Vali Tavlı, merada çoban ile sohbet edip, mesaisine ortak oldu

Vali Orhan Tavlı, adım adım Çanakkale turuna çıktı. Sahil yolu projesinden, unutulan değerlere, el uzatılacak noktalara ulaşan Vali Tavlı; “Tarihi ve kültürel değerleri ayaklandıracağız” dedi.

2401
 Vali Tavlı, merada çoban ile sohbet edip, mesaisine ortak oldu

Vali Orhan Tavlı, adım adım Çanakkale turuna çıktı. Sahil yolu projesinden, unutulan değerlere, el uzatılacak noktalara ulaşan Vali Tavlı;
“Tarihi ve kültürel değerleri ayaklandıracağız” dedi.
Güzelyalı sahilinden başlayıp, Karanlık limana, oradan da  ‘Papaz koyu’ diye bilinen Geyikli sahillerine dek, dev sahil yolu projesinin geçeceği noktaları dalaşan Vali Tavlı, asırlık Av köşkünün de restoresi için girişimlere başlanacağını söyledi.
Vali Tavlı ’nın, Devletin şefkatli elini uzattığı, Halileli köylüsü Çoban Ferhat Yılmaz,
“İlk defa mesaime bir Vali ortak oldu. Bu gün benim için unutulmayacak bir gün” diyerek, sopasının bir ucundan tutup, kendisiyle sohbet eden Vali Tavlı’ yla dertlerini ve anılarını paylaştı.
-----------------------------------
ÇOBAN’ IN MESAİSİNE, ORTAK OLDU,
 -------------------------------------
Vali Orhan Tavlı, ‘2018 Troia Yılı’ kapsamında süren projelere, Çanakkale halkını da paydaş ediyor.   Yatırımların sürdüğü bölgelere inceleme gezisi yapan Vali Tavlı,  Merada çoban ile sohbete dalıp, mesaisine ortak oldu.
Vali Tavlı, Sahil Yolu Projesi’nin geçtiği bölgede inceleme gezisine çıktı. Tesadüf eseri rastladığı tarihi yapının, ‘Cezayirli Hasan Paşa’nın Av köşkü’ olduğunu öğrenince, “Bu tarihi değerler ayağa kaldırılsın, gereken yapılsın”  talimatı verdi.
Şehitler coğrafyası Çanakkale’nin tarihi ve kültürel değerlerinin paha biçilemezliğine dikkat çeken Vali Tavlı’ nın , “Üvecik köyü yakınlarında rastladığımız bu eser, Cezayirli Hasan Paşa’nın av köşkü diye biliniyor. Tarihsel açıdan gerekli inceleme ve tespitler yapılacak bu eser, zamana ve unutulmuşluğa yenik düşürülmeyecek. Turizm açısından da bu ve benzeri eserlerimizin ziyarete açılacak hale dönüştürülmesi, bölgemiz için önemli katma değer olacak” diye mesaj verdiği öğrenildi.
‘VALİYİM’ DEDİ, ÇOBANI İNANDIRAMADI…
Vali Tavlı’nın adam adım Çanakkale projesi kapsamında, ‘süren yatırımlar ve unutulmuş değerlerin ihyası’ başlığı atarak yaptığı inceleme gezisi sırasında rastladığı çoban ile koyulaştırdığı sohbeti dikkat çekti.
Kendini tanıtmasına rağmen, Çoban Ferhat Yılmaz’ı inandırmakta güçlük çeken Vali Tavlı; “Vatandaşımız, ilk kez mesaisine bir Vali’nin eşlik etmesi karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Uzun uzun konuştuk. Anılarını anlattı, maceralarını dinledim. Dertlerini de sıraladı” ifadeleriyle, yaşanılanları özetledi. 
‘Köylülerim bana inanmazlar, Çoban sopama sizde dokunun, hatıra fotoğrafı çektirelim’ teklifi sunan  Çoban Ferhat Yılmaz’ ın isteğini yerine getiren Vali Tavlı, sohbet süresince de Çoban sapasının bir ucundan tutup, Halilelili Çoban  Yılmaz’ a bir süreliğine mesai arkadaşlığı yaptı.
Erdem Sürek      
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet gökçe384 - 10.04.2018 09:44:55
Köy alisine rastlayan sen nasıl valiye dur dersin diyen valiler de gördü bu öğretmenler yolundan ana yola çıkan şehre gitmek için otostop yapan bu arada Samsun Valisine dur diyen Dur dediğine diyeceğine pişman olan valileri de gördü bu öğretmenler