Hemşehriden ‘deli’ sorular! ‘Kim Bu Vekil?’ dedirtecek sözler

CHP’li Gökhan aleyhine, suç duyurusu ve şikayetleriyle isminden söz ettiren Hukukçu ve Yazar,  Halil Turhanlı şimdi de,  Belediye başkanına dilekçe ile sorular yöneltti.

911
Hemşehriden ‘deli’ sorular! ‘Kim Bu Vekil?’ dedirtecek sözler

CHP’li Gökhan aleyhine, suç duyurusu ve şikayetleriyle isminden söz ettiren Hukukçu ve Yazar,  Halil Turhanlı şimdi de,  Belediye başkanına dilekçe ile sorular yöneltti. En dikkat çeken sorulardan biri ise şu oldu; “Bir tane  ‘Pilavcı Belediye Başkanı’ var, bir de ‘otoparkçı vekil’ imiz mi var?”

‘KİM BU VEKİL…?’ DEDİRTECEK SÖZLER…
Turhanlı, Vitamin’e yaptığı açıklamasında, dilekçesine ilişkin detaylardan bahsederken Kamuoyunda ayyuka çıkan söylemden de söz etti.
“CHP milletvekillerinden birinin, CHP’li Çanakkale Belediyesi’ne ait bir otoparkın işleticisi olduğu, bu otoparkın yerine bir balıkhane inşa edilmesi  konusunda balıkhane esnafına söz verildiği, fakat sonradan  adı geçen  milletvekilinin burayı işletmeye  başlamasıyla   yeni balıkhane projesinden vazgeçildiği  konuşuluyor”
-----------------------------------    
CHP’ li Gökhan’ a ‘Resmi Dil’de sordu, nedenlerini ‘Vitamin’e anlattı…
----------------------------------
CHP’ li belediye Başkanı Ülgür Gökhan aleyhine şikayet ve suç duyuruları ile adından söz ettiren Çanakkaleli Halil Turhanlı, şimdi de merak ettiklerine yanıt aramak için  ilginç bir metoda başvurdu.
Resmi dilde dilekçe yazıp, Gökhan’ a sunulması talebinin endenlerine ilişkin VitamiN7e konuşan hukukçu ve yazar Turhanlı, “Yalı'daki otopark’ ın,  balıkhane yapılmasının ısrarlı biçimde geçiştirilmesiyle ilgili bir dilekçe bu” diyerek, metodunu açtı.
CHP’ li Gökhan’a hitaben kaleme aldığı dilekçesini  27 Nisan 2018 tarih ve  11635 kayıt no ile ilgili birime sunduğunu anlatan Turhanlı, “Gelecek yanıtı merakla bekliyorum” diye de ekledi.
Kendisinin daha önce CHP’ li Gökhan aleyhine Cumhuriyet başsavcılığına,  İçişleri Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne, CİMER’e  (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ) çeşitli defalar suç duyurusu ve şikayetlerde bulunduğunu anımsatan Halil Turhanlı, izlediği dilekçeli soru yöntemine ilişkin gerekçesini şu sözlerle dile getirdi;
“Siyasi tarihimizin belki de en önemli  seçimine sayılı günler var. Bu süreçte  milletvekili adaylarının   özellikle ticari ilişkileri kamuoyu nezdinde şeffaflık kazanmalı. Ben de  söz konusu dilekçemi belediye başkanlığına bu düşünceyle verdim.”
OKUYANINA, ‘DELİ SORULAR’ DEDİRTECEK…
Kentin sıcak konu başlığı için ‘Yakıcı sorular’ diye isimlendirdiği dilekçeli yönteminden söz eden Turhanlı; “Dilekçem seçimler dolayısıyla kent halkı arasında giderek daha fazla konuşulan bir konu hakkında.”  ifadeleriyle söze başladı.
Ardından da, olası; ‘Kim bu vekil…?’ sorusuna yol açacak, kamuoyunda ayyuka çıkan söylemi şu sözlerle dile getirdi.
“CHP milletvekillerinden birinin, CHP’li Çanakkale Belediyesi’ne ait bir otoparkın işleticisi olduğu, bu otoparkın yerine bir balıkhane inşa edilmesi konusunda balıkhane esnafına söz verildiği, fakat sonradan  adı geçen  milletvekilinin burayı işletmeye  başlamasıyla   yeni balıkhane projesinden vazgeçildiği  konuşuluyor, tartışılıyor.  
Yani,   siz gazetecilerin “ sıcak konu”  ( hot topic) olarak  nitelendirdikleri bir mesele. 
Pek çok kimsenin konuştuğu, herkesin farklı fikirler ileri sürdüğü bir konu. Ben de bu sıcak konu hakkında birkaç yakıcı soru sorma gereğini duydum.
ŞOK ANLATIM, ŞOK BENZETME…
Bir tane  ‘Pilavcı Belediye Başkanı’ var, bir de ‘otoparkçı vekil’ imiz mi var, bunu öğrenmek istedim.
Aslında dediğim gibi, bir milletvekilinin çok yakın olduğu belediyeden otopark işletmesini alması yasalara aykırı olmayabilir, ama etik açıdan doğru değil.
Etik açıdan ciddi  sorgulanması gereken bir durum.  Belediyenin etik açıdan defolu, özürlü pek çok işlem ve eylemi var. Bu konuda onlardan biri olabilir. Konuya açıklık getirmeleri  gerekiyor.
Belediye başkanı  kendisi için yapılan yeşil binayı her gün denetliyor, bir an evvel bitmesini istiyor. Ama aynı hassasiyeti kenttin esnafının, kent halkının ihtiyacı için zorunlu olan  yeni bir balıkhanenin inşası  konusunda göstermiyor.
Oranın daha yıllarca otopark olarak  yakın çevresindeki kişilerce işletilmesini istiyor.”
TURHANLI’DAN, DİLEKÇELİ SORGU YÖNTEMİ…
Çanakkaleli Turhanlı, Belediye başkanı Gökhan’a yönelteceği soruları yazdığı dilekçede sıraladı.
Turhanlı, Resmi dil’de diye de altını çizdiği ve sorular içeren dilekçesini de kamuoyuyla paylaştı.
Dilekçesine İmzası ile birlikte TC kimlik no’ sunu vererek, gülümseten bir ifade de kullanan Turhanlı’ nın, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin …….   No’lu vatandaşı” tanımı yapması da hayli dikkat çekiciydi.
‘O’ DİLEKÇEDEN BAZI SORULAR
Dilekçesinin konusuna ilişkin, “Yalı Caddesi’ ndeki  belediyeye ait otoparkın işleticisi hakkında” tanımı yapıp söze başlayan Turhanlı’ nın  talebi ve dilekçesindeki sorularından bazıları şöyle;
Çanakkale’de esnafın  farklı kesimlerinin belediye ile  ilgili  yoğun şikayetleri var.  Şikayetçi olan bir kesim de balıkhanedeki esnaf. Yıllardır Sarıçay’ın hemen yanı başında  bulunan  balıkhanenin  ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu, ayrıca   balıkhanenin  orada bulunmasının sağlık yönünden de sorunlu olduğunu dile getiriyorlar.
Balıkhanedeki esnaf  geçen yerel seçim öncesinde belediye başkanının  şimdilerde Yalı Caddesi’nde  otopark olarak kullanılan alanda balıkhane inşası için söz verdiğini, ama aradan geçen onca zaman içinde bu konuda  tek bir adım atmadığını,  o alanın otopark olarak kalması yönünde ısrar ettiğini  belirtiyorlar
Yalıdaki otopark yerinde balıkhane yapılmasının   buranın    CHP milletvekili Muharrem Erkek’e  işletmek  üzere   verilmiş olmasından dolayı geciktirildiği de şehirde yoğun olarak konuşuluyor.  Çanakkaleliler , otoparkın işleticiliğini alan milletvekilinin de burayı  üçüncü bir şahsa kiralamış olduğu için   söz konusu alanın bu koşullar altında daha uzun süre otopark olarak kalacağını dile getiriyorlar. Genel seçimlerin iki aydan daha kısa bir süre sonra yapılacağı şu günlerde bu konu sadece balıkhane esnafınca değil , bütün kent halkı tarafından konuşulmakta. Ben  konunun  belediyenin yapacağı açıklamayla şeffaflık kazanmasından, konunun basında yer almasından , Çanakkale halkının bu konuda bilgi sahibi olmasından yanayım”.

Erdem Sürek.
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #Halil Turhanlı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.