BAŞKANLAR ÖNCE ‘ÖZGÜRLÜĞÜ’,  SONRA DA EKONOMİYİ KONUŞTU…

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Başkanlar Kurulunu, 2018 Troya yılı kapsamında, şehitler Coğrafyasında buluşturdu.

259
BAŞKANLAR ÖNCE ‘ÖZGÜRLÜĞÜ’,  SONRA DA EKONOMİYİ KONUŞTU…

BAŞKANLAR ÖNCE ‘ÖZGÜRLÜĞÜ’,  SONRA DA EKONOMİYİ KONUŞTU…
DEV BULUŞMADA, SERT TESPİT
‘ÖZGÜRLÜK YERLERDE…’
 
Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Başkanlar Kurulunu, 2018 Troya yılı kapsamında, şehitler Coğrafyasında buluşturdu.
Gazetecilik mesleğinin sorunlarının masaya yatırıldığı Çanakkale’ de, TGK’ nın 15’nci Başkanlar kurulu toplantısı da gerçekleştirildi.
Mesleğin sorunlarını İrdeleyen başkanlar, Basın Özgürlüğüne de büyük harflerle dikkat çekti.
TGK’ nın Çanakkale’ de buluşmasına ev sahipliği yapan, ÇGC Başkanı Hafize Akıncı, “İlkler kentinde bir ilke daha imza attık. Dev buluşmanın anlamlı tarihte, Troya yılında olması, Şehitler coğrafyasından Türkiye’ ye verilen ses’e aynı bir anlam kattı.” dedi.
---------------------------------

BASIN’IN KALBİ ÇANAKKALE’DE ATTI...
EN AĞIR TESPİT, ÖZGÜRLÜK OLDU…
----------------------------
2018 Troya Yılı dolayısıyla, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun (TGK) 15’nci Başkanlar Kurulu Toplantısı Çanakkale’de düzenlendi.  Dev buluşmaya Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliği yaptı.
Toplantıya katılan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, mesleğin sorunlarıyla alakalı çok sayıda çalışmanın yapıldığının altını çizdi.
Kolin Otel'de yapılan toplantıda konuşan TGK Yönetim Kurulu üyesi Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmet Akıncı; “Basın İlan Kurumu fiyat tarifesinin bir an önce çıkması Anadolu basını için çok önemli” diyerek yerel basının en önemli sorunlarından birine dikkat çekti.

ÖZGÜRLÜK YERLERDE…
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ise basın özgürlüğünün yerlerde süründüğünü ifade ederek, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkmasına yönelik yasal düzenlemelerin bir an önce yapılıp, temel hak ve  özgürlüklere hep beraber kavuşulmasının öneminin altını çizdi.


 
Başkanlar Çanakkale'de Buluştu
Mesleğin Sorunlarına Çözüm İçin Bir Araya Geldiler

2018 Troya Yılı dolayısıyla, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun (TGK) 15’nci Başkanlar Kurulu Toplantısına Çanakkale ev sahibi oldu.  
Kolin Otel’de düzenlenen, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun (TGK) 15’nci Başkanlar Kurulu Toplantısında verilen mesajlar hayli dikkat çekti.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu(TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, TGK Yönetim Kurulu üyesi Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmet Akıncı, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı ile birlikte, ülkenin farklı illerinden çok sayıda Cemiyet Başkanının katıldığı program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
TGK 15’nci Başkanlar Kurulu Toplantısının açılış konuşmasını yapan TGK Yönetim Kurulu üyesi Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmet Akıncı, 2018 Troya Yılı’nda Başkanlar Kurulu Toplantısını Çanakkale’de yapmaktan onur duyduklarını ifade etti. Bu güne kadar verilen mücadelenin meyvesini yavaş yavaş aldıklarını dile getiren Akıncı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Çanakkale'nin sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu iddia ediyoruz. Şehri, savaşın hem deniz tarafından hem de kara tarafından tanıtılması ile ilgili güzel bir etkinlik yaptık. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim.”
“Basın İlan Kurumu fiyat tarifesinin bir an önce çıkması Anadolu basını için çok önemli”
TGK Yönetim Kurulu üyesi Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmet Akıncı'nın ardından kürsüye gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı konuşmasına, Türkiye’nin kaderini belirleyen bir kentte toplantının gerçekleşmesinin kendileri için çok özel olduğunu belirterek başladı., basın ilan fiyat tarifesiyle ilgili çok yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek Kolaylı; “Basın ilandan 1200 gazete etkileniyor. Biz Basın İlan Kurumu’nda Anadolu gazete sahipleri temsilcileri olarak üç kişi temsil ediyoruz. Komisyonlarda biz baskımızı yapıyoruz, insanları ikna ediyoruz ve bugüne kadar bizim lehimize birçok kararın çıkmasını sağladık. Basın ilan tarifesinde geçen sene yüksek bir tarife çıkarttık. Ancak bu tarife kabul görmedi, hükümet imzalamadı. Bu süreçte Cumhurbaşkanına mektup diye ülke genelinde çok sayıda gazetede bir yazı yayınladık. Bunları Basın İlan Kurumu Medya Takip kanalıyla bir klasör haline getirdik ve klasörü dilekçemizle, o metnimizle birlikte imzalayarak Cumhurbaşkanlığı makamına sunduk. Erzincan’da da dosya Başbakana bizzat teslim edildi. İllerde tüm Bakanlara bu mesele anlatıldı. Geçen ay Bakanların hepsi çok hızlı şekilde imzaladı. Başbakanın da imzaladığını öğrendik. Şu anda Cumhurbaşkanlığı makamında, Cumhurbaşkanının imzasını bekliyor. Geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Basın İlan Kurumu Anadolu basını için bir yaşam kaynağı. Bu yapılan zam da bir can suyu. Dolar çok arttı, aldığımız malzemelerin de hepsi dolar bazında. İnanılmaz bir maliyet artışı var. İşçi ücretleri anormal derecede arttı. Yani sürekli maliyetlerin bindiği bir yapılanma içerisindeyiz. Bu nedenle Basın İlan Kurumu fiyat tarifesinin bir an önce çıkması Anadolu basını için çok önemli” dedi.
“Basın Özgürlüğü Yerlerde Sürünüyor”
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, konuşmasının devamında basın özgürlüğüne değinerek: “Maalesef Türkiye’de basın özgürlüğü yerlerde sürünüyor. Türkiye, dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke konumunda şu anda. Bu anlamda ülkemize dünya kamuoyu nezdinde çok olumsuz bir bakış açısı var. Bu nedenle umuyorum önümüzdeki dönemde basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkmasına yönelik yasal düzenlemeler bir an önce yapılır ve temel hak, özgürlüklere hep beraber kavuşuruz” dedi.
“Hakaret, basın özgürlüğü demek deği”
Kurumsal yapılanma anlamında yasaları bulunmadığı konusuna da değinen Kolaylı: “Biz diyoruzki tamam yasa olmayabilir ama bizim mutlaka standardımızın olması gerekiyor. Her önüne gelenin gazetecilik yapmaması gerekiyor. Bununla ilgili şu anki Başbakan Yardımcısına, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne öneri getirdik. Dünyada bunun örnekleri var. Dünyanın bir sürü ülkesinde sendikalar kanalıyla sağlanıyor. Sendikaya üye olmayan gazetecilik yapamıyor. Sendikaya üye olmak için de bir takım koşullar gerekiyor. Bu koşulları yerine getiremeyen arkadaşlar da gazetecilik yapamıyorlar. Dünya böyle bakıyor meseleye. Öyle her önüne gelen kolunu sallaya sallaya bir gazeteye girip de köşe yazamıyor, haber yapamıyor. Blog yazarlığı dünyada şuan çok popüler. Herkes blog yazarlığı yapabiliyor. Ama bunun da yasaları çıkmış. Yasalar da bir takım hak ve özgürlükleri konusunda, eleştiriler konusunda çok dikkat etmeleri, fazla eleştirilerin de cezası olduğunu herkes biliyor. Tabiki hakaret etmeden insanlar özgürce yazabilmeli. Ama hakaret, basın özgürlüğü demek değil. Bu nedenle kurumsal anlamda bizim mutlaka standartlarımızın olması lazım. Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler bir an önce çıkmalı. Ama bunun çıkması için de çok dikkat etmek gerekiyor. Basın meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan yapıldığı takdirde, çok sakat bir yasal düzenleme çıkabilir. Korkumuz da bu açıkçası” dedi.
“Basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanması gerek”
Basında çalışma koşulları, 5953 Sayılı Yasa ile ilgili Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün iki toplantı yaptığının altını çizen Kolaylı, bu toplantılara katılım sağlayarak görüşlerini ilettiklerini belirtti. Yeni dönemde internet yasasının da tekrar ele alınıp, çağ bir yasanın çıkmasını arzu ettiklerini ifade eden Kolaylı: “Ülkemiz basın, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymakta. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, meslek düzenleme zorunluluğundan, basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanmasına kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisiyle belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Bu yenilenme ihtiyacı gün geçtikçe kaçınılmaz hale gelmektedir” dedi. 
Cuma Deren-Şerife Erdem
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.