gelçar denizcilik

Tahakkuk 6 Milyon 600 bin metreküp, kayıp-kaçak 4 milyon 400

AK Partili Hırçın, kullanım oranına yakın miktarda içme suyunun, Kevgire dönüşen şebeke yüzünden,  yer altına gittiğini iddia etti. CHP’ li Gökhan’ı  suçladı.

1365
Tahakkuk 6 Milyon 600 bin metreküp, kayıp-kaçak 4 milyon 400

Kevgire dönen şebeke yüzünden yaşanan durumu özetleyen Hırçın, şöyle dedi;  ‘SU GİDER GÜLDÜR GÜLDÜR…!‘ 

Kayıp kaçak’a neden olarak, Belediye yetkililerinin; ‘ana boru patlaklarına müdahale çalışması sırasında yaşanıyor…’ şeklinde savunma yaptığını anımsatan AK Partili Belediye Meclis üyesi Ethem Hırçın; “Ülgür Beyin seçim beyanatları, ‘bu zamana kadar yer altına yatırım yaptık biz. Bundan sonra yer üstüne yapacağız’ şeklindeydi. Bunu da meclise sordum ben. ‘Başkan siz yer altına yatırım böyle mi yaptınız?,
Yatırım yaptık dediniz, alt yapıyı yenilediniz ama, yüzde 50 kayıp kaçağınız varmış’ dediğimde, ‘kaçak sular ana boru patlaklarından, çok oluyor onlar’ demişti.” İfadeleri ile CHP’ li belediye’ye veryansın etti.
--------------------------------
AK Parti Kurmayı Hırçın, kullanılan kadar kayıp kaçak’ı örnek gösterip, şöyle sordu;
“ ‘Yer altı tamam, bundan sonra üstüne’ demiştiniz.
Yer üstünde ne var…?”  
-------------------------------
AK Partili Belediye Meclis üyesi, içme suyundaki kayıp kaçak rakamları üzerine, CHP’ li belediye Bşkanı Ülgür Gökhan’ı topa tuttu.
Hırçın; “Yarın bir kuraklık olsa, yağmur az yağsa, baraj yarı dolulukta olsa,  6 bin 600 metreküp Çanakkale'ye yetecekken, geri kalan tamamen kaçaklardan dolayı, yarı yarıya su kesintisi yaşayabiliriz. Bu Çok vahim bir konu.” dedi.
Çanakkale’nin içme suyu miktarı yanı sıra, kayıp kaçak miktarının rakamları üzerinden, haftaya özel, olası çok tartışılacak sözlere, CHP’ li Çanakkale Merkez ilçe Belediyesi’nin AK Partili Meclis üyesi imza attı.
Atik Hisar Barajından, Çanakkale’nin içme suyu ihtiyacı olarak, arıtma tesisine çekilen miktarın 11 milyon 18 bin metreküp olduğunu dile getiren AK partili Meclis üyesi Hırçın;
“Verilere göre, kullanılan ve tahakkuku gerçekleşen miktar 6 milyon 600 bin metreküp iken,  Arıtma’dan şebekeye dağılan suyun tamı tamına 4 milyon 400 bin metreküpünün kayıp kaçak olduğu ortada. Bunu da veriler söylüyor.” ifadeleri ile ‘hayli önem arz eden konu’ diye tanımladığı durumu özetledi.

KAYIP KAÇAK %40
Olası Kuraklık durumunda ne yapılacağını soran AK Parti Kurmayı; “Kayıp kaçak olarak, rakamlara yansıyan durum, hiç de iç açıcı edğil. Barajdan çekilen suyun, %  40'a tekamül eden bölümü, kayıp. Bu su buhar mı oldu?
Fatura ödemelerine bir bakın. Paranın yarısı boşa gidiyor. Kayıp kaçak bedeli, Çanakkale halkının cebinden çekiliyor.
Bu millet, olası kuraklık döneminde kayıp kaçak yüzünden susuz kalacak.  Su sıkıntısı yaşanacak.”  Diye konuştu.

GEÇMİŞTEKİ KAYIP KAÇAK’A DA VURGU YAPTI.
AK partili Hırçın, “Daha önce, 2015 yılında kayıp kaçak yüzde 46'ymış.
Ondan önce 2014 yılında,  yüzde 50 ve o yıl yani seçim yılında,  Ülgür Beyin seçim beyanatlarına bir bakalım.
Diyorlar ki; ‘Bu zamana kadar yer altına yatırım yaptık. Bundan sonra yer üstüne yapacağız’
Yer atı böyle ise, yer üstünü merak etmemek olur mu?  Hakikaten, yer üstünde ne var…?
 Bunu da meclis oturumunda, bizar ben sordum. ‘Başkan siz yer altına yatırım böyle mi yaptınız? Yatırım yaptık dediniz, alt yapıyı yenilediniz ama yüzde 50 kayıp kaçağınız varmış’ dediğimde, ‘Ana boru patlaklarına bağlı kaçak sular var,  çok oluyor onlar’ delmişti.
Kısacası, başka bahaneleri yok.  Yani kısacası; Çanakkale'nin su şebekesi kalbur gibi” sözleri ile dikkat çekti.

ASBESTLİ BORULAR HALEN VAR…
AK Partili Belediye Meclis üyesi Ethem Hırçın, insan salığının halen hiçe sayıldığını öne sürerek;
“Şehrimizde,  halen asbestli borular değiştirilmedi. Esenlerin büyük bir çoğunluğunu kapsayan, ana şebekesi 90 ‘ lı yıllarda döşeli asbestli borularla dolu. O sağlığa zararlı borular halen duruyor. Bunlar kanserojendir.
Bir keresinde yine sordum; ‘Bu sene kaç metrekare asbest boru değiştirdiniz?’ diye,
Bilinmeli ki; hiç cevap yok. Değiştirme meyilleri de  yok, niyette yok.
Bu çok önemli bir hadise. Bile bile, insanlarımızın sağlığıyla oynanıyor.
Barajın suyunun yarısı heba oluyor. Çanakkale Belediyesi'nin alt yapısı kalbur olmuş,  umursayan yok.
Bu durumun, yer yüzünde yaşayanlarca anlaşılamaması gayet normal.  Yerin altı su. Su olduğu için kaçakları, bulması gerekenler de bulamıyor, yüzeye çıkış noktası belirlenen adresler olunca, müdahale yapılıyor.
İçme suyu şebekesinde, ana borudaki basınç düşünce,  kaçak olduğunu ilgililer anca fark ediyor.  5. Ve 6. Katlara su ulaşmadığı kaynaklı şikayetler yağınca, birileri durumu anlıyor, başlıyor kaçak avına.”dedi.

MİLYONLARCA METREKÜP SU İÇİN, YILLIK 21 BİN LİRA…
Kayıp kaçak bedeli kaynaklı, faturaların şişirilmesinin de yakın sürede gündeme gelebileceğine dikkat çeken AK Parti’ li Belediye Meclisi üyesi Ethem Hırçın;
“Atikhisar’ dan alınan su için ödenen miktara Bedava diyebiliriz.  Yıllık sadece 21 bin lira sözleşme gereği para ödeniyor. Ödeme, Yıllık bir kereye mahsus yapılıyor. Bir motosiklet parası.
Peki ya, Kalbura dönen şebekenin bedelini kim ödeyecek? Elbette ki  Çanakkaleli.
Hep diyorlar ya, Kurak sezon. Su sıkıntısı olabilir. Bunları çok duyduk Belediye’nin ilgili ve yetkililerinden.  Diyorlar ki; s’yu israf etmeyin. İyi de nasıl? Israfa konu durumun sorumlusu önce Belediye…
Yine sıkça dillendirilen bir konu; Yarın bir kuraklık olsa, yağmur az yağsa, baraj yarı dolulukta olsa nhe olacak? Olacak şu;  6 bin 600 metreküp Çanakkale'ye yetecekken,  geri kalan su tamamen kevgire dönen şebekeden kaynaklı kaçaklardan dolayı yer altına inecek. Su kesintisi de haliyle yaşanacak. Bu  çok vahim bir konu.” dedi.
Çanakkale’ nin yılda bir baraj dolusu su kullanıdğını tekrarlayan ve rakam veren Hırçın;
“11 milyon metreküp, yani yılda bir baraj dolusu Çanakkale su kullanıyor.  Bir şehrin aldığı suyun yarısına yakını kaçaksa, patlaksa, nasıl düşünmeyiz, sonra ne olacağın?
Duyuyor ve biliyoruz ki;  Dardanos, Güzelyalı' da da bir çok kez ana boru patlakları ihbarları alınmasına karşın, vakti zamanında onarılmıyor hat ta hiç dokunulmuyor. Yapılan patlak ihbarına Bakıl mıyor bile. Yani. Şikayetler dikkate alınmıyor. Buna neden, Suyun bedelsiz alınmasından belki.” ifadelerini kullandı.

‘YAŞANILAN DURUMA, BECERİKSİZLİK YOL AÇIYOR…’
Rakamlarla dikkat çektiği kayıp kaçağın nedeninin, tek kelimeyle özetleneceğini ileri süren Hırçın;
“Kısacası, tüm bunlara neden beceriksizlik.  Bu açık ve net. Çanakkale'nin yer altı şebekesinin kevgir gibi olduğu, yüzde 40 kayıp kaçaktan bellidir. 100 litre barajdan su geliyor, ya da 10 ton. Her 10 tonun 4 tonu yer altında kayboluyor, nedeni patlak borular.
Çanakkale Belediyesi bunları değiştirmekten aciz. Çünkü 4 sene önce, yüzde 50 olan kayıp kaçak, sadece yüzde 10 düşürülebilmiş. Bu rakam bile,su’ yun  önemsenmediğinin, boşa giden suya önem verilmediğinin göstergesi.
 İçme suyu kullanımı dışında, bahçe sulamak, araç yıkamak, halı yıkamak gibi konularda, ‘israftır’ diyen belediye başkanı, kendi israfını neden önemsemiyor. Su gidiyor boşa. Yer altına doğru gidiyor. Çanakkale halkı, içme suyu şebekesinin kalbur gibi olduğunu, bu sorunun da giderilmediğini bilsin.” diye konuştu.

Erdem Sürek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #ethem hırçın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.