanda katkı sunacak Troya müzesini açacağı düşüncesinin yerleşmesine neden oldu.

Erdem Sürek  
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.