Çanakkale’de CHP’nin 96. Kuruluş Yıldönümü Coşku İle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk siyasi partisi olarak 96 yıldır varlığını sürdürüyor. Partinin 96. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

353
Çanakkale’de CHP’nin 96. Kuruluş Yıldönümü Coşku İle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk siyasi partisi olarak 96 yıldır varlığını sürdürüyor. Partinin 96. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Gün içinde yapılan etkinliklerin ardından Akşam ise tüm üyelerin katılımı ile bir kutlama yemeği gerçekleştirildi. Düzenlenen yemekte Cumhuriyet Halk Partili üyeler Partilerinin 96. Kuruluş yıldönümünü kutladılar.
Kurtuluş Savaşı sonrasında ulusal egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak isteyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi hem yeni bir yönetim şekli hem de siyasi partilerle tanıştırdı. Bu kapsamda, ülkenin ilk siyasi partisi olan ‘Halk Fırkası’ kurdu. Atatürk tarafından kurulan Halk Fırkası .  1935'teki 4'üncü kurultayda ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adını aldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihine ilk siyasi parti olarak ismini yazdırın Cumhuriyet Halk Partisi dün 96 yaşına girdi. Partinin kuruluş Yıldönümü dolayısı ile yurdun bir her ilinde gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri kapsamında da Çanakkale’de İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yemekte bir araya gelen üyeler Partinin 96. Yılını kutladılar.
Bir restoranda düzenlenen Akşam yemeği ve kutlamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek,  Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Başkanı İsmet Güneşhan,  Merkez İlçe Başkanı  Ali Uyanık, İlçe Belediye Başkanları, üyeler ve partililer katıldı.
Düzenlenen gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı İsmet Güneşhan   “Çanakkale Ruhu ile başlayan,  19 Mayıs ile devam eden ve 9 Eylül 1922’de biten sürecin dirayeti Tam Bağımsızlığımızı elde etmek ve Misak-ı Milli sınırları içerisinde, bayrağımızın altında  hep beraber özgürce yaşamaktır.  Bu zaferden tam bir yıl sonra,  9 Eylül 1923 tarihinde Cumhuriyet Halk Fırkası kurulur,  16 Eylül 1924 yılında ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk Trabzon’da tarihi konuşmasını yaparak, Tüm Cumhuriyet Halk Partililere seslenir; ‘Halk Fırkası, memleket ve milletin her türlü dayanaktan mahrum bırakarak, felakete atıldığı uğursuz hengamede, bütün milleti kadrosu içine alarak  kuvvet ve kudret yapan, harici düşmanlarını kovan,  dahili düşmanlarını imha eden, halka hürriyet ve hakimiyet temin eden mukaddes bir cephedir.  Halk Fırkası hiçbir saf ile ittifak etmeyerek  Türkiye Cumhuriyetini kuran devrimci ruhun  bütün memleketlerde karşılık bulmasıdır” der.  Bu söylemin üç ana noktası vardır;  Bunlardan birincisi, bütün milleti kapsayan, yani herkesi kucaklayan, milletin kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmadan herkesi kucaklayan bir parti olmasıdır.  Atatürk Trabzon’da yaptığı bu açıklamasında Cumhuriyet Halk Fırkasını bu şekilde açık ve net bir şekilde dile getiriyor.
İkincisi ise halka hürriyet ve  hakimiyeti temin eden bir parti  olması.  Yani ‘Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir’  sözünün temelinin geçtiği yer  Trabzon’da yaptığı bu önemli konuşmaydı.  Üçüncüsü ise Cumhuriyeti kuran devrimci ruhtan söz etmesidir.  Kurtuluş savaşu ve Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı, sadece bizim için değil, Emperyalizmin boyunduruğu altında ezilen tüm mazlum halklar ve dünya siyaseti açısından da önemli bir devrimci harekettir.  Tüm Cumhuriyet Halk Partililer gönül rahatlığı içerisinde şunu söyleyebilir ki  Türkiye Cumhuriyetinin en temel yapısında Cumhuriyet Halk Partisinin imzası vardır.  Kurtuluş savaşı veren kadrolar,  Cumhuriyeti kurmuş, egemenliği saraydan alıp halka, yani Cumhura vermiştir ve ‘Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir’ dedirtmiştir.  1947 yılından sonra ise çok partili siyasi hayata geçilerek,  demokrasi için önemli bir adım atılmıştır.  Bu ülkeye Sosyal demokrasi anlayışını tanıştıran yine Cumhuriyet Halk Partisi Kadroları.  Şimdi ise bizler düşen görev,  kaybolan demokrasiyi  yeniden inşa etme görevi, biz Cumhuriyet Halk Partililere  düşmektedir” dedi.
“Halka Rağmen Kimse Bu Ülkede Siyaset Yapamaz”
Bir Konuşma yapan Milletvekili Özgür Ceylan ise ülke gündemini değerlendirerek, gelinen süreçte ülkenin Cumhuriyet Halk Partisinin 6 ilkesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Ceylan “Ekonomide, İç politikada, dış politikada ülkemiz adeta savruluyor.  Bizler bu dönemde ülkemizin ihtiyacının ne olduğunu biliyoruz.  Bugün Ülkemizin ihtiyacı partimizin 6 ilkesi, ülkemizin ihtiyacı Cumhuriyet Halk Partisi.  Biz Cumhuriyetçilik dedik.  Cumhuriyette Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Bizim Halkçılık anlayışımız ise her şey halk için ve halkla beraber yapmak dermektir. Siyasi iradenin meşruiyeti yalnızca halktadır. En son yaşadığımız 31 Mart seçimlerinde halkımız İktidara tokat gibi bir cevap verdi.  Ardından 23 Haziran’da halkın seçimini tanımaya İktidara  yine bir tokat  daha attı.  Ve biz onlara Halkçılığın ne olduğunu bir kez daha onlara gösterdik.  Çünkü hiç kimse Halka rağmen bu ülkede siyaset yapamaz” dedi.
“Cumhuriyet Halk Partisi Kuruluş ve Kurtuluşun Partisidir”
Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise yaptığı konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş sürecine değinerek “Limni adasının Mondros bölgesinde 31 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi imzalandı.  Bu mütarekenin 7. Maddesi çok önemlidir. Çünkü bu madde İşgal devletlerine istediği bölgeyi işgal etme yetkisi veriyordu ve İşgaller başladı.  İlk olarak Osmanlının Başkenti İstanbul işgal edildi. Daha sonra Adana, Antep, Urfa, Maraş, Antalya, Konya ve  15 Mayıs 1919’da  İzmir işgal edildi.  16 Mayıs 1919’da yani İzmir İşgalinden bir gün sonra da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuruna bindi. İşte 16 Mayıs 1919’da başlayan milli mücadele 9 Eylül 1922’de  İzmir’de zaferle taçlandı. Onun için bugün çok çok önemli. Cumhuriyet Halk Partisi, kurtuluşun partisidir. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi ilkelerinde Kuva-yi Milliye vardır,  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk vardır. O zaman da Cumhuriyet Halk Partisi  kadroları Milletin hak ve hukuku için mücadele etti. Onun için Kurtuluşun partisidir.  Aynı zamanda Kuruluşun Partisidir Cumhuriyet Halk Partisi. Çünkü Tarihteki 17’inci devletimiz Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuştur.  Bunun için Kurtuluş ve Kuruluşun partisi olarak 96. Yılımız hepimize kutlu olsun. Sivas Kongresinden 100 yıl sonra o Mondros Mütarekesi reddedilmişti. Çünkü bu işgallere karşı milletin direnme hakkı olduğu vurgulanmıştı.  Sivas kongresinde ulusal bağımsızlık kabul edilmiş, tüm manda ve himaye reddedilmişti.  Bu yüzden Sivas kongresi önemli ve Sivas’ta Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti  bir bütün  olarak teşkil etmiştir.  Daha sonra Bu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinde de de partimiz doğmuştur” dedi. 
“4’üncü Devrim, Türkiye Cumhuriyetini Demokrasi İle Taçlandırmak”
Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuşmasının devamında “ Bugün de bu bilinçle hareket ediyoruz.  Ankara’dan İstanbul’a Adalet yürüyüşünde attığımız her adım, hep birlikte aynı 100 yıl önceki gibi, hak, hukuk, adalet mücadelesidir.  Hepimize düşen tarihi bir sorumluluk var.  Cumhuriyet Halk Partisi büyük devrimler gerçekleştirdi.  İlk devrimimiz Cumhuriyeti kurmaktı.  Sonra demokrasiyi kurmak, daha sonra sosyal demokrasiyi tesis etmek.  Bugün bizlere yine önemli bir görev düşüyor.  Belki de 4’üncü devrim olacak. O da Türkiye Cumhuriyetini ta demokrasi ile taçlandırmak.  Bu görevi de başarı ile gerçekleştireceğiz.  Çünkü bu özgürlükte, bu liyakatte  kadrolarımız var, Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri var, ilkelerimiz var ve tarihten aldığımız güç var.  Bugün Hukuku araç olarak kullanan bir iktidar, otoriter bir sistemi meşrulaştırmaya çalışıyor. Onun için Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği mücadele çok önemli.  Bugün bizim verdiğimiz mücadele Demokrasi mücadelesidir. Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği, onurlu bir toplum hizmetidir. Görevimiz ne olursa olsun, hangi görevde olursak olalım, görevlerimizin hepsi geçici, asıl olan Cumhuriyet Halk Partisidir” dedi.
 
Konuşmaların ardından Parti üyesi olan ve yıllarca partiye emek veren üyelere teşekkür plaketleri takdim edildi. Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin takdim ettiği plaket töreninin ardından canlı müzik eşliğinde üyeler 96. Kuruluş yıldönümünü kutladılar.
 
Şerife Erdem – Adem Y. Bağ
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.