TAVLI; “COĞRAFYAMIZI DAR ETMEYE ÇALIŞANLARA, ZEHİR EDİYORUZ…!” (VİDEO)

‘TÜRKİYE GAZETECİLER KONFEDERASYONU’  (TGK)’NUN ÇANAKKALE BULUŞMASININ GALA YEMEĞİNDE, TROYA ANTİK KENTİ VE  ŞEHİTLER COĞRAFYASI İÇİN DİKKAT ÇEKEN TARİFE VALİ ORHAN TAVLI İMZA ATTI

278
TAVLI; “COĞRAFYAMIZI DAR ETMEYE ÇALIŞANLARA, ZEHİR EDİYORUZ…!” (VİDEO)
VİDEO HABER

 

 
 
VALİ TAVLI’DAN,  BARIŞ VE HOŞGÖRÜ VURGUSU İLE,
 
KUMPASÇILAR VE ALGICILARA  ‘OKKALI MESAJ…!’
 
“DÜNYAYI ONLARA;  ‘DAR’ EDİYORUZ…”
 
 
‘TÜRKİYE GAZETECİLER KONFEDERASYONU’  (TGK)’NUN ÇANAKKALE BULUŞMASININ GALA YEMEĞİNDE, TROYA ANTİK KENTİ VE  ŞEHİTLER COĞRAFYASI İÇİN DİKKAT ÇEKEN TARİFE VALİ ORHAN TAVLI İMZA ATTI.
 
 
“DOĞU BATI MÜCADELESİNİN MERKEZİ…”
 
80 İl’den Gazeteci Cemiyetleri ile 8 Gazeteci Federasyonu’nun kurduğu; ‘Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’ nun 15 ‘nci Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı;
 
“Doğu ve Batı arasındaki mücadelenin geçtiği bir merkez burası.” diyerek Çanakkale’ yi anlattı.
 
Vali Tavlı sonra da; “Bize kumpaslarla, algı yönetimiyle bu coğrafyayı dar etmeye çalışanlara; barışın, hoşgörünün, insanlığın vicdanı olan, bu nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Troya Antik Kentiyle, 2018 Troya Yılıyla hoşgörüyle, dünyayı Çanakkale’de buluşturarak cevap veriyoruz.” dedi.
 
2018 Troya yılıyla amaçlanılanıözetleyen Vali Tavlı;
 
“Dünyayı bu şekilde onlara dar ediyoruz ve herkesi Çanakkale’ye Troya Antik Kenti’ne bekliyoruz. Hoşgörü medeniyetinin, insanlığın vicdanı olan bu medeniyetle herkesin buluşmasını ve buradan bir nebze de olsa bir şeyler anlamasını istiyoruz.” dedi.
-----------------------------------------------
 
BAŞKANLAR BİLDİRGE SONDU,
VALI TAVLI MANŞET ÇIKARDI…
 
-----------------------------------
 
Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC)  ev sahipliğinde düzenlenen ve 3 gün süren 15’nci, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Başkanlar kurulu toplantısının Gala yemeğinde, tüm dünyaya okkalı mesajı Vali Orhan Tavlı verdi.
 
Vali Orhan Tavlı, Yardımcısı Turhan Yılmaz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı,  Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Hafize Akıncı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇGC Onursal Başkanı İsmet Akıncı yanı sıra 80 il, 8 Gazeteci Federasyonu Başkanının katılımıyla düzenlenen toplantının Gala yemeğinde, Şehitler Coğrafyası Çanakkale’den, dünyaya verilen mesaj hayli dikkat çekici oldu.
.
Vali Orhan Tavlı, Konfederasyon üyesi Gazeteci Cemiyetleri Başkanlarına hitap ederken;
“Doğu ve Batı arasındaki mücadelenin geçtiği bir merkez burası.” diyerek Çanakkale’ yi anlattı. Ardından da;
 
“Bize kumpaslarla, algı yönetimiyle bu coğrafyayı dar etmeye çalışanlara; barışın, hoşgörünün, insanlığın vicdanı olan, bu nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Troya Antik Kentiyle, 2018 Troya Yılıyla hoşgörüyle, dünyayı Çanakkale’de buluşturarak cevap veriyoruz.” dedi.  2018 Troya yılıyla amaçlanılanı özetleyen Vali Tavlı;
 
“Dünyayı bu şekilde onlara dar ediyoruz ve herkesi Çanakkale’ye Troya Antik Kenti’ne bekliyoruz. Hoşgörü medeniyetinin, insanlığın vicdanı olan bu medeniyetle herkesin buluşmasını ve buradan bir nebze de olsa bir şeyler anlamasını istiyoruz.” diye konuştu.
 
 
Çanakkale’de uzun süre unutamayacağı günler geçirdiğini dile getirerek, kentin tarihi, geçmişi ve doğasına ilişkin övgü dolu sözler eden Türkiye Gazeteciler konfederasyonu (TGK) Başkanı Nuri kolaylı ise konuşmasında ;  “Burada Başkanlar kurulu toplantımızı yaptık ve mesleğimizdeki sorunları masaya yatırdık.  Onunla ilgili de önümüzdeki ay içerisinde 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimde Siyasilere yönelik mesleğimizin sorunlarını içeren bir sonuç bildirisi yayınladık.
 
Umuyorum Siyasilerimiz bu sonuç bildirgesini okurlar ve bir nebze olsun sorunlarımızın çözümüne yönelik önümüzdeki dönem katkıda bulunurlar.”  şeklindeki ifadelerini kullandı.
 
 
VALİ TAVLI’DAN, ALMANAK ÖNERİSİ
 
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, TGK  Başkanlar kurulu üyeleri ile 80 ilin Gazeteci cemiyetleri Başkanları ve 8 Federasyon başkanından, 15’nci başkanlar kurulu toplantısına ilişkin, kendi illerinde kaleme alınacak gazete haberlerinden bir Almanak yapılmasını önerdi. Bu konuda, Çanakkale Valiliği’nin göreve hazır olduğunu söyledi.
 
Şehitler diyarı Çanakkale adına konuşan Tavlı, sözlerine şöyle başladı; “Anadolu’nun kadim değeri Troya’ya, Çanakkale ruhunun doğduğu, Çanakkale destanının yazıldığı Çanakkale’mize hoş geldiniz.”
 
2018 Troya yılının nasıl ilan edildiği konusuna ilişkin, TGK üyesi Başkanları bilgilendiren Vali Tavlı; “ 2016 yılının sonlarıydı, iki tane turizmci kardeşimiz beni ziyarete geldi. Hem hayırlı olsun ziyaretine geldiler, hem de 2018 yılının Troya Yılı olmasını istiyoruz dediler. Armağan Aydeğer kardeşimiz ve Ahmet Çelik kardeşimiz iki turizmci. 4-5 sayfalık bir dosya hazırlamışlardı bana.
Arkadaşlar, ben bu dosyayı bir inceleyeyim dedim. Troya Antik Kenti hakkında bana kısa bir bilgi verdiler. Troya, 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. 2018 yılında da 20’nci yıl münasebetiyle genç turizmci kardeşlerimiz,  Troya Yılı olmasını istiyorlardı. Tabi ben tarihsel boyutunu inceledim. 1870’li yıllarda Osmanlı Devleti zamanında Troya’da kazılar başlamış. Bu tarihsel süreç içersisinde; 1996’da Milli Park, 1998’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 2013-2014’te Troya’da Troya Müzesi inşaatı başlamış. Tabi Troya Ören Yeri’nden Troya Antik Kenti çevresiyle bir bütün. Çanakkale ile de bir bütün. 2016 yılında Troya Müzesi ve Troya Antik Kenti’ni gezdim, çevresini dolaştım. Çevresinde Osmanlı Mezarlığı var. Çanakkale Savaşları’nın ilk izleri orada. Fransızların ilk çıkarma yaptığı Kumkale civarı, Orhaniye Tabyaları, Kumkale Şehitliği, Osmanlı Devleti’nde 30 yıl Kaptan-ı Deryalık yapmış Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın Av Köşkü orada. Tabi, Troya UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde. Biz bu konuyu araştırıp, birde baktık Çanakkale tabi ki sadece Troya’dan ibaret değil. Anadolu yakasında, Avrupa yakasında her yanında antik kentler dolu. Müthiş bir zenginlik var Çanakkale’de. Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan Bey ile istişare ettik, Troya Yılı ilan edilmesini nasıl sağlarız, bunun bize katkıları nelerdir diye. Yalnız Destanlar Şehri Çanakkale’nin turizme, Türkiye’nin de bir turizm hikayesine ihtiyacını olduğunu düşündük.
Bu nedenle 2018 Yılının Troya Yılı ilan edilmesi için çalışmalar yaptık. Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan, Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza konuyu arz etti ve 2017’nin son aylarında 3. Turizm Şurası’nda Sayın Cumhurbaşkanımız Troya Antik Kenti’nin Troya Yılı’nın önemine vurgu yaptı ve dünya çapında bir cazibe merkezi olması gerektiğinin vurgusunu yaptı. Bütün Bakanlıklarımız, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Dış İşleri Bakanlığımız ve yerelde biz İl Özel İdaresi, Valilik ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Troya Antik Kenti’nde devam eden alt ve üst yapı çalışmalarını hep birlikte yürütmekteyiz. Çanakkale özelinde yerelde başlayan bir inisiyatif bütün Türkiye’yi sardı ve küresel bir boyuta ulaştı.
 
Başta, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza huzurlarınızda şükranlarımı ifade etmek istiyorum. 90 yurtdışı fuarında Troya ve Çanakkale tanıtılmakta ve halen devam ediyor.”
 
 TROYA YILI ÜZERİNDEN, DÜNYAYA OKKALI SÖZLER
 
Çanakkale Valisi Tavlı, yaklaşık 4-5 yıldır birilerinin,  bu coğrafyayı dar etmeye çalıştıklarına vurgu yaptı.
 
Vali Tavlı ardından da; “Bizde dedik ki, bu coğrafyayı bize dar etmeye çalışanlara bir cevabımız olacak buradan. Anadolu Kadim Medeniyeti diyoruz Troya’ya.
Doğu ve Batı arasındaki mücadelenin geçtiği bir merkez burası.
 
Bize kumpaslarla, algı yönetimiyle bu coğrafyayı dar etmeye çalışanlara barışın, hoşgörünün, insanlığın vicdanı olan bu nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Troya Antik Kentiyle, 2018 Troya Yılıyla hoşgörüyle, dünyayı Çanakkale’de buluşturarak cevap veriyoruz.
 
Dünyayı bu şekilde onlara dar ediyoruz ve herkesi Çanakkale’ye Troya Antik Kenti’ne bekliyoruz. Hoşgörü medeniyetinin, insanlığın vicdanı olan bu medeniyetle herkesin buluşmasını ve buradan bir nebze de olsa bir şeyler anlamasını istiyoruz. “
 
CEMİYET BAŞKANLARINA SESLENDİ…
Vali Tavlı, “Sizlerden bir ricam var.”diyerek, TGK üyesi Cemiyet başkanlarına  seslendi.
“Çanakkale’ye bizim borcumuz var. Çanakkale hepimizin, Şehitlikleri gezdiniz, Troya Antik Kenti’ni gezdiniz. Ecdadımız orada, Çanakkale Şehitler diyarı diyoruz. Hepimizin canı, kanı orada, atalarımız orada. Bu nedenle Çanakkale’nin bizim nezrimizde yeri çok farklı. Sizden istirhamım, buradan illerinize döndüğünüzde Çanakkale’de geçirdiğiniz üç dört günlük süre içerisinde edindiğiniz izlenimleri gazetelere, medyalara yansıtırsanız,  ben de Çanakkale Valisi olarak sizlerin buradaki yaşadığınız anıları paylaşmanızı, paylaştığınız zamanda medyada çıkan bu haberleri de bir almanak haline getirip, hepsini birleştirip yazılı bir şekilde tarihsel bir anı kalması açısından resme çekmek istiyorum. Bunu hep birlikte yaparız diye düşünüyorum.” Dedi.
 
 15’NCİ BAŞKANLAR KURULU BİLDİRGESİ NET;
‘Basın yasası güncellenmeli…’
 
3 gün süren TGK Başkanlar Kurulu ardından, okunan Bildirge’de;
“ Türk Ceza Kanunu’nda ve diğer bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan darbe dönemlerinden kalma basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler,  çağdaş ülkelerdeki basın özgürlüğü uygulamalarıyla derinden çelişkiler içermektedir.” görüşünü savunan Başkanlar kurulu ardından da şu iadeleri kullandı;
 
“Demokratikleşme, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından bugüne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar mevcuttur.  Medyaya kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınmasını, ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Türk medyası, gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Yasa, yazılı, görsel ve sesli medya için meslek odası statüsüyle günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Bu kapsamda siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve medya örgütleri temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturularak, kanun teklifi hazırlanmalı ve Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır. Ülkemizde yerel medya çok zor koşullarda ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Resmi ilan fiyat tarifesinde 2 yıldan beri artış sağlanmamıştır. Basın İlan Kurumunun hazırladığı, yerel medya sektörüne can suyu olacağı bilinen ve Bakanlar Kurulu’nda imzalanan yeni tarifenin onaylanarak bir an önce uygulanması öncelikli talebimizdir. Bunun yanı sıra yerel basını güçlendirecek yeni katkılar sağlanmalıdır. Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki 5953 Sayılı Kanun halen yürürlüktedir. Basın işkolunda ‘gazeteci’ olarak çalışan kişiler ve işverenleri arasındaki ilişkiler ile çalışma koşulları bu kanunla düzenlenmiştir. Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak düzenlenmesi, medya sektöründe sendikalaşmanın geçmişteki konumunun yeniden sağlanması, sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır. İnternet haberciliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir gelişim göstermiştir. Ancak gelişmiş ülkelerde konu yasalarla düzenlendiği halde ülkemizde bu alanda ciddi bir boşluk bulunmaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının yayıncılık konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 
TGK’ nın 15’inci başkanlar Kurulu toplantısı gale yemeğinde, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen Gazeteciler Cemiyeti başkanları başta Çanakkale valisi Tavlı olmak üzere, ÇGC Başkanı Hafize Akıncı’ ya, ev sahipliklerinden dolayı teşekkür plaketleri ve günün anısına, yörelerinin simgesi çeşitli anı materyalleri sundu.
 
Haber; Cuma Deren - Fotoğraflar; Engin Ören 
 
 
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.