“İTİRAF EDİN, BECEREMİYORSUNUZ…!”

Ciddi sağlık ve temizlik sorunlarına vurgu yapıp, bir kısmı hijyen ortama taşınan Toptancı hali için konuşan, CHP’ li Çanakkale Belediyesi’nin AK Partili Meclis üyesi Ethem Hırçın; “Barışın kenti söylemleri ile göz boyayıp, Şehrimizi Fareli köy’e döndürenler utansın” dedi

820
“İTİRAF EDİN, BECEREMİYORSUNUZ…!”


Yangınla ortaya çıkan sağlıksız şartlara dikkat çeken AK Parti Kurmayı Hırçın;
“İTİRAF EDİN, BECEREMİYORSUNUZ…!”
Ciddi sağlık ve temizlik sorunlarına vurgu yapıp, bir kısmı hijyen ortama taşınan Toptancı hali için konuşan, CHP’ li Çanakkale Belediyesi’nin AK Partili Meclis üyesi Ethem Hırçın;
“Barışın kenti söylemleri ile göz boyayıp, Şehrimizi Fareli köy’e döndürenler utansın” dedi ve ekledi;
“Bir kavalcımız eksik…!” 
Çanakkale’nin hijyen sorunu yaşanan mekanına ilişkin sert sözler eden AK Parti kurmayı;
“Çıkan yangında zarar gören reyonları taşımakla iş bitmedi. Sağlıksız koşullarda hizmet vermek durumunda kalanlar ne olacak…?” diye de sordu.
------------------------ 
Çanakkale tarifi yaptı;
“Fareli köy’e döndük…!”
-----------------------
Masallara konu hikaye üzerinden, CHP’ ye yüklenen Belediye Meclis üyesi Ethem Hırçın,”Kısacası bir kavalcımız eksik. Bir kadro da ona açın” diyerek, dikkat çeken sözler etti.  
CHP yönetiminde, Çanakkale’nin ciddi sağlık ve temizlik sorunları yaşadığını ileri süren AK Partili Belediye Meclis üyesi Ethem Hırçın, CHP’ li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a seslendi.
“İtiraf edin, beceremiyorsunuz…!” dedi.
Çıkan yangın sonrası, sebze meyve halinin acı gerçeğinin gözler önüne serildiğine vurgu yapan AK Parti kurmayı,”Halkımızın sağlığı ile oynanmasına daha ne kadar göz yumacaksınız?” şeklindeki sorusunu, yerel iktidarın yöneticilerine yöneltti. 
“BARIŞIN KENTİ MİYİZ, YOKSA FARELİ KÖY MÜ?”
CHP’ li Çanakkale Belediyesi’nin AK Partili Belediye Meclis üyesi Hırçın’ ın,  Hans Christian Andersen’ in yazdığı masal örneği ile CHP’ li Belediye’ ye yüklendi.
Hırçın, geride bıraktığımız mart ayı içinde sebze ve meyve toptancı halinde çıkan yangına dair detayların,  akla birçok soru işareti getirdiğini hatırlattı. Yanıt aranan sorular içinde en önemlisinin de ‘hijyensizliğin’ halen devam ettiği şeklindeki iddialardan kaynaklandığını dile getiren Hırçın; “Yangında kül olan iş yerlerini taşıyıp, bir ölçüde soruna çare sunanlar, diğerlerinin hali ne olacak?” diye sordu.

Yangının, yeni hal için açılan yeni yapım ihalesinden bir gün önce meydana gelmesinin de soru işaretleri doğurduğunu anımsatan Hırçın, “Sokak konuşuyor. Kundaklama ihtimalinin olacağını. Çünkü gerçekten, yeni halin yapılması, tamamlanıp hal esnafının kullanımına sunulması sözcüğün tam anlamıyla bir yılan hikâyesine döndü Çanakkale’ de yaşanan sorun ortada.
Oysa yeni hal yapımı, belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın seçim vaatleri arasındaydı. O zamandan bu yana yıllar geçmiş, yeni bir seçim zamanı gelmiş,  ama hal inşaatının tamamlanması yönünde ciddi adımlar atılmamıştı. Görüştüğümüz esnaf ve vatandaşlar bu gecikmenin belediyenin gereken özeni göstermemesinden,  inşaatı yarıda bırakan yüklenici firmalara yasalardan ve sözleşmelerden doğan müeyyideleri uygulamamasından kaynaklandığı eleştirilerini getirdiler.
Şehir halkı halin atık deposu yakınında olduğunu biliyor ve bundan rahatsız oluyorlardı.  Modern bir şehircilik anlayışı, böylesine hijyen ve sağlık sorunlarını çoktan halletmesi gerekirken, Çanakkale belediyesinin sebze- meyve halini çöp atık deposunun hemen yanında yıllarca tutması da anlaşılır gibi değil” görüşünü savundu.
Yangın ile yaşanan çok daha ciddi sorunların gün yüzüne çıktığını ileri süren AK Parti kurmayı Hırçın;
“Gözden kaçan ya da üzerinde yeterince durulmayan, pek çok konuda olduğu gibi belediye tarafından da, sanki üstü örtülmeye çalışılan bir nokta daha vardı. 
Bu önemli nokta da, haliyle sorular üretmiştir. Hal esnafının dilinden kamuoyuna yansıyan, bölgede farelerin cirit atması meselesi, bu gün halen sürmekte midir?
Çanakkalelilere yıllardan beri hizmet veren sebze-meyve hali, farelerin cirit attığı bir pislik yuvası halinden ne vakit kurtarılacaktır?
Çanakkaleliler bu gerçeği ancak hal esnafının yangından sonra yaptığı ifşaatlar sayesinde öğrenebildi. 
Yangında artık kullanılamayacak kadar zarar gören dükkanlar eski garajın yanında,   bir süre önce Carrefour’un  tahliye ettiği yere taşındılar, ancak  yangında daha az hasar görenleri faaliyetleri eski yerlerinde, yani farelerin cirit attığı bir ortamda mı sürdürülmekte?” ifadeleri ile dikkat çeken sorularını sıraladı.
‘ELMA’ ÖRNEĞİ VERDİ, YİNE SORDU;
“YEŞİL ELMALAR  FARE YUVASINA DÖNÜŞMÜŞ  SEBZE-MEYVE HALİNDE Mİ DEPOLANDI?”
AK Partili Meclis üyesi Hırçın, CHP’ li Çanakkale Belediyesi’nin ilkokul öğrencilerine dağıtımını önceki yıllarda gerçekleştirdiği, bu yıl ise izin verilmeyen ‘Elma’ dağıtımına dikkat çekip, yeni bir soru yöneltti.
“Farelerin cirit attığı iddia edilen hal de, daha da vahim olanı,  belediye başkanının ‘çok şifalı’ diyerek,   okullara dağıtmaya çalıştığı toplam 26 ton yeşil Bayramiç elmasının büyük bir bölümünün, dağıtımdan önce farelerin yuvalandığı sebze-meyve halinde depolanmış olduğu  iddiaları. 
Bu durumda elma dağıtımına izin vermeyen Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün,   öğrencilerin sağlığı açısından  çok ciddi bir tehdidi de böylelikle önlemiş olduğu dile getiriliyor. Şayet böyle ise vahim ötesi” ifadeleri ile olası haftaya damga vuracak sözler eden AK Partili Meclis üyesi Hırçın: “Tüm bu yaşanılanlar gösteriyor ki; Belediyeciliği beceremiyorsunuz” dedi. 
Hırçın, geçtiğimiz günlerde Halk sağlığına ilişkin önemli bir başlık açıp, Şehir halkının sağlığını ciddi biçimde tehdit eden bir başka durumun yaşandığını anlatmış, Çanakkale’nin içme suyunu taşıyan ve altyapısını oluşturan bazı bölgelerdeki boruların önemli bir bölümünün kanserojen bir kimyasal madde olan asbestli borular olduğunu, özellikle Esenler Mahallesi’nin neredeyse bütün altyapısının eski ve şehir halkının sağlığı açısından son derece ciddi tehlikeler arz eden bu tür borulardan oluştuğunu dile getirmişti.
Son olarak, farelerin cirit attığı iddialarına konu hal örneği ile Çanakkale Belediyesi yöneticilerinin, şehir halkının sağlığını hiç düşünmediği fotoğrafının oluştuğunu ileri süren Hırçın;
“Çanakkaleliler şimdi bu can alıcı konuda farkındalık yaratmanın yollarını arıyorlar. Yetkililer, bilesiniz.
Bir de diyorlar ki; ‘Sayın başkan Ülgür Gökhan, Kazdağları’nda çevrecilik oynamadan önce merkezdeki hijyen ve sağlık sorunlarını halletsin’ diyorlar“ diyerek,  halkın serzenişlerini dile getirdi.
Erdem Sürek
 


.
 


.


 


Etiketler;
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.