gelçar denizcilik

Seçim kapıya geldi dayandı, adaylık süreci çok bilinmeyenli denkleme dönüştü.

1173
Seçim kapıya geldi dayandı, adaylık süreci çok bilinmeyenli denkleme dönüştü.

İKTİDAR’ DA SLOGAN,MUHALEFET’ TE PLAN…!
AK Parti cephesinde, tabanda dinlenen söylem slogana dönüştü;
“REİS’İNİ SEN BELİRLE ÇANAKKALE”
Partililerin:”Reis’ini sen belirle Çanakkale” ifadeleri ile her mahallede kurulacak sandıkta mini seçime gidilip, AK Parti adayının belirlenmesi düşüncesini savunduğu gözlendi.
AK Parti Grup başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Turan’ ın, önceki günlerde, Ana muhalefet CHP’ nin kültüründe olan, fakat uygulanmayacağını iddia ettiği ön seçim vurgusu ardından, iktidar kanadının tabanında dillendiği duyumları artan; “Reis’ini sen belirle Çanakkale” söyleminin,  sokağın ‘en’ konuşulan gündem maddesine dönüştüğü gözleniyor.
Ana muhalefet CHP’ de ise, adı; “Demokratik Seçim Platformu” diye anılmaya başlayan oluşumun, önümüzdeki günlerde uygulamaya alacağı planın detaylarına ‘Vitamin’ ulaştı.
ÖNCE RESMİ BAŞVURU.  ÖN SEÇİM OLMAZ İSE; TOPLU İSTİFA…!
 Alınan bilgiye göre; ‘12 Siyasi Figür’ adlı plan gereği, CHP’ nin geçmiş dönem yönetimlerinde görev almış, Belediye Başkanlığından, Milletvekilliğine çeşitli kademelerden 12 isim, Resmi adaylık müracaatı yapacak. 
Belediye Başkan Adayı belirlenmesi için beklenen ön seçim kararı çıkmaz ise, bu isimler CHP’ den topluca istifa edecek.
--------------------------------
12 RESMİ ADAYLI,
TOPLU İSTİFA PLANI…
----------------------------------
2019 Yerel Yönetimler Seçimi için geri sayıma geçilmişken, ‘Aday kim olacak?’, ‘Belirleme yöntemi nasıl olacak ?’ şeklindeki başlıca soruların yanıtı halen belirsizliğini koruyor.
Hem iktidar, hem de muhalefet kanadında, çok bilinmeyenli denkleme dönüşen Adaylık tespiti yöntemi için, tabanda türeyen dikkat çeken söylemler ise kulaktan kulağa yayılıyor.
Önceki günlerde İktidar kurmayı Av.Turan’dan,  Gökhan için; “PLAN ADAYI…!” vurgusu gelmiş, AK Parti tabanında, Milletvekili Av. Bülent Turan’ ın bu şok çıkışı sonrasında gündeme getirilen bir öneri ise hayli dikkat çekmeye başladı.
Son birkaç ündür AK Parti kulislerinde, partililerin:”Reis’ini sen belirle Çanakkale” ifadeleri ile her mahallede kurulacak sandıkta mini seçime gidilip, AK Parti adayının belirlenmesi düşüncesini savunduğu ve bu düşüncenin den kulaktan kulağa yayılmaya başladığı gözleniyor.
AK Parti Grup başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Turan’ ın önceki günlerde,  Ana muhalefet CHP’ nin kültüründe olan, fakat uygulanmayacağını iddia ettiği ön seçim vurgusu ardından, partililerinin;  “Reis’ini sen belirle Çanakkale”  söylemi ile AK Parti tarihine geçecek bir öneriyi gündeme getirmesi,  İlk’ ler kenti olarak bilinen Çanakkale’ nin,  Siyaset tarihine geçecek bir yeni ilki değerlendirmesi  aldı.
AK Parti kurmayı Turan, CHP’ li Gökhan için;  “Hak ettiği bir yönetimden dolayı değil,CHP liderinin Planı gereği aday…!” demiş ve eklemişti; “KENDİSİ İÇİN AÇTIĞI ALANDA KALMAK İÇİN, ADAYLARI BELLİ…”
CHP liderinin, aralarında Ülgür Gökhan’ ın da yer aldığı az sayıda Belediye Başkanı ile bir takım planlar yaptığını öne süren Milletvekili Av. Turan; “Yönetimini öyle oluşturdu. İstanbul’un malum Belediye Başkanları, Çanakkale ve İzmir gibi birkaç tane var böyle.   Bunlar ile beraber, bir siyasi alan açtı kendisine.  Bu alanda kalmak için onlar ile devam etmek zorunda.  Yani Kılıçdaroğlu olduğu müddetçe, Ülgür Bey aday olacak.”
Vekil Turan’ ın, CHP’nin tarihinde ve kültüründe var olduğuna vurgu yaptığı diğer bir değerlendirmesi ise; “Kılıçdaroğlu olduğu müddetçe, Ülgür Bey Aday olacak. Eğer cidden demokrasiye inanıyorlarsa, CHP’nin kendi tarihinde, kültüründe var; Gelsinler ön seçim yapsınlar. Hep beraber saygı duyalım. Ama ön seçim yapamayacaklar. Buradan ilan ediyorum, Kılıçdaroğlu oludğu sürece, Ülgür Gökhan aday” ifadeleriyle gelmişti.
ÖN SEÇİM YOK İSE, TOPLU İSTİFA VAR….
AK Parti Kurmayı Av. Bülent Turan’ ın, önceki günlerde, ‘bir plan’ diye bahsettiği, CHP’ deki adaylıklara ilişkin iddialı yaklaşımını adeta doğrularcasına; CHP cephesinde uygulanması için çalışmaları süren bir plan oluşturulduğu öğrenildi.
Ana muhalefet CHP’ de, adı; “Demokratik Seçim Platformu” diye anılmaya başlayan oluşumun, önümüzdeki günlerde uygulamaya alacağı planın detaylarına ‘Vitamin’ Haber merkezi ulaştı.
ÖNCE RESMİ BAŞVURU….  ÖN SEÇİM OLMAZ İSE; TOPLU İSTİFA…!
 Alınan bilgiye göre; ‘12 Siyasi Figür’ adlı plan gereği, CHP’ nin geçmiş dönem yönetimlerinde görev almış, Belediye Başkanlığından, Milletvekilliğine çeşitli kademelerden 12 isim, Resmi adaylık müracaatı için gerekli miktarı ödeyecek. 12 aday, hummalı bekleyişe geçecek.  
Belediye Başkan Adayı belirlenmesi için, tüm örgütlerin beklediği ön seçim kararı çıkmaz ise, bu isimler CHP’ den topluca istifa edecek.
Adı, ‘Demokratik Seçim Platformu’ diye anılan oluşumun görevlendirdiği bir ismin, dün ve bu gün, Mega kent İstanbul’ da üt düzey bir CHP Kurmayı ile gerçekleşen toplantıda yer aldığı, yapılan görüşmelerde masaya yatan konular ve denilenlerin, 2  ya da 3 Ekim tarihlerinde, 12 adaylık müracaatı yapacak ismin katılımıyla düzenlenecek istişare toplantısında görüşüleceği de edinilen bilgilerden oldu.
 RESMİ SÜREÇ BEKLENECEK, SONRA DA EYLEM GERÇEKLEŞECEK…
12 ismin resmi adaylık müracaatı sonrasında, ‘Ön seçim’ kararının alınmasını beklemeye başlayacağı, örgütün ‘ön seçim’ beklentisini giderecek karar alınmadığında ise,  Türkiye’de bir ilk olacak eylemi, toplu basın toplantısı ardından, istifaların sunulması ile gerçekleştirilmesinin planlandığı öğrenildi
İKİ NET MESAJ VE “DEMOKRATİK SEÇİM PLATFORMU”
Çanakkale siyaset kamuoyunda, günlerdir açıkladığı manifestosu konuşulan CHP’ de ki yeni oluşum ‘Demokratik Seçim Platformu’ ,  2 maddelik çıkışıyla net mesaj sunmuştu.
CHP tabanından da destek gördüğü gözlenen oluşum,  Seçim Manifesto’ sun da;
“Demokrasi platformu, hiçbir kişi kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın ilkeli siyaset geliştirerek Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar mücadelesine doğrudan katılır. Bu mücadele partinin tüzük ve programını esas alır.
Parti içindeki her kademedeki seçimlerde tam demokrasi ilkesinin işletilmesini savunur.” vurgusu yapmıştı

Erdem Sürek
 


Etiketler; #seçim
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.