Köylere Reisten Destek Güzelyalı Dardanos’a Meclisten Yetki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçme suyu yetersiz köyler için Kalite ve standardın yükseltilmesine de destek sundu.  Atıksu projelerinde de kullanılmak için KÖYDES’in  emrine 30 Milyon TL sundu.

2366
 Köylere Reisten Destek Güzelyalı Dardanos’a Meclisten Yetki


Susuz Köy Kalmayacak
Başkan Erdoğan’dan KÖYDESE 30 Milyon
 Atıksu Arıtmaya Belediye Meclisi Cansuyu Kattı
 Başkan Gökhan’a Borçlanma Yetkisi Verdi
 
Diğer taraftan CHP’li Çanakkale Belediyesinin Başlattığı Projenin tamamlanması için gerekli borçlanma konusunda Belediye meclisin olağanüstü toplantıya çağırılmıştı. Toplanan meclis kararını verdi.  Güzelyalı Dardanos Atıksu arıtma projesinin Projenin tamamlanması için İller Bankasından  borçlanma  talebindi bulunulmak üzere Belediye Başkan Gökhan’ı yetkilendirdi.
 
Ekonomik sıkıntılardan dolayı Çanakkale Belediyesi tarafından kentin bir çok noktasında devam eden yapılar kaynak sıkıntısı yaşarken, Başkan Gökhan’ın gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sonrası bir çok projenin kaynak sorunu çözüldü. Başta Güzelyalı ve Dardanos Arıtması için Olağanüstü toplanan Meclis dün Başkan Ülgür Gökhan’a borçlanma yetkisi verdi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Suyu yetersiz köy ve bağlıları başta olmak üzere içme suyu projelerinde, Köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesine yönelik yol projelerinde ve  Atık su projelerinde kullanılmak üzere KÖYDES’e 30 Milyon 525 Bin 683 TL Ödenek tahsis edildi.

Cumhurbaşkanının Kararı İle KÖYDES’e Dev Ödenek
30 Milyon 525 Bin 683 TL Ödenek Tahsis Edildi 

Son yıllarda yapılan mega projelerle Türkiye’de en çok yatırım yapılan iller arasında yer alan Çanakkale’ye dev bir ödenek daha ayrıldı. Cumhurbaşkanının kararı ile Suyu yetersiz köy ve bağlıları başta olmak üzere içme suyu projelerinde, Köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesine yönelik yol projelerinde ve  Atık su projelerinde kullanılmak üzere KÖYDES’e 30 Milyon 525 Bin 683 TL Ödenek tahsis edildi. 
Çanakkale İl Özel İdaresinde konu ile ilgili yapılan açıklamada “7156 sayılı 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 10 uncu maddesi ile  2019 Yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) Projesi uygulama usul ve esaslarının tespit edildiği 2019/1011 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile  İlimize 30.525.683,00  TL KÖYDES ödeneği tahsis edilmiştir. Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenen Uygulama Esas ve Usullerine uygun olarak bu ödenek; Suyu yetersiz köy ve bağlıları başta olmak üzere içme suyu projelerinde, Köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesine yönelik yol projelerinde, Atık su projelerinde kullanılacaktır.
 KÖYDES İl Tahsisat Komisyonunun 10/05/2019 tarihli ve 2019/1 sayılı kararı gereğince tahsis edilen ödeneğin; 1- Köylerimizden acil içme suyu ihtiyacı olan projelerde kullanılmak üzere toplam    9.291.622,00 TL’ si Suyu Yetersiz, Yeni Tesis ve Tesisi Geliştirilecek olan köy ve bağlılarının İçme ve kullanma suyu ihtiyacında,   2-   15.035.319,18 TL’ si Yol ve Ulaşım Hizmetleri Sektöründe. 3-   888.833,00 TL’ si Atık Su projelerinde. 4-   1.000.000,00 TL’ si Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği  tarafından Ortak Alım olarak Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) alımında kullanılacaktır. 5-  2.821.642,30 TL’ si Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından Ortak Alım olarak Akaryakıt alımında kullanılacaktır. 6-   305.255,20 TL’ si Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından Ortak Alım olarak Yedek Parça alımında kullanılacaktır.  7-   710.514,39 TL’ si Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından Ortak Alım olarak Araç ve İş Makinesi Kiralama hizmet alımında kullanılacaktır.  8-    472.496,93 TL’ si İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından Yönetim Gideri olarak kullanılacaktır. 
Proje başlangıcında Yol ve ulaşım amaçlı proje sayısı 36 adet, İçme ve kullanma suyu temin veya iyileştirme proje sayısı ise 59 adet, Atık su proje sayısı 4 adet olarak belirlenmiş ve toplam 99 adet projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlanılmıştır. Projenin uygulanmasında Yol ve Ulaşım hizmetlerinde 37.961, İçme ve kullanma suyu projelerinde 18.388, Atık su projelerinde ise 943 olmak üzere toplam 57.292 kişiye 2019 Yılı KÖYDES Projesi kapsamında hizmet götürülmesi planlanarak hedeflenmiştir” denildi.
 
 
 
 
 

 
 


Etiketler; #köydes #para
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.