gelçar denizcilik

Siyaset kamuoyu ‘Aday kim?’ sorusuna odaklandı.

Siyaset kamuoyunu, 2019 Yerel Yönetimler Seçimi heyecanı bastı.

593
Siyaset kamuoyu ‘Aday kim?’ sorusuna odaklandı.


Gelişmeler ise, şöyle dedirtti;  
“DANANIN KUYRUĞU, KOPTU KOPACAK…!”
Siyaset kamuoyunu, 2019 Yerel Yönetimler Seçimi heyecanı bastı. İktidar kanadında çiçeği burnunda Milletvekili Jülide İskenderoğlu gibi, Sosyal demokrat kimliği ile bilinen Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Ayvacık’ ın partili Belediye Başkanı M. Ünal Şahin’ in isimleri, geçtiğimiz günlerde Çanakkale Merkez ilçe Belediye Başkan adaylığına, ‘potansiyel adaylar’ olarak geçmişti. 
AK Parti tabanı; “Genel merkezin ‘Seçmenin nabzını yükseltecek isim’ ile…. açıklaması, adeta potansiyel adayları tarif ediyor.” değerlendirmesini yapmaya başladığı gözlendi.
Kulislerde kullanılan ve birbiriyle örtüşen karşılıklı ifadeler ise şöyle oldu;
“Halkla ilişkileri güçlü, sokaktan selamsız geçmeyen bu üç isim gibi, aday’lar la Belediyeyi kazanırız.”   
İktidar kanadında, Belediye başkan adaylığı tespitinde seçmenin nabzını yükseltecek ismin baz alınacağı duyurulup, adaylıkta aranacak öncelikli kriter net sözlerle dile getirilirken, Çanakkale’de Ana muhalefetin adayı kim olacak sorusu, tabanda en fazla yanıtı aranana döndü.
CHP’ nin 25 Eylül günü Bursa’ da yapacağı ön değerlendirme toplantısından çıkacak sonuca odaklanan örgütün meraklı bekleyişi bir yana,  “Demokratik Seçim Platformu” adıyla anılan oluşum, dikkat çeken bir çıkış yaptı.
‘Ön seçim’ vurgusu, bu oluşumun Manifestosunda hayli dikkat çekti. 
-----------------------------
İKTİDARIN ARADIĞI, AÇIKLANAN  ‘KRİTER’
ANA MUHALEFET  ‘ÖRGÜT ODAKLI’ SAPTAMADA…
------------------------------ 
Siyaset kamuoyunu Seçim havasına sokan, adaylık sürecine ilişkin açıklama ve çalışmalar, yanıtı aranan tek soruya yol açtı. ‘Aday kim olacak…?’
Hem iktidar hem de Ana muhalefet kanadında, adaylık için ismi zikredilen siyasetçi sayısının bir elin 5 parmağını geçmeyişi ise ayrı bir dikkat çekti.
Günlerdir, Belediye Başkan adaylığı için iktidar kanadında dillenen potansiyel adaylar dışında, yeni isimlerin zikredilmediği gözlenirken, AK Parti Genel merkezi’nin, adaylık belirlemesinde arayacağına vurgu yaptığı olmazsa olmaz kriter, dikkatleri tabanla sıcak ilişkileri bulunan siyasetçilere çevirmeye yetti.
İktidar kanadında, çiçeği burundaki Milletvekili Jülide İskenderoğlu yanı sıra, Partili Ayvacık belediye Başkanı M. Ünal Şahin’ in ismi, potansiyel aday olarak dilleniyordu. Baro başkanı olan ve sosyal demokrat kimliği ile anılan Av. Bülent Şarlan’ ın ismi de, AK parti kulislerinde, potansiyel aday olarak geçmişti.  
CHP TABANI,  ‘KİM OLACAK’ SORUSUNUNUN YANITI PEŞİNDE
Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Parti’lilerin, “SALI’ YA, ‘SALICI’ İLE ÖN DEĞERLENDİRME…” dedikleri, kafiye yüklü sözlerle isimlendirdikleri gözlenen, 25 Eylül Salı günü Bursa’da gerçekleştirileceği bilinen parti içi çalışma öncesinde,  Çanakkale’de hayli hummalı bir bekleyişe geçildiği gözleniyor.
CHP’ nin Örgütlerden sorumlu kurmayı Oğuz Kaan Salıcı’nın Bursa’da gerçekleştireceği görüşmeye, Güney Marmara’ da ki illerin bir önceki dönem il ve merkez ilçe başkanlarıyla, partili belediye başkanları da davet edildi.
Mevcut Başkanlar ve partili eski kurmaylar ile adaylık konusunu konuşacak Salılı’nın, bu görüşmeler ardından Genel Merkeze liste sunacağı bekleniyor..
ESKİ BAŞKANLAR, ÖZAY VE ÖNDER’ DE ÇAĞRILDI…
Bursa’da gerçekleşecek toplantıya, CHP’nin eski il Başkanlarından Nejat Önder gibi, CHP tabanının ‘Efsane başkan’ diyerek andığı, Belediye Başkanlarından ve eski Milletvekili İsmail Özay’ ın da davet edildiği öğrenildi.
“DEMOKRATİK SEÇİM PLATFORMU”
Çanakkale’ de siyaset kamuoyunu Yerel seçim havasına büründüren bir diğer gelişme ise, CHP’ de ki yeni oluşum oldu. Adı: Demokratik Seçim Platformu” olarak dile getirilen oluşumun, 2 maddelik ve iki fıkralık ilk çıkışı, son günlerin en konuşulanına döndü.
Örgüt içi kulislerde olduğu gibi, CHP tabanının, duyurulan iki maddelik ve iki fıkrası bulunan Seçim Manifesto’ sunu değerlendirdiği gözleniyor.
‘Demokratik Seçim Platformu’ kendini kamuoyuna şöyle anlattı; “Demokrasi platformu, hiçbir kişi kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın ilkeli siyaset geliştirerek Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar mücadelesine doğrudan katılır.Bu mücadele partinin tüzük ve programını esas alır.
Parti içindeki her kademedeki seçimlerde tam demokrasi ilkesinin işletilmesini savunur.”
Bu bağlamda, demokrasi için ortak akıl dediklerine de vurgu yapılan, kısa açıklam metninde iki fıkra halinde, şu mesaj verildi;
“İl ve ilçe kongreleri ve kurultaylarda, çarşaf liste. Belediye, İl Genel meclisi, Belediye Başkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde üye bazında ve Hakim nezaretinde ön seçim yapılmasını zorunlu görür.” 
Erdem Sürek


Etiketler; #siyaset
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.