İsmet Güneşhan İstanbul Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan geçtiğimiz Pazar günü yapılan İstanbul seçimlerini değerlendirdi. İstanbul seçimlerinin başta Türkiye olmak üzere Dünyaya bir mesaj olduğunu söyleyen İsmet Güneşhan “16 milyon seçmen bir başka dersi de dünyaya verdi.

5279
İsmet Güneşhan İstanbul Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Dünyaya Net Mesajı Verdik, Demokrasiden Vazgeçmeyeceğiz”
 
Dünyaya, açık ve net bir biçimde ‘Türkiye, demokratik bir ülkedir ve hiçbir zaman demokrasiden vazgeçmeyecektir, Türkiye asla din devleti, şahıs devlet olmayacaktır’ mesajı verdi” dedi.
Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ve Ekrem İmamoğlu’nun farkla yeniden İstanbul Belediye Başkanı seçilmesini sağlayan İstanbul Seçimlerini Çanakkale CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan değerlendirdi. Partinin İl Binasında gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın yanı sıra  Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan  Mutluay ve partililer katıldı.
 
İstanbul seçimlerine yönelik değerlendirme toplantısında konuşan İl Başkanı İsmet Güneşhan “31 Mart seçimleri için ‘Martın sonu bahar’ dedik ve tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’a da bahar geldi. Ama İstanbul’a baharın gelmesini bir türlü içlerine sindiremediler.  6 Mayıs YSK Kararı ile İstanbul seçimlerinin iptaline ve yeniden yapılmasına karar verdiler.  Oysaki 31 Martta 16 Milyon İstanbul halkı iradesini ortaya koyup Ekrem İmamoğlu’nu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçmişlerdi. Ama bunu bir türlü kabul etmeyerek içine sindiremeyen iktidar,  Yargıyı da baskı altına alarak siyasallaşmış yargı aracılığı ile  seçimi yeniden yaptılar.  Bu seçimler sadece CHP ve Ekrem İmamoğlu için değil Türkiye hatta Avrupa için de önemliydi.  Bu seçimde İstanbullu hemşehrilerimizin vereceği karar ile Türkiye yine yol ayrımında bir şeye karar verecekti. Ya  yine çağdaş ve medeniyetler seviyesine ulaşmaları için demokratik, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir şekilde devam edecekti, ya da artık tipik bir İslam devleti Ortadoğu’ya  dönmüş bir devlet kararını verecekti. Bunun için çok önemliydi. İstanbullu seçmenlerimiz de kendilerine yapılan bu haksızlığı, kendi iradelerinin yok sayılması, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınmasının cevabını en güzel şekilde, Pazar günü yapılan seçimlerde verdi. Biliyorsunuz 31 Marttaki seçimlerin oy farkı 13 bin 700 civarındaydı. Bu seçimde ise 800 binin üzerinde oy farkı ile Ekrem İmamoğlu’nu tekrar Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçerek , gerekli dersleri hem siyasallaşmış yargıya, hem de iktidara açık ve net bir şekilde vermiştir” dedi.
“Halkın İradesine Kimse İpotek Koymadı”
Seçimlerdeki ‘halk iradesine’ dikkat çeken İsmet Güneşhan, geçmiş dönemlerde yapılan seçimleri de hatırlatarak, hiçbir seçimin iptal edilmediğini söyledi. Güneşhan “Türkiye’nin geçmiş dönemlerine baktığımız zaman, çok zor süreçler ve çok zor dönemler yaşamıştır.  Buna benzer olaylar olmuş veya ortamlar oluşmuştur. Ama hiçbir zaman halkın iradesine ipotek konulmamıştır, halkın iradesi yok sayılmamıştır. Halkın iradesi hep temel alınarak kabul edilmiştir. Türkiye, çok partili hayata geçtikten sonraki 1950 seçimlerinde biliyorsunuz Demokrat Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi seçimlere gidiyor ve halk  Demokrat Parti Başkanı Adnan Menderes’e hükümet kurma ve Başbakanlık görevi veriyor.  O dönemin önde gelenleri İsmet İnönü’ye giderek ‘ Paşam, isterseniz seçimleri iptal edebiliriz’  dediler. İsmet İnönü ise aynen şunu söylüyor ‘Halkın iradesi böyle tecelli etmiştir. Dolayısı ile bu seçimi hepimiz içimize sindirmeliyiz’ diyor. Yıl 1983, 12 Eylül darbesi olmuş, 5 tane faşist general ülkede yönetime el koymuş ve 1983 yılında ilk kez genel seçimler yapılacak. O 5 faşist General, başta Kenan Evren olmak üzere Televizyonlara çıkıyor diyorlar ki oylarımızı Turgut Sunalp’e verin dediler. Ama halkımız o dönemde Anavatan Partisini İktidar yaptı. İsteseydi o 5 general, halkın iradesini yok sayabilirlerdi.  O 5 general bile halkın iradesine saygı göstererek seçim sonuçlarını kabul ettiler. Dolayısı ile 31 Martta yapılan seçimin sonuçları son derece temizdir, son derece saftır, en ufak bir hile ve hukuksuzluk olmamıştır. Bunu gören seçmenler 23 Haziranda İstanbul seçimlerinde  cevabı en doğru şekilde kendilerine verdiler” dedi.
Dünyaya Net Mesajı Verdik”
İstanbul seçimi ile Türkiye’nin demokrasiden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini tekrar dünyaya hatırlattığını belirten İsmet Güneşhan “23 Haziran seçimlerinde adil bir seçim süreci yaşanmadı. Devletin tüm olanakları sadece bir aday için kullanıldı. Basının %90’ı sadece Binali Yıldırım’ın haberleri yapıldı.  Binali Yıldırım’ı devamlı gündeminde tuttular. Bu seçimin sonucunda Ekrem İmamoğlu 800 bin farkla kazandı. Ama sadece Ekrem İmamoğlu değil, Türkiye de yaşayan 82 milyon Türk vatandaşı kazanmıştır. Onun için biz bu seçimleri çok önemsiyorduk. Bunun sonucunda da Türkiye’de demokrasi kazanmıştır. Türkiye’de kazanan barış dili, sevgi dili, hoşgörü dili olmuştur. Kaybeden isi öfke, kin, nefret, kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı dil olmuştur.  Bu seçimler bir başka kurum olan siyasallaşmış yargıya ders vermiştir. Siyasallaşmış yargı halkın iradesini yok sayarak, hiçbir hukuki temele dayanmadan 31 Mart seçimlerini söyleyerek iptal etmişti.  16 Milyon İstanbullu adeta siyasallaşmış yargıya ders vererek 800 bin oy farkı ile Ekrem İmamoğlu’nu yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Yapmıştır. 16 milyon seçmen bir başka dersi de dünyaya verdi. Dünyaya, açık ve net bir biçimde ‘Türkiye, demokratik bir ülkedir ve hiçbir zaman demokrasiden vazgeçmeyecektir, Türkiye asla din devleti, şahıs devlet olmayacaktır’ mesajı verdi. Dolayısı ile bu seçimler Türkiye için çok önemli bir seçimdi” dedi.
“4 Bin Seçmeni İstanbul’a Taşıdık”
Çanakkale’den verilen desteklere de değinen İsmet Güneşhan “Biz Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak da  bu sürece önemli destekler verdik. 11 Belediye Başkanımız ile İstanbul’un çeşitli yerlerinde 4 günlük bir kampanya süreci sürdürdük. Çanakkale’de de İlçe ve Belde Başkanlarımız aracılığı ile İstanbul’da oy kullanacak seçmenlerin İstanbul’a ulaşmaları için  parti gözetmeksizin bize başvuran herkesi taşıdık.  Örgütlerimizin aracılığı ile yaklaşık 4 bin seçmeni İstanbul’a taşıdık. Dolayısı ile bu
“Kimse İle Bir Sorunumuz Yok”
Güneşhan’ın son sözleri de  Çanakkale’deki siyasi parti yetkililerine mesaj oldu. Güneşhan Ülkemiz çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya. Ekonomik, siyasi, terör ve dış politika gibi sorunlarımız var ve halk bu sorunları çözmemizi istiyor.  Çözüm için de, mevcut iktidarın izlediği politikanın yanlış olduğunu, bu politikanın  mutlaka değişmesi gerektiğini söyledi. Bizlere de şu mesajı verdi,  size de yerel yönetimlerde iktidarı veriyoruz, sizler de en azından yerel yönetimlerde sorunları çözerek  herkesi kucaklayacak bir yönetim anlayışı ortaya koyun dedi.  Seçimleri de geride bıraktık ve artık vatandaşa hizmet etme dönemine girdik. Bizim kimse ile bir sorunumuz yoktur. Söz konusu Türkiye, söz konusu Çanakkale ise oturur sorunları çözmek için çalışırız. Özellikle bundan sonraki dönemde her şey çok daha güzel olacak” dedi.
 
Şerife Erdem
 


Etiketler; #ismet
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.