gelçar denizcilik

ALKIŞLATAN HASSASİYET SÜRSEYDİ, BELKİ DE SADRİ YAŞACAKTI…

Çanakkale’ de, bundan 7 yıl önce dönemin İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş’ ın öncülük ettiği bir proje başlatılmış, bisiklet, elektrikli bisiklet ve motosiklet sürücülerini kapsayan; “Aklım başımda-Kaskım başımda” sloganı ile kazalarda ölüm riskinin asgariye indirilmesi amaçlanmıştı.

272
ALKIŞLATAN HASSASİYET SÜRSEYDİ, BELKİ DE SADRİ YAŞACAKTI…

Türkiye’ nin dikkatini çeken projenin temeli Çanakkale’de atılmıştı.

Bayramiç ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve hayata tutunamayan16 yaşındaki  Sadri, akıllara Çanakkale’de başlayıp ülke geneline yayılan o projeyi getirdi.
Bayramiç’ de yaşam süren Özkan ailesinin tek evladı Sadri’nin ölümüyle sonuçlanan kaza ardından STK’ lardan dikkat çeken sözlerle dolu açıklamalar geldi.
Çanakkale Memur Sen İl Başkanı Suat Özen; “Acımız Büyük. Allah hiç bir Aileye böyle acılar yaşatmasın, Özkan Ailesine sabır versin.”  dedi ve ekledi;
“Başta Aileleri bu konuda duyarlı olmaya, sünnet hediyesi karne hediyesi diyerek daha çocuk yaşta motor kullanmayı özendirmemeye, ehliyet alma yaşına gelmeden ve gerekli emniyet önlemlerini almadan, kask kullanmadan motor kullanmalarının doğurabileceği tehlikeleri anlatmaya ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Başka Sadri’ler ölmesin”
--------------------------------------
ÇANAKKALELİ’NİN FERYADI,
“BU ACI SON OLSUN…!”
----------------------------------------
Geçtiğimiz Cuma günü geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren 16 yaşındaki Sadri’nin acısı, tüm Çanakkale’nin yüreğine çöktü. Kask kullansaydı, belki de hayatta olacak Sadri, akıllara ister istemez bundan 7 yıl önce Çanakkale polisinin başlattığı, alkışlatan o projeyi getirdi. 
Dönemin Çanakkale İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş’ ın öncülük ettiği proje ile bisiklet, elektrikli bisiklet ve motosiklet sürücülerinin başına gelebilecek olası kazalarda ölüm riskinin azaltılması amaçlanmış,  “Aklım başımda-Kaskım başımda” sloganı ile binlerce sürücüye eğitim verilmişti.
Bayramiç ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve hayata tutunamayan16 yaşındaki Sadri’den gelen acı haber, başlatılan ve sonrasında ise aynı heyecan ile sürdürülemeyen “Aklım başımda-Kaskım başımda” projesinin önemini bir kez daha hatırlattı.
Çanakkale STK’larına; “BAŞKA SADRİ’LER ÖLMESİN” dedirten acı kaza sonrası Çankakale Memur Sen il başkanı Zat Özen ise, dikkat çeken bir çağrıya imza attı.
Özen; “Başta Aileleri bu konuda duyarlı olmaya, sünnet hediyesi karne hediyesi diyerek daha çocuk yaşta motor kullanmayı özendirmemeye, ehliyet alma yaşına gelmeden ve gerekli emniyet önlemlerini almadan, kask kullanmadan motor kullanmalarının doğurabileceği tehlikeleri anlatmaya ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Başka Sadri’ler ölmesin” dedi.
7 YIL ÖNCE TAKDİR TOPLAYAN O PROJE;
Tarihler 2011 Nisan’ ını gösterirken, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, bisiklet, elektrikli bisiklet ve motosikletlerin karıştığı trafik kazalarında yaralanma düzeyeni asgariye çekmek, can kaybının önüne geçmeyi hedefleyen,  'Aklım başımda-kaskım başımda' projesini hayata geçirmişti.
O tarihte, dev projeye pek çok destek gelmişti. Gazeteci Uğur Dündar,  Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında önemli rolü bulunan Nusret mayın gemisinin önünde kameralara konuşmuş,  'Aklım başımda-kaskım başımda' projesinin sloganını Türkiye ile paylaşmıştı. Ülke genelinde projeye büyük ilgi görmüştü.
Dönemin Çanakkale İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, polisevinde düzenlediği basın toplantısıyla projenin startını vermiş, Çanakkale polisinin son yıllarda kask kullanımını teşvik eden bir dizi çalışmaya imza attığını belirtip; kask kullanarak motosiklet, bisiklet ve elektrik bisiklete binen çok sayıda vatandaşın kazalardan yaralı kurtulduğuna dikkat çekmiş ve “Projenin tüm Türkiye'ye yayılması için motosiklet yarışlarında Dünya şampiyonluğu kazanan Kenan Sofuoğlu ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu, kamera karşısına geçerek ülkemiz insanına mesajlarını verdiler" demişti.
'Aklım Başımda-Kaskım Başında' projesinde, o dönem eğitimden geçirilen 700 bisiklet, 300 elektrikli bisiklet sürücüsüne kask hediye edilmiş, etkinliklere katılanlar arasında yapılan çekilişte 5 kişi de bisiklet kazanmıştı.
BAŞKA SADRİLER ÖLMESİN…
Annesi Bayramiç Devlet hastanesi Başhemşiresi olan ve geçirdiği kaza sırasında başında kaskı bulunmayan Sadri’den gelen acı haber sağlık camiası gibi tüm Çanakkale’ yi yasa boğdu.
Çanakkale’de STK ‘ lardan da açıklamalar getirten acı olay karşısında dikkat çeken bir çağrıya, Memur Sen il başkanı Sat Özen imza attı. Özen’ in çağrısı şöyle idi; “Bayramiç ilçemizde geçen Cuma günü meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan  Fevziye-İsmail Özkan çiftinin tek çocuğu olan Sadri Özkan maalesef verdiği yaşam mücadelesini  kaybederek genç yaşta aramızdan ayrıldı.
Çanakkale merkez ve ilçelerimizde son yıllarda artan Motor kazalarında bir çok gencimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü hep birlikte yaşıyoruz.
Başta Aileleri bu konuda duyarlı olmaya, sünnet hediyesi karne hediyesi diyerek daha çocuk yaşta motor kullanmayı özendirmemeye, ehliyet alma yaşına gelmeden ve gerekli emniyet önlemlerini almadan kask kullanmadan motor kullanmalarının doğurabileceği tehlikeleri anlatmaya ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.” dedi.
BİR ÇAĞRI DA TÜM İLGİLİ VE YETKİLİLERE…
Memur Sen İl başkanı Özen’ in açıklamasında yer alan diğer bir çağrı ise ilgili ve yetkililere yönelikti.
O sözler ise tam da şöyle idi;  “Bu konuda İlimizde ki Tüm Yerel yönetimleri, kolluk birimlerini ve tüm yetkilileri bu hususta denetimleri sıkılaştırmaya  ve gerekli tedbirleri almaya davet ederek sosyal sorumluluğumuz gereği Başka Sadri’lerin ölmesinin önüne geçilmesini talep ediyoruz.” diyerek, kask kullanımı ve tüm motorlu taşıt sürücü eğitimlerine dikkat çekti.
Erdem Sürek
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DZMFE544 - 08.11.2018 04:52:29
Türkçe dilbilgisi ve imlâ ka'idelerine yeterince hâkim eleman bulmakta güçlük yaşıyorsunuz da o yüzden midir yazılarda birçok hatâ olması?!
Avatar
DZMFE543 - 08.11.2018 04:46:33
Sen hiç sorgulama, â'ilesinin payını!..