Zararlı Kabuklulara Karşı Biyolojik Mücadele

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü  kabuk böceği zararlısına karşı biyolojik mücadele kapsamında Laboratuar şartlarında üretilen Thanasimus formicarius yırtıcıları, doğaya salınmaya başlandı.

427
Zararlı Kabuklulara Karşı Biyolojik Mücadele

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Laboratuvar ortamında üretilen , biyolojik mücadele kapsamında kabuk böceği zararlısına karşı koyacak olan Thanasimus formicarius yırtıcıları doğaya salındı.  Orman Bölge Müdürlüğü tarafından üretilen ve ilk salımı gerçekleştirilen programa  Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, OZ M  Şube Müdürü Erdal Güngör, BTİ Şube Müdürü Erol Koç ve İşletme Şefi Sabir Soran katıldı
 Doğaya uygun bir mücadele metodu olan biyolojik mücadeleye önem verdiklerini belirten Bölge Müdürü Refik Ulusoy  “2019 yılında Çanakkale İşletme Müdürlüğünde 2.000 adet Thanasimus formicarius üretimi gerçekleştirilerek kabuk böceği zararı görülen sahalara peyderpey salınacak. Biyolojik mücadele kapsamında: Dardanos Böcek Üretim Laboratuarında Avcı böcek üretimine; Çanakkale ormanlarından toplanan 110 çift anaç böceğin, içinde odun talaşı bulunan cam kaplara alınarak başlanmıştır. Kaplarda 10 gün süreyle zararlı kabuk böcekleriyle beslenen her bir formicarius çiftinden 15 ile 25 adet yumurta alınmıştır. Yumurtaların görülmesiyle beslenmeye son verilerek anaçlar doğaya geri salınmış ve yumurtaların içlerinden larvaların çıkması için 10 gün daha aynı cam kaplarda bekletilmiştir. Larvalar görüldükten sonra tek tek cam tüplere alınmış ve bu kez kabuk böceklerinin larvası ile beslemeye devam edilerek doğaya salınabilecek büyüklüğe gelmeleri için 15-20 gün bu işleme devam edilmiştir. Büyüyen larvalar kurumumuzca ormanlarımızın kabuk böceği zararı olan ve olması muhtemel alanlara salınmaya başlandı. Proje sonunda 2.000 adet avcı böcek Thanasimus formicarius üretilerek kabuk böceği zararı görülen ormanlara salınacaktır Doğal ortamda da bulunan Thanasimus formicarius yetişkini 4 ile 10 ay arasında yaşamakta ve kabuk böcekleriyle beslenmektedir. Üretilen avcı böcek erginleri hızlı hareket yeteneğinde olup, zararlı türün bireylerinden günde üç adet yiyerek beslenmektedirler. Bu nedenle hem kimyasal kullanılmadan hem de az bir harcama ile predatör böcekler kurumumuz tarafından üretilip ormanlarımıza salınarak kabuk böceği zararlısına karşı doğal denge oluşturulmaya çalışılmaktadır” dedi.
 
Cuma Deren
 


Etiketler; #zararlı #kabuk
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.