gelçar denizcilik

KOYDURULMUYORDU, VALİ TAVLI KOYDU…

CHP’li Belediye Meclis üyelerinin oy çokluğu ile, 2013 Kasım Meclisi oturumunda Ret gören ‘Demokrasi Meydanı’ isim teklifi, Valilik tarafından kullanılan yazılı anlatımda, resmen resmiyet kazandı.

400
KOYDURULMUYORDU, VALİ TAVLI KOYDU…


CHP’li Çanakkale Merkez ilçe Belediye Meclisi’nin, 2013 Kasım ayı oturumunda,  AK Partili Meclis üyelerinin teklifine ‘hayır’ denmiş, İskele Meydanı’nın adının Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi CHP’li Meclis üyelerince Ret edilmişti.
FETÖ/PDY tarafından gerçekleşen 15 Temmuz hainliğinin 2. yılında, Valilik himayelerinde düzenlenen; “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü”  etkinliğine ilişkin duyuru ve sonrasındaki yazılı anlatımlarda, CHP’li Belediye Meclisi’nde Ret gören isme resmen, resmiyet kazandırıldığı gözlendi.
Valilik resmi sitesinde, etkinliğin duyuruları ve gerçekleşmesi ardından yer alan yazılı anlatımlarda geçen cümle şöyle oldu;
 “Demokrasi Meydanı’nda 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü ….“
---------------------------------
İSKELE MEYDANI DEĞİL,
RESMEN ‘DEMOKRASİ’ MEYDANI…

------------------------------------
FETÖ/PDY’nin, iki yıl önce 15 Temmuz’ da kalkıştığı darbe girişimi sonrası, Çanakkale’de Demokrasi nöbetlerinin tutulduğu adrese, ‘Demokrasi Meydanı’ ismi verilmesi teklifine, Belediye Meclis çoğunluğunu oluşturan CHP’li üyelerce ‘hayır’ denilmesi, kent gündeminde tartışma yaratmıştı.
FETÖ terör örgütü mensuplarının, Millet iradesine uzanan hain ellerine dur denilen noktalardan biri Çanakkale’nin İskele Meydanı olmuş, Çanakkaleliler bu noktada günlerce demokrasi nöbeti tutmuşlardı.
Çoğunluğu CHP’li Meclis üyelerinin oluşturduğu,  CHP’li Çanakkale Merkez İlçe Belediyesi Meclisine, AK Partili Meclis üyelerince 2013 Kasım ayında getirilen, İskele Meydanı’nın isminin, 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi teklifine ‘hayır’ denilmesinin üzerinden aylar geçti.  
Meydanın ismi  ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde,  Çanakkale Valiliğinin resmi internet sitesinde yer alan,  etkinlik programı ve sonrası anlatımlarda kullanılan yazım dilinde,  ‘Demokrasi Meydanı’ olarak resmen resmiyet kazandığı gözlendi.
Belediye Meclisi’nin 2013 Kasım meclisinde ret gören isim değişikliği teklife ardından, günlerce kamuoyunda tartışılan konuya, sessiz sedasız noktayı koyan Çanakkale Valiliği oldu.
Valilik resmi internet sitesinde, geçtiğimiz Pazar günü, on binlerce Çanakkalelinin katılımı ile gerçekleşen; ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ nü anlatır açıklama metninde kullanılan başlıkta;
“Demokrasi Meydanı’nda 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” ifadeleri yer buldu.
Çanakkale Valiliğinin resmi internet sitesinde, 16 Temmuz 2018 Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşılan, etkinliği anlatır metinde yazıya dökülerek, resmiyet kazanan, ‘Çanakkale İskelesi  Demokrasi Meydanı’ anlatımının, tekrarlanarak ifade edildiği cümlelerden bazıları şöyle idi;
 “FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 2. Yıl dönümünde binlerce Çanakkaleli meydanları doldurarak Milli Birliğe sahip çıktı.    
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı Milli Birlik Yürüyüşünden sonra Çanakkale İskelesi- Demokrasi Meydanı’ndaki programla devam etti. 
FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 2.yıl dönümünde Milli Birliğe sahip çıkan binlerce Çanakkaleli Milli Birlik Yürüyüşünden sonra Çanakkale İskelesi- Demokrasi Meydanı’nda Mehteran takımı tarafından karşılandı.   
Çanakkale İskelesi Demokrasi Meydanında devam eden 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, Mehteran gösterisi saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Şehitlerimiz için duaların edilmesiyle devam eden programda, Vali Orhan TAVLI, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.  
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde gerçekleştirilen törendeki konuşmaları kurulan dev ekranlardan canlı olarak izlendi.”    
2013 KASIMINDA NELER OLMUŞTU?
İskele meydanı için isim değişikliği teklifine, CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe belediyesi Meclisi’nden Ret çıkması, kamuoyunda; “Meclis ‘Demokrasi’ye mi karşı?” sorusu eşliğinde tepkili değerlendirmeler toplamıştı.
Dönemin, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETO) 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından, Çanakkale İskele Meydanı'nda gerçekleştirilen demokrasi nöbetleri nedeniyle, buranın isim değişikliği başvurularının Belediye Meclisinde oy çokluğuyla reddedildiğini açıklamış, konuya ilişkin tepkiler ise, Adının Demokrasi meydanı konulması istenilen noktada verilmişti.
Partililerle meydanda toplanan AK Parti teşkilatları, "Adını Çanakkaleliler Koydu, Burası: Demokrasi Meydanı" yazılı pankart açmıştı.
AK Parti kanadı; Belediyenin Kasım ayı meclis toplantısında İskele Meydanı'nın adının "15 Temmuz Şehitleri Demokrasi Meydanı" olarak değiştirilmesi konusunun gündeme geldiğini dile getirip,
Buna AK Parti'li meclis üyelerinin evet, CHP'li üyelerin hayır, MHP'li tek üye Ufuk Demirbaş'ın ise çekimser oy kullandığını ifade etmişlerdi.
2013, 15 Temmuz Hain darbe girişimi ardından, 27 gün boyunca demokrasi nöbeti tutulan alanın isim değişikliğine ilişkin Meclisten Ret çıkmasını, o günlerde Basına verdiği demeçlerinde değerlendiren CHP’li Başkan Ülgür Gökhan;
Meydanların, sokakların ve kamusal alanların isimlerini verme yetkisinin kendisinde değil belediye meclisinde olduğunu söylemiş, Gökhan’ın basında yer alan açıklamalarından bazılarında, konunun daha öncede gündeme geldiği hatırlatması eşliğindeki sözleri, şöyle olmuştu;
"Hatta iki sene önce gelmişti bu meydanın adının değişmesiyle ilgili konu. O zaman Kent Konseyi bir referandum yaptı.
O zaman bu meydanın adının İskele Meydanı olması konusunda bir sonuç çıktı.
Şimdi bu yeniden gündeme geldi. Evet burasının adı Demokrasi Meydanı olabilir, bir sıkıntı yok ama biliyorsunuz bir isim varsa ve vatandaş bunu tutmuşsa buranın ismi pek değişmiyor.
 Burasının adı da İskele Meydanı' ydı ve vatandaş da bunun böyle kalmasını istedi.
Yine bu 15 Temmuz sürecinden sonra meydanla ilgili böyle bir talep ortaya çıktı. Biz bunu gene meclise getirdik.
Başkan 'geciktirdi' diyor ama ben geciktirmedim. Konunun meclise gelme süreci bellidir. Başkanın bilgisi olmayabilir. Komisyondan geçmesi lazım çünkü.
Komisyonda oy çokluğuyla bu alanın isminin değişmemesi kararı verilmiş. Meclise geldi sonra mecliste de çoğunlukla aynı kalması uygun görüldü."
Erdem Sürek
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gökhan463 - 21.07.2018 12:26:59
Bu şekilde başlık atan gazetenin,yazarının yazdığı kalemin arkasında silgi yok mu?