Süslü Kadınlar Farkındalık İçin Pedal Çevirecek

2013 yılından beri her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde yapılan ve bu yıl 7.’si, Çanakkale’de ise 3.’sü gerçekleştirilecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu onlarca il/ilçede eş zamanlı olarak 22 Eylülde gerçekleştirilecek. İzmir merkezli başlayıp, dünyanın bir çok şehrine yayılan farkındalık

324
Süslü Kadınlar Farkındalık İçin Pedal Çevirecek

 
2013 yılından beri her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde yapılan ve bu yıl 7.’si, Çanakkale’de ise 3.’sü gerçekleştirilecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu onlarca il/ilçede eş zamanlı olarak 22 Eylülde gerçekleştirilecek. İzmir merkezli başlayıp, dünyanın bir çok şehrine yayılan farkındalık etkinliği Çanakkale’de de gerçekleştirilecek.
 
 Sağlıklı yaşamın artması ve Bisiklet kullanımının kent içinde yaygınlaştırılmasına farkındalık  oluşturarak, bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının hedeflendiği Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 22 Eylülde gerçekleştiriliyor. Dünyanın bir çok şehrinde olmak üzere, Türkiye’de ise İzmir Merkezli eş zamanlı olarak Çanakkale’de de bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek tura yoğun bir katılımın olması bekleniyor.
 
 2013’te Sema Gür tarafından ortaya atılan ve Pınar Pinzuti ile birlikte koordine edilerek, ilk önce tüm Türkiye’ye ardından dünyaya yayılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu sene yine Dünya Otomobilsiz Kentler Günü olan 22 Eylül’de düzenlenecek. Türkiye’de 7.kez düzenlenecek olan etkinlik, Çanakkale’de ise 3.kez gerçekleşerek, sokakları renklendirecek.  Yapılacak tur ile ilgili bilgi veren Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çanakkale Sorumlusu Ece Evcin   “Hayatın giderek zorlaştığı, vicdanların köreldiği, kadının, çocuğun ve doğanın en ağır şiddeti yaşadığı bu dönemde, tüm acılara inat çığ gibi büyüyen bir kadın hareketi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu. Yılda bir kez istediğimiz gibi giyinmek, hatta abartmak, birlikte olmak, bisiklete binmek, gülümsemek suç değil. Bir arada olup, birçok kadının bisiklete binmesini sağlamak amacımız. Dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız bu ülkede, sürdürülebilir ulaşım seçeneklerinin en güzelini, en güzel şekilde göstermek için 22 Eylül’de yollarda olacağız. Bisiklet yollarının iyileştirilmesini ve çoğaltılmasını, abartılı giyinerek ve çok olarak göstermek niyetindeyiz. Kadının bir araya gelerek, ne kadar güçlü olabildiğini göstermek için bu turu yapıyoruz. Her yaştan, her farklı fikirden insanın bir araya gelerek ortamı koklamanın güzelliğini göstermek için orada olacağız. 80 yaşındaki kadınlar, mülteci kadınlar, hastalıklar geçirmiş kadınlar ve birçok sivil toplum örgütü bizimle birlikte olacak. Anneler, çocuklar bizimle olacak. Yine erkekleri de davet ediyoruz ama geri planda ve formayla değil. Biz nasıl şık geliyorsak onları da şık giyimle bekliyoruz. Sürüş boyunca bize destek olarak, fotoğraflarımızı çekerek yanımızda olurlarsa mutlu oluruz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, özellikle kadınların, ulaşım aracı olan bisikletle sokağa çıkmasına sebep olan bir tur. Bu bir taban hareketi, bu gülümseyen bir eylem. 7.yılımızda 32 yurtdışı şehri daha eklendi. Toplam 120 şehre ulaştık ve bu şehirlerin arasında bizi en heyecanlandıran da Tahran oldu”  dedi.  
 
“Hedefimiz Kadınları Trafiğe Çıkarmak ve Farkındalık Yaratmak”
 
Evcin,  Etkinliğin amacı ve hedefi hakkında da bilgiler vererek  “Bu turu organize etmek çok kolay. İnsanlara bir şekilde, sosyal medyayla, anlatarak bir şekilde ulaşıyorsunuz. İlk sene 200 kadar, ikinci sene ise 300 kadar kadını tura davet etmeyi başardım ama marifet buna devam etmek ve sürdürülebilir hale getirmek. Bütün yetkililerin dikkatini çekmek ve belediyenin dikkatini çekip bunu bir yıla yayacak şekilde adımlar atmaktı. Bu sene belediye başkanımızla görüştük ve kendimizi ifade etme imkanı bulduk. İsteğimiz, özellikle kadınlara bisiklet eğitimi vermek, trafiğe çıkarmak ve trafikte farkındalık yaratmak. Geçtiğimiz iki sene boyunca yaptığımız bu tur ile yavaş yavaş tırmanmaya başladık ve şimdi daha yeni başlıyoruz”  dedi.  
 
 Bu sene yapılacak etkinlik hakkında da bilgi veren Ece Evcin, “Bu sene DJ eşliğinde şarkılarla coşacağız. Ama ilk etapta bizim çok güzel bir hayalimiz var. Hep beraber aynı hareketlerle dans edeceğiz, herkes katılabilecek, kolay hareketler olacak. Ayrıca bisiklet yolunda da bir çılgınlık yapacağız, hostesler gibi burası bisiklet yolu hareketleri çalışacağız ve insanlara farkındalık paylaşmak adına. Birçok fotoğraf çekimi olacak. Turun rotası bu sene biraz farklı. Güzergah aynı fakat bu sefer ters olacak. Dönüş yolunda İnönü köprüsünden geçiyorduk ve çok yorulmuş oluyorduk. Bu sene önce İnönü Köprüsü’nden geçeceğiz. Emniyetimiz, valiliğimiz bize her türlü desteği veriyor. Polis memurlar bizi pamuklara sarıyor, son derece dikkatliler. Bu sene sadece biraz daha yavaş gidip, turdaki kopmalara engel olmak ve bu sene çok daha fazla sayıya ulaşmak istiyoruz” dedi.
 
 Şerife Erdem
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.