gelçar denizcilik

Soy Ağacından Çifte Vatandaşlık Fırsatı 

Geçtiğimiz günlerde e-devlet üzerinden hizmete giren Alt-Üst Soy Sorgulama sistemine giren Çanakkaleliler, atalarının geldikleri toprakları araştırmaya başladı. Kökleri Avrupa Birliği üyesi ülkelere dayanan vatandaşlar çifte vatandaşlık için girişimlere başladı.

1565
Soy Ağacından Çifte Vatandaşlık Fırsatı 


 Göçmen olduğunu e-devlet üzerinden Alt-Üst Soy Sorgulama sisteminde yer alan bilgiler neticesinde öğrenen birçok vatandaş, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde atalarının geçmişte yaşadığını gördü. Bunun üzerine vatandaşlar Avrupa ülkelerinden çifte vatandaşlık almak için girişimlere başladı. Soy ağacı sorgulamasında Balkan göçmeni olduğunu öğrenenler, AB üyesi ülkelerden çifte vatandaşlık almak için girişimlere başladı. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de vatandaşlar Balkan ülkelerine çifte vatandaşlık için başvuru yapmaya hazırlanıyor. Çanakkaleli vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde e-devlet üzerinden başlayan  Soy Ağacı Sorgulama hizmetinden ailesinin kökeniyle ilgili bilgiler elde etmeye başladı. Bazı vatandaşlar aslında Bulgar ya da Boşnak göçmeni olduğunu bu sisteme baktıktan sonra öğrendi. Özellikle Avrupa Birliğine üye ülkeler Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçti. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık veriyor. Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin Yunan kimliği olması durumunda, kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor.

“Vatandaşlık Talebi Reddedilene Dava Yolu Açık”

Çifte vatandaşlık almak isteyen vatandaşlar ya kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya Konsolosluklara başvurarak çifte vatandaşlık için işlemlere başlayabiliyor. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor. Bulgar göçmeni olduğunu öğrenen kişilerin Bulgaristan Adalet Bakanlığı'na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Atalarının Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için gerekli belgelerle, ilgili Konsolosluklara başvurabilecekler. Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapabiliyor. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı bulunuyor.
 
Engin Ören

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.