Çanakkale'de Zil Çaldı  77 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

Çanakkale'de, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte 77 bin öğrenci ders başı yaptı. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı düzenlenen törenle açıldı.

369
Çanakkale'de Zil Çaldı  77 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

 
Törende bir açıklama yapan Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 310 okulumuzda görev yapan 5 bin 500 öğretmenimizin, 77 bin öğrencimizin ve velilerimizin sevinç ve heyecanına yürekten katılıyoruz” dedi.
 
2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. 5 bin 500 öğretmen ve 77 bin öğrenci ders başı yaptı. Yeni eğitim öğretim yılı dolayısı ile Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bir kutlama programı gerçekleştirdi. Kutlama Programı Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Çelenk Koyma töreni ile başladı.   İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, 18 Mart İlkokulu'ndan 4'üncü sınıf öğrencileri Mehmet Yaman ve Zeynep Acar ile Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından buradaki tören sona erdi.
 
İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni ise Cevatpaşa Ortaokulu'nda düzenlendi. Burada düzenlenen törene AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli törene katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklala Marşının ardından Öğrenciler çeşitli gösteriler sergilediler. Şiirlerin Okunması ve Halk oyunları gösterisinin gerçekleştirilmesinin ardından Günün anlam ve Önemini belirten konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz “2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 310 okulumuzda görev yapan 5 bin 500 öğretmenimizin, 77 bin öğrencimizin ve velilerimizin sevinç ve heyecanına yürekten katılıyoruz. Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergelerinden biri o ülkenin eğitime verdiği önem ve eğitim sistemidir. Bugün bilim ve teknolojide, kültür ve sanatta, iktisadi kalkınma düzeyinde önde gelen ülkelerin tamamı bu gelişme ve ilerlemeyi kuşku yok ki, eğitim ve öğretime verdikleri öneme borçludur.Eğitim sadece fiziki ve maddi yatırımla yapılacak bir faaliyet alanı değildir. Eğitim camiası olarak bir mabet gibi saygı duyduğumuz okullarımızda verdiğimiz eğitimin temel unsuru kuşkusuz olarak öğretmenlerimizdir. Saygı değer öğretmen arkadaşlarım, bütün çocuklara bakışımız birdir, aynıdır. Bu güzel ülkenin her evladı bizim için aziz bir emanettir. Bu ülkenin hiçbir evladını kaybetmek gibi bir lüksümüz yoktur. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu ülkenin bütün çocuklarına sahip çıkacağız. Hiçbir vatan evladını kaybetmek, geride bırakmak lüksümüz yoktur. Gençlerimizin akademik olarak donatılmalarının yanında manevi değerlerimizle donatılmış olarak yetiştirilmelerinden de mesulüz. Tüm çocuklarımız sahip çıkmalı, bir çocuğumuzu bile dahili ve harici bedahların ağlarına kurban etmemeliyiz, etmeyeceğiz. Sevgili öğrenciler,  geleceğin güç ve çağdaş Türkiye’sini yaratacak olan siz gençlerin eğitim hayatınızın her aşamasında başarıya koşan, akılcı, milli değerlerinin bilincinde, ahlaklı, engellerle mücadele eden, dürüst bireyler olarak yetişmeniz için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancımız tamdır. Saygı değer veliler, en değerli varlıklarınız olan çocuklarınızın donanımlı ve çağın gereklerine uygun şekilde yetiştirilmesinde sizlerin görevi, evlatlarınız güvenerek sahip çıkmak ve eğitimin her aşamasında onları desteklemektir. Eğitim sürecinde okulu kendi yuvanız olarak görüp sahiplenmektir” dedi. Tören sonunda Vali Orhan Tavlı ve protokol üyeleri, okul bahçesinde ve sınıfta öğrenciler ile bir araya gelerek, yeni eğitim öğretim yılında kendilerine başarılar diledi

Biga’da Öğrenciler Ders Başı Yaptı
 Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ilk ders zilinin çalmasıyla yeni eğitim-öğretim yılına 'Merhaba' diyen öğrencilerin sevinç ve heyecanına ortak oldu. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İdriskoru Köyü İbrahim Aydın İlk-Ortaokulunda hazırlanan 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programına katılarak öğrencilerin ilk okul gününde yanlarında oldu. Programa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, MHP İlçe Başkanı Sadettin Saat, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları (STK) ve oda başkanları, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve aileler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program; minik öğrencilerin müzikli gösterileri, halk oyunları, şiirlerin okunması, ‘okula hoş geldiniz’ çiçeğini sunulması ve ilk ders zilinin çalınmasıyla devam etti.

 Başkan Erdoğan, Öğrencilerin Heyecanını Paylaştı
Programda bir konuşma yapan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün uzun ve güzel bir yaz tatili döneminin ardından 2019-2020 eğitim-öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını sizlerle paylaşıyoruz. Sevgili öğrenciler; Sizler bizim geleceğimiz, şehrimizin ve ülkemizin ümidisiniz. Derslerinize düzenli ve sistemli çalışmanızı, derslerinizle birlikte sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerde yer almanızı, yaz tatilinde olduğu gibi devamlılık içinde kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı içinde başarılı ve güzel bir yıl geçireceğinize inanıyorum. Sizi çok sevdiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Değerli velilerimiz; çocuklarımız ilk eğitimini sizlerden aldığı gibi sizler bugün yavrularınızı okula getirmenin tatlı telaşını yaşıyorsunuz. Ben öğretmenlerimiz kadar sizlerin de büyük katkı ortaya koyacağınızı bilerek okul-aile işbirliği esasına dayalı bir dönem olacağına inanıyorum. Saygıdeğer öğretmenlerimiz; Sizler ise büyük emek sarf ederek, fedakarlık içinde bir yıl geçireceksiniz. Bu kutsal görevi icra ederken, sevgiyi hissetmiş, çağdaş eğitim sistemiyle donanımlı ve bilgili bireyler yetiştirdiğiniz gibi ilçemizin ismini de eğitim-öğretim kalitesiyle üst sıralara taşıma gayreti içinde olacağınızdan eminim. En güzel ders ve oyunlar için ise Belediyemiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte siz kıymetli yavrularımızın daha rahat ve sağlıklı bir ortamda ders almasını sağlamak amacıyla boyama, oyun alanları ve ilaçlama çalışmaları yaptık. Eğitim camiamızın her alanda her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ederek, yeni eğitim ve öğretim yılının geleceğimizin umudu olan yavrularımıza, gençlerimize müdür, öğretmen ve tüm çalışanları ile birlikte velilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Kazasız belasız bir eğitim-öğretim yılı temenni ederek hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl diliyorum" ifadelerini kullandı.

Lapseki’de 3 Bin 390 Öğrenci Ders Başı Yaptı
3 aylık yaz tatilinin ardından Lapseki’de 3 bin 390 öğrenci için ders zili çaldı. Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Şafak Kılıçarslan, yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere başarılar diledi. Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ise, minik öğrencilerle bir araya gelerek kendileri ile sohbet etti. Yılmaz, "Geleceğin teminatı çocuklarımız için üzerimize düşen her türlü görevi yapıyoruz" dedi. Öte yandan Lapseki’de yer alan 25 Eylül İlköğretim Okulu önünden geçen çevre yolu da tamamlandı. Servis ve özel araçların okula ulaşım için yoğun olarak kullandığı çevre yolu düzenlemesi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılışına yetiştirildi. Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 25 Eylül İlköğretim Okulu önünden geçen çevre yolu düzenlemesi için yaptığı açıklamada, "Okullar açılmadan bitirmeyi planladığımız bir çalışmaydı. Çevre yolu asfaltlamasını tamamladık. Okul giriş kapısı önünde kasisler ve duba montajları yapıldı. Ağır tonajlı araçlar yüzünden deforme olan yolu yeniden asfaltladık" şeklinde konuştu.
 
Şerife Erdem - Cuma Deren - Adem Y. Bağ
 
 


Etiketler; #tören
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.