‘BU GURUR HEPİMİZİN’ ADI YILA VERİLEN TROYA ŞİMDİ DE YILIN MÜZESİ NE ADAY

2018 Yılının Troya Yılı ilan edilmesinden bu yana geçen 2,5 yıllık bir süreçte birbirinden değerli bir çok proje hayata geçirildi.

445
‘BU GURUR HEPİMİZİN’ ADI YILA VERİLEN TROYA ŞİMDİ DE YILIN MÜZESİ NE ADAY

 

……………………………………………………………………..
  Arkeoloji Tarihinde Bir İlk
 Çanakkale’nin İlkelerine Bir Yenisi Daha Eklendi
 Kazı Alanı İçinde Müzesine Sahip Tek Ören Yeri Troya Oldu
  İlkler kenti olarak kitabı dahi yazılan Çanakkale yine tarihe geçti.
……………………………………………………………………………………………………….
2018 Yılının Troya Yılı ilan edilmesinden bu yana geçen 2,5 yıllık bir süreçte birbirinden değerli bir çok proje hayata geçirildi. Bunların başında şüphesiz ki en büyük proje Troya Müzesi oldu. Bir kazı alanının bulunduğu yerde müzesinin de yer alması Türkiye’de bir ilk özelliğini taşıyan Troya Müzesi 5 bin yıllık Troya tarihine ışık tutuyor.
Çanakkale’nin mega projelerinden biri olan ve 2018 Troya yılı kapsamında kapılarını ziyaretçilere açan Troya Müzesi, her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırdığı gibi, gerek ulusal gerekse uluslararası mecralarda da adından söz ettirmeye devam ediyor.
Troya Müzesi, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödüllerinde ödüle layık görülmüştü. İlk ödülünü Yurt içinde alan Troya Müzesi, bu kez de Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek nitelikteki müzelere verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülüne aday gösterildi.  
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başvurusu gerçekleştirilen ödüle ilişkin bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan “Çanakkale’mizde hayata geçirdiğimiz proje ve yatırımlarımızın ulusal ve uluslararası alanda sürekli gündeme gelmesi, medyada yer alması bizleri mutlu ediyor. Bu gurur, hepimizin; bu gurur, Çanakkale'mizin! Tarihin ve insanlığın ortak değeri Troya Müzesi’nin birincilikle mutluluğumuzu ve gururumuzu taçlandırmasını ümit ediyor; “Başarılar Troya” diyoruz” dedi.
…………………………………………………………
 
Turan “Bu Gurur Hepimizin”
 
Troya Müzesi, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödüllerinde ödüle layık görülmüştü. İlk ödülünü Yurt içinde alan Troya Müzesi, bu kez de Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek nitelikteki müzelere verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülüne aday gösterildi.   Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başvurusu gerçekleştirilen ödüle ilişkin bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan “Çanakkale’mizde hayata geçirdiğimiz proje ve yatırımlarımızın ulusal ve uluslararası alanda sürekli gündeme gelmesi, medyada yer alması bizleri mutlu ediyor. Bu gurur, hepimizin; bu gurur, Çanakkale'mizin! Tarihin ve insanlığın ortak değeri Troya Müzesi’nin birincilikle mutluluğumuzu ve gururumuzu taçlandırmasını ümit ediyor; “Başarılar Troya” diyoruz” dedi.
 
Turan “Çanakkale'mizde 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nin vitrini olan, adeta tarihe ışık tutan Troya Müzesi’nin Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nün 2020 yılı adayı olmasından dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Troya Müzesi, ülkemizin müzecilik alanındaki en önemli projelerinden birisi olmakla beraber tüm görkemiyle uluslararası bir marka. Barındırdığı eşsiz niteliklerle dünya arkeoloji tarihi açısından önemli bir yere sahip. Müzemizin Avrupa Müze Forumu’nca her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen ödülün 2020 yılı adaylığına gösterilmesi şehrimiz ve ülkemiz adına önemli bir başarıdır. Çanakkale’mizin uluslararası marka değerine katma değer sunacaktır.  Kimileri arkeolojinin bilim olduğu yer olan Troya’nın tarihiyle ve taşıdığı değerleriyle bağdaşmayan, tarihe damga vurmuş Troya’ya yakışmayan logolarla, afişlerle gündem olarak bizleri mahcup edip kendilerine güldürseler de Troya Müzesi Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülüne aday. Müzenin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Troya Müzesi ve Ören Yeri'ni yılın ilk 5 ayında 230 bin turist ziyaret etti. Ödülün alınması, hem şehrimizin hem de ülkemizin turizmine hızlı bir ivme kazandıracaktır. Çanakkale’mizde hayata geçirdiğimiz proje ve yatırımlarımızın ulusal ve uluslararası alanda sürekli gündeme gelmesi, medyada yer alması bizleri mutlu ediyor. Bu gurur, hepimizin; bu gurur, Çanakkale'mizin! Tarihin ve insanlığın ortak değeri Troya Müzesi’nin birincilikle mutluluğumuzu ve gururumuzu taçlandırmasını ümit ediyor; “Başarılar Troya” diyoruz” dedi.
 
Adem Y. Bağ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.