TKDK’dan ‘son başvuru’ açıklaması

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yapılan açıklamada, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Başvuruları için son teslim tarihinin 30 Mart’a uzatıldığı bildirildi.

822
TKDK’dan ‘son başvuru’ açıklaması

Konuyla alakalı olarak TKDK’dan yapılan açıklamada, “IPARD II Programına ait 21 Aralık 2017 tarihinde çıkılan 3. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)” tedbiri için son başvuru kabul tarihi 30 Mart 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar uzatılmıştır. İlave süre uzatımı yapılmayacaktır.
Online başvuru sistemi ise 27 Mart 2018 Salı günü saat 21:00’de kapatılacaktır. Online başvuru sistemindeki tüm işlemlerin (başvuru girişi, evrak yükleme, tamamlama, yazdırma vb.) belirtilen tarih ve saate kadar tamamlanması gerekmektedir.
“Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinde,
Mantar, fide-fidan, tıbbi aromatik ve süs bitkisi yetiştiriciliği,
Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması,
Zanaatkârlık ve yerel ürün (salça, turşu, reçel, peynir helvası, dondurma, zeytinyağı vb.) işletmeleri,
Kültür balıkçılığı (alabalık, sazan, kerevit, tatlı su levreği, kurbağa vs.) tesisleri,
Kırsal turizm (pansiyon, restoran, günü birlik rekreasyon) tesisleri,
Makine parkları,
Yenilenebilir enerji (güneş, rüzgâr, jeotermal, biyogaz) tesislerine yönelik yatırım yapacaklara ilanen duyurulur.
Türkiye genelinde yaklaşık 87 Milyon Avro destek bütçesiyle, bu sektörlerden yapılacak başvurularda, yapım (inşaat) işleri, makine – ekipman alımları, hazırlık (danışmanlık) giderleri ve görünürlük harcamaları, Çanakkale’de uygun harcama tutarının % 55’i oranında desteklenecektir. Ayrıca, yatırımlarda vergi muafiyeti bulunmaktadır.
Başvurular hakkında detaylı bilgilere ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberine (Versiyon 3.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) ulaşılabilmektedir” ifadelerine yer verildi.
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.